Czym są dodatnie lub ujemne różnice kursowe?
Firmy, których zobowiązania lub wynagrodzenie wyrażone są w walutach obcych w rozrachunkach podatkowych muszą przeliczyć je na walutę rodzimą. Występujące wówczas różnice podatkowe oddziałują na wartość podstawy podatku.
Państwowe normy podatkowe zabraniają ewidencji przychodów gospodarczych w walucie innej niż złotówki. Różnice kursowe obecne są w rezultacie zmiany kursu waluty obcej pomiędzy terminem zawarcia umowy a dniem zrealizowania płatności z niej wynikającej. Kolejnym powodem jest zmiana wysokości środków pieniężnych lub stanu środków własnych w walutach obcych. Ustalenie różnic kursowych polega na dwukrotnym przeliczeniu walut i zestawienie wyników. Pierwsze przeliczenie dokonywane jest po kursie waluty aktualnym w dniu zawarcia umowy. Drugie zaś w dniu, w którym aktualny był dany kurs waluty i wynagrodzenie lub zobowiązanie zostało zapłacone. Różnicę kursową stanowi właśnie ta różnica, która jest rezultatem tych dwóch przeliczeń. Decydującym wskaźnikiem określenia wyceny kursu waluty jest faktycznie zastosowany kurs, czyli kurs banku, w którym przedsiębiorca posiada rachunek walutowy.
Kupno waluty w kantorze nie powinno stawać na przeszkodzie przeliczenia różnic walutowych. Gdy podatnik ponosi koszty za granicą, jest on zobowiązany do rozliczenia różnic kursowych. Aby tego dokonać musi dokonać wyceny wartości wydanego w obcej walucie kosztu a po zapłaceniu ustalić niższą lub wyższą jego wartość w odniesieniu do wartości tego kosztu w dniu uregulowania należności.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jak wygląda rekrutacja oczami przełożonego?
Procedura rekrutacyjna to bardzo napięty czas dla aplikującego, ale także pracodawcy. Poszukiwania rzetelnego i profesjonalnego pracownika naprawdę trudne. Aby znaleźć wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty trzeba przeprowadzać rozmowę nawet kilka razy.
Jak zamortyzować samochód wniesiony do kapitału spółki?
Udziałowcy spółki partnerskiej mogą wnieść do majątku spółki prywatnych samochodów. Muszą jednak określić ich wartość początkową oraz zamieścić w ewidencji środków trwałych. Czy na podstawie dowodu zakupu samochodu można go
Zagraniczna podróż służbowa – jak ją rozliczyć?
Delegacje zagraniczne, podobnie jak te krajowe, rządzą się własnymi prawami. Pracownikowi oddelegowanemu w podróż służbową należy się zwrot kosztów poniesionych w związku z jej odbyciem oraz diety za każdy dzień,
Ile zarabia fotograf ślubny?
W ostatnich latach wiele Par Młodych decyduje się na fotografa ślubnego i kamerzystę. Chcą, aby profesjonalista uwiecznić najważniejszy moment w ich życiu. Ile są w stanie zarobić na każdym weselu?
Jak znaleźć dobrą lokalizację dla firmy?
Wielu początkujących właścicieli ma kłopoty ze znalezieniem idealnej lokalizacji dla założonej firmy. Zazwyczaj jednak możliwości finansowe wygrywają ze zdrowym rozsądkiem i taktyką marketingową. Jak znaleźć siedzibę, żeby wypełniania podstawowe potrzeby
Jak firma powinna ogłosić swoją upadłość?
W ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw zauważa problemy finansowe. Zazwyczaj powodem jest kryzys gospodarczy i bezwzględna konkurencja. Trudności związane z zachowaniem stabilnej pozycji na rynku często kończą się tragicznie. Jak właściciel
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post