PIT 2021/2022 – którą deklarację wybrać? Do kiedy złożyć?
Poza nielicznymi wyjątkami każdy, kto osiąga w Polsce dochody, jest zobowiązany od odprowadzania podatków. Najważniejszym obowiązkiem sprawozdawczym w tym zakresie są coroczne deklaracje podatkowe. Którą spośród deklaracji podatkowych należy wybrać, aby móc prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?
akie są najważniejsze rodzaje deklaracji podatkowych?
Zgodnie z polskim prawem, po zakończeniu danego roku podatkowego należy złożyć deklarację podatkową. Możliwe jest złożenie deklaracji w formie tradycyjnej (papierowej), aczkolwiek coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest PIT 2021/2022 online. Generalnie, wyróżnia się następujące rodzaje zeznań podatkowych:
- PIT-37,
- PIT-36,
- PIT-36L
- PIT-28,
- PIT-16A.
Jakich grup podatników dotyczy każdy z przedstawionych powyżej formularzy?
Którą deklarację wybrać?
PIT-37
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem formularza podatkowego jest bez wątpienia zeznanie PIT-36. Za jego pomocą możliwe jest rozliczenie się z dochodów uzyskiwanych z takich źródeł, jak np. umowa o pracę, umowy cywilnoprawne (tzn. o dzieło, agencyjne i zlecenia) oraz renty i emerytury.
PIT-36
Deklaracja podatkowa PIT-37 dotyczy szerokiego grona podatników w Polsce. Do podmiotów zobowiązanych do stosowania właśnie tego rodzaju deklaracji należą między innymi: przedsiębiorcy, osoby uzyskujące dochody z najmu. Ponadto, zalicza się do nich również osoby zarabiające za granicą (zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy), część rolników oraz wszystkich tych, którzy prowadzili tzw. działalność nierejestrowaną. Grupy te łączy jedno kryterium: rozliczanie na zasadzie skali podatkowej (tj. podatku wynoszącego 17% przy rocznych dochodach poniżej 85 528 złotych oraz 32% od nadwyżki ponad tę kwotę).
PIT-36L
PIT-36L obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy rozliczają swoje dochody na zasadzie podatku liniowego, czyli stałej stawki podatku wynoszącej 19% (brak progresji podatkowej). W tym przypadku nie można odliczyć niektórych ulg, np. z tytułu posiadania dzieci.
PIT-28
Deklaracja PIT-28 to zeznanie podatkowe, którego wymaga się od dwóch grup podatników w Polsce: przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu oraz tych, którzy zajmują się wynajmem lub dzierżawą lokali. Zasadniczo, podatnicy ci nie mają możliwości pomniejszenia podstawy do opodatkowania o koszty uzyskania przychodu.
Z drugiej strony, mają oni możliwość zastosowaniu większość ulg dostępnych dla pozostałych grup podatników (np. ulga na Internet czy ulga abolicyjna), a stawki podatku są w przypadku niektórych branż nawet kilkakrotnie niższe niż podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT-28 należy składać w terminie do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym (w przypadku trzech poprzednich rodzajów deklaracji deadline to 30 kwietnia).
PIT-16A
PIT-16A to deklaracja dotycząca tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadzie karty podatkowej. W odróżnieniu od pozostałych grup, na wysokość zobowiązania podatkowego nie mają tu wpływu dochody czy przychody. Wysokość podatku jest określona pochodna trzech: liczby mieszkańców w miejscowości prowadzenia firmy, branży oraz wielkości przedsiębiorstwa mierzonej liczbą pracowników. Ponieważ ustalanie podatku jest tu względnie najprostsze, termin na złożenie PIT-16A jest krótki – do 31 stycznia następnego roku.
Deklaracja podatkowa PIT a ulgi
Aby móc skorzystać z ulg podatkowych, należy wybrać dodatkowo jeden z następujących formularzy: PIT/0 lub PIT/D. Suma ulg naniesionych w formularzu powinna zostać przeniesiona do „właściwej” deklaracji podatkowej.
Może to Ci się spodoba
Pożyczka pod zastaw samochodu
Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą jako jedną z jej największych wad wskazuje brak zdolności kredytowej. Przedsiębiorcy spotykający się z odmową udzielenie kredytu ze strony banku decydują się na tzw.
Archiwizacja dokumentów w biurze – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat
Każda firma generuje dokumenty dotyczące jej działań, finansów czy akt osobowych pracowników. Mimo postępującej cyfryzacji wiele materiałów firmowych wciąż przechowuje się w formie papierowej. Aby gromadzona dokumentacja była łatwo dostępna,
Ile zarabia samodzielny fryzjer?
Własny salon fryzjerski to bardzo kosztowny biznes. Na początek trzeba wydać minimum 100 tys. zł, aby zaopatrzyć salon w podstawowy sprzęt. Nie można zapominać o wykwalifikowanym personelu, który dla wielu
Handel elektroniczny i sprzedaż na amazon – jak zacząć?
Coraz więcej osób decyduje się na sprzedawanie w sieci. Tobie także chodzi po głowie tego typu myśl? Chcesz osiągać o wiele większe zyski niż ma to miejsce w tym momencie?
Kiedy egzekucja z dotacji unijnych jest możliwa?
Zgodnie z obowiązującym prawem egzekucja ze środków pochodzących z dotacji jest niedopuszczalna. Wierzytelności nie można egzekwować ani ze środków znajdujących się na rachunkach bankowych beneficjenta, ani z majątku trwałego powstałego
38 proc. młodych uważa, że do znalezienia pracy potrzebne jest szczęście i dobre kontakty
W Polsce jest spora grupa młodych osób, które nie pracują i nie uczą się, wiele z nich wciąż pozostaje na utrzymaniu rodziców. Ich głównym problemem jest ciągłe szukanie pomysłu na siebie i brak motywacji
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post