Czy warto uruchomić mały tartak?

Czy warto uruchomić mały tartak?

Rynek drzewny jest w Polsce bardzo trudny i często przynosi więcej strat niż zysków. Mimo tego wiele osób wybiera taki rodzaj działalności, ponieważ istnieje szansa na uzyskanie wysokiego dochodu. Jak uruchomić własny tartak?

W Polsce 25% całkowitej powierzchni zajmują tereny leśne. Uważane są za zbawienne, ponieważ nieustannie wykorzystuje je ponad 8 tys. firm. Ze statystyki wynika zatem, że przemysł drzewny jest opłacalny i może przynieść powodzenie biznesowe. Okazuje się jednak, że praca jest bardzo ciężka, a zarobki wcale nie takie wysokie. Najtrudniejsze jest uzyskanie niezbędnych surowców (główne drewna). Przeciągające się kłopoty są w stanie zniszczyć przedsiębiorstwo i wpędzić w poważne tarapaty finansowe. Z tego właśnie powodu interes powinien być prowadzony przez osoby doświadczone, świadome i odpowiedzialne.

W 2013 roku rynek drzewny był źródłem dochodu dla 7800 przedsiębiorstw. Od tamtego czasu ponad tysiąc z różnych powodów rezygnowało z dalszego funkcjonowania lub brało pod uwagę taką możliwość. Prowadzenie tartaku wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego tak wiele firm traci panowanie nad interesem i poszukuje innych sposobów na utrzymanie. Najwięcej do powiedzenia o aktualnej sytuacji ma Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, która poszukuje sposobów na wyjście z kryzysu.

Poważne trudności z uzyskaniem surowców mają nie tylko polscy właściciele. Szacuje się, że rentowność rynkowa spada gwałtownie i niedługo sięgnie zera. O problemie informuje Kanada, Japonia oraz USA. Mimo tego, że drewno jest dużo tańsze to i tak posiadanie tartaku mija się z celem.

Ale to nie koniec. Przedsiębiorcy muszą ciągle inwestować w drogie maszyny i urządzenia, naprawę i eksploatacje. Na początek warto kupić podstawowy sprzęt, aby rozpocząć wstępne działania. Zazwyczaj jednak ceny są tak kosmiczne, że nikt nie myśli o fabrycznie nowych oraz nieużywanych modelach. Łączny koszt zakupu tartaków, traków stacjonarnych i mobilnych, wózków widłowych, ostrzarek oraz ładowarek to ponad 300 tys. zł. Jest to naprawdę spory wydatek, a gwarancji sukcesu nie ma. Można zatem powiedzieć, że właściciele otwierający małe tartaki są pewni swego lub bardzo odważni.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Ile zarabia samodzielny fryzjer?
Next Ile trzeba zainwestować w punkt wielousługowy?

Może to Ci się spodoba

Dlaczego warto zaoferować pracownikom kartę sportową?

Karta sportowa to jeden z popularnych benefitów pozapłacowych. Jej zaproponowanie pracownikom może przynieść wiele korzyści nie tylko podwładnym, ale i pracodawcy. Tego typu bonus do wynagrodzenia stanowi doskonałą motywację do

Na czym polega audyt bezpieczeństwa w firmie?

Audyt bezpieczeństwa w firmie to szereg działań mających na celu ocenę zgodności prowadzonych prac ze standardami firmy. Taka forma kontroli – opinii wskazuje słabe strony działania firmy. Audyt ogólny –

Firma 1Comments

Co drugie przedsiębiorstwo ma problem z zatorami płatniczymi

Średnio co drugie przedsiębiorstwo zgłasza problemy z terminowym uzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów, a skala zatorów płatniczych sięga kwoty 26,6 mld zł – wynika z badania BIG InfoMonitor. W takich sytuacjach pomocny

2 komentarze

  1. mejk
    20 grudnia, 11:49 Reply
    Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie nie ma tartaku to tak, można otworzyć. Ale musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, decydując się na taki krok.
  2. lucio
    16 sierpnia, 18:54 Reply
    na mojej wiosce jest tylko jeden tartak jakie kroki powinienem poczac zeby to otworzyc

Zostaw odpowiedź