Deklaracja PIT 37 – co to jest i kto musi ją wypełnić w 2021 roku?

Deklaracja PIT 37 – co to jest i kto musi ją wypełnić w 2021 roku?

Co roku każdy podatnik musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Wiele osób, które po raz pierwszy przystępują do tego rodzaju rozliczenia, zastanawia się, jak to zrobić i który PIT należy wypełnić. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym formularzem jest PIT 37. 

1. Czym jest PI 37?

2. Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?

3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Choć jest to najsławniejszy rodzaj formularza podatkowego, to właśnie wobec niego jest najwięcej wątpliwości i w jego temacie zadawana jest największa ilość pytań. By rozwiać je wszystkie, warto przeczytać poniższy artykuł.

Czym jest PIT 37?

PIT 37 to jeden z najpopularniejszych rodzajów deklaracji podatkowej, którą wypełniamy, jeśli w poprzednim roku podatkowym udało nam się uzyskać jakikolwiek dochód. PIT 37 należy złożyć w przypisanym urzędzie skarbowym. Deklaracja PIT 37 inaczej rzecz ujmując to rozliczenie rocznych zarobków, jakie uzyskuje podatnik od płatnika. Istotną kwestią jest fakt, iż konkretny płatnik musi prowadzić swoją firmę na terenie naszego kraju. Po jego stronie jest uiszczanie wszelkich opłat, w tym ubezpieczenia oraz podatku od dochodu otrzymanego od płatnika. Wszystkie te opłaty to różnica, jaka występuje pomiędzy dochodem netto a brutto. Kwota brutto to pensja wraz z wszelkimi opłatami, zaś kwota netto to suma przychodu, jaką dostajemy na nasze konto bankowe.

Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?

Deklaracja podatkowa PIT 37 za rok 2020 powinien wypełnić każdy podatnik, który otrzymywał wynagrodzenie za pracę, bądź pozyskiwał fundusze z innych tytułów. Do złożenia tego rodzaju deklaracji podatkowej zobowiązani są osoby, które uzyskiwały dochód z tytułu:

 • stosunku służbowego,
 • stosunku pracy,
 • stypendiów naukowych,
 • pracy nakładczej,
 • należności wynikających z członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
 • świadczeń z Funduszu Pracy,
 • zasiłków pieniężnych, jakie otrzymywane są z tytułu ubezpieczenia społecznego,
 • zasiłków lub świadczeń przedemerytalnych,
 • osobiście wykonywanej działalności, umowy zlecenia, zasiadania w radach nadzorczych, kontraktów menedżerskich, obowiązków sportowych i społecznych,
 • pracy wykonywanej jako osoba aresztowana lub skazana,
 • nawiązania umowy aktywizacyjnej,
 • świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Do niedawna, kiedy Internet nie był jeszcze tak powszechny, większość podatników rozliczała się osobiście, zanosząc do urzędu skarbowego odpowiednio wypełniony formularz. Obecnie, w pełni bezpiecznie i bez większych kłopotów, można wypełnić PIT 37 online. Pozwala na to fantastyczny program Podatnik, który jest typowym narzędziem do rozliczania online. Program do pit online nie wymaga wychodzenia z domu, wystarczy mieć przy sobie PIT 11, który każdy pracownik powinien otrzymać od swojego pracodawcy do końca lutego 2020 oraz dowód osobisty, gdzie znajdują się najistotniejsze dane podatnika. Tak przygotowany podatnik może śmiało przystąpić do wypełniania deklaracji PIT 37. Program Podatnik pomaga w dokładnym wypełnieniu formularza, zaznacza popełnione błędy, nie pozwala pomylić się obliczeniach, dzięki czemu każdy rozliczający się z fiskusem może mieć pewność, że zrobił to poprawnie i nie będzie musiał tego poprawiać, ani bać się, że nie zdąży dokonać tego w terminie.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

PIT 37 za rok 2020 należy rozliczyć najpóźniej do końca kwietnia 2021 roku, czyli dokładnie do 30 kwietnia. Za opóźnienia naliczane są odpowiednio wysokie odsetki.

Previous Czy warto wyposażyć firmę w auto klasy premium?
Next Rekrutacja pracowników inteligentnych emocjonalnie

Może to Ci się spodoba

e-Firma i Startup 0 Comments

Zagraniczne start-upy będą pracować nad rozwiązaniami dla polskiej energetyki i gazownictwa

Inwestowanie w młode spółki technologiczne to dźwignia rozwojowa dla polskiej gospodarki na kolejną dekadę – podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Dlatego rząd chce przyciągnąć zagraniczne start-upy na polski rynek, m.in. takimi

Dzięki audytowi energetycznemu firmy mogą zaoszczędzić 10 proc. kosztów energii

Dostosowanie się do zaleceń po audycie energetycznym może przynieść firmom oszczędność zużycia energii na poziomie 5–10 proc. – wynika z obserwacji firmy Enetech. Co więcej, zwykle nie wiąże się to ze znacznymi

Zamówienia publiczne 2 komentarze

Rząd chce umów o pracę jako kluczowego kryterium wyboru ofert w zamówieniach publicznych

Forma zatrudnienia powinna być coraz ważniejszym kryterium w zamówieniach publicznych – przekonuje rząd i chce zachęcać do tego zarówno zamawiających, jak i oferentów. Poprawiłoby to sytuację pracowników, mogłoby też korzystnie wpłynąć na konkurencję

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post