Dentysta nie sadysta, czyli bezbolesne leczenie zębów
Dentysta-sadysta – mówi znane powiedzenie, ale czy jest ono słuszne? Czy wizyty w gabinecie stomatologicznym faktycznie należy się bać?
Wbrew pozorom wywołujące gęsią skórkę borowanie lub leczenie kanałowe wcale nie musi oznaczać przeszywającego bólu. Najlepszym dowodem tej tezy jest współczesna stomatologia, która dowodzi, że dzięki nowoczesnej technologii wizyta u dentysty może być przyjemna.
Nie bój się dentysty!
Wystraszony jak Polak u dentysty – mówi znane powiedzonko. Faktem jest, że przeważająca większość Polaków panicznie boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Najwięksi tchórze potrafią szerokim łukiem omijać fotel dentystyczny przez większość własnego życia, bez względu na problemy z zębami.
Wśród najczęstszych przyczyn lęku przed wizytą u dentysty są: ból (60%), odgłosy wiercenia dobiegające z gabinetu (43%), wysokość rachunku za leczenie (42%), złe podejście dentysty do pacjenta (36%), specyficzne zapachy (ok. 35%) oraz konieczność oczekiwania na wizytę (25%).
Ciekawostką może okazać się fakt, że dla 18% pacjentów główną przyczyną stomatologicznego lęku jest… stan ich uzębienia, natomiast 20% pacjentów obawia się bólu związanego z podaniem znieczulenia.
Warto jednak pamiętać, że współczesne metody leczenia stomatologicznego są znacznie lepsze niż kilkanaście lat temu, co oznacza możliwość wyeliminowania bólu podczas zabiegów, jak również podawania znieczulenia – dziąsła można posmarować specjalnym żelem, dzięki czemu ukłucie igły będzie wręcz nieodczuwalne.
Wśród nowoczesnych metod znieczulania warto wymienić urządzenia, które emitują wibracje o nieregularnej częstotliwości, wykorzystywane przed podaniem znieczulenia za pomocą igły.
Bezbolesne usuwanie zębów
Często przyczyną odwlekania wizyty w gabinecie stomatologicznym jest dentofobia, czyli strach przed dentystą wynikający z utartych stereotypów.
Faktem jest, że jeszcze kilkanaście lat temu wizyta w gabinecie stomatologicznym mogła stanowić niemałą traumę dla pacjenta, jednakże w czasach współczesnych wiele zabiegów wykonywanych jest bezboleśnie, a to oznacza wyzbywanie się strachu przed wieloma nieskomplikowanymi zabiegami, m.in. wypełnieniem ubytku, usuwaniem kamienia i innymi zabiegami higienizacyjnymi.
Nadal jednak większość pacjentów odczuwa paniczny strach przed borowaniem, leczeniem kanałowym oraz wyrywaniem zębów – warto jednak pamiętać, że obecnie zabiegi te są wykonywane bezboleśnie.
Przykładem może być tutaj zabieg usunięcia ósemki, który kojarzy się z bólem nie do zniesienia, a w rzeczywistości okazuje się zupełnie bezbolesny. W dużej mierze jest to efekt odpowiednio dobranego znieczulenia. Warto dodać, że istnieje możliwość wskazania leków o działaniu przeciwbólowym, które uśmierzą ból w momencie, gdy przestanie działać znieczulenie.
Coraz więcej Polaków decyduje się także na leczenie implantologiczne, stosowane jako metoda odbudowy braków w uzębieniu. Wciąż jednak istnieje grupa osób, która niemal mdleje na myśl o wszczepieniu tytanowej śruby w kość szczęki.
Warto jednak podkreślić, że ich obawy są nieuzasadnione, a marzenie o pięknym uśmiechu wcale nie musi okazywać się mrzonką – dzięki nowoczesnym technologiom wprowadzenie implantu jest całkowicie bezbolesne. Istotną funkcję w tej kwestii spełnia także odpowiednio dobrane, silnie działające znieczulenie miejscowe.
Dodatkowym rozwiązaniem jest analgosedacja, czyli dożylne podawanie leków, które niwelują odczuwanie bólu. Analgosedacja może ponadto wywoływać niepamięć wsteczną, co w praktyce oznacza, że pacjent nie pamięta całego zabiegu, nie ma także konieczności podawania dodatkowych leków przeciwbólowych po zaprzestaniu działania znieczulenia.
Dentysta-sadysta. Już nie!
Popularne historie o sadystycznych dentystach odchodzą do lamusa. Nowoczesna stomatologia to przede wszystkim leczenie bez bólu, a co za tym idzie, bez strachu i stresu.
Artykuł powstał we współpracy z: j-dent.com.pl
Może to Ci się spodoba
Nie we wszystkich krajach wystarczy polska polisa OC
Polscy kierowcy spowodowali w 2015 roku blisko 52 tysiące wypadków. To o 11 proc. więcej niż w 2011 roku – wynika z danych Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Pozytywne jest to, że coraz mniej
Rynek produktów ekologicznych w Polsce rośnie w tempie 20 proc
Polski rynek produktów ekologicznych wyceniany jest na 600-650 mln złotych. Mimo 20-proc. wzrostów jego udział w całym ryku spożywczym to zaledwie 0,3 proc. Na Zachodzie jest on dziesięciokrotnie większy, a dynamika
Rynek komputerów skurczył się o ok. 10 proc. w I półroczu 2018 roku. Najprostsze laptopy tracą na rzecz smartfonów
Klienci mają coraz większe wymagania względem komputerów. Te z wysokiej klasy procesorami, rozbudowaną pamięcią RAM, pamięcią flash i hybrydowymi dyskami twardymi sprzedają się coraz lepiej. Rośnie też rynek komputerów premium i przeznaczonych dla graczy.
Kolumny głośnikowe High-End Rubicon
Osoby, którym szczególnie zależy na tym, aby jakość odtwarzanego dźwięku była naprawdę bardzo wysoka, świetnie wiedzą, że ogromny wpływ na to mają kolumny głośnikowe. Wybranie odpowiednich kolumn nie jest zadaniem
Coraz lepsza sytuacja na warszawskiej giełdzie dobrze wróży polskiej gospodarce
Poprawa nastrojów na polskiej giełdzie. W ciągu trzech miesięcy indeks WIG20 zyskał blisko 17 proc. To wynik wzmożonego zainteresowania polskim rynkiem finansowym zagranicznych inwestorów. Dobra sytuacja na giełdzie może być
Profesjonalna strona WWW, czy szablon?
Zastawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy? Strona WWW stworzona przez agencję czy może wybór gotowego szablonu? Sprawdź zalety i wady tych rozwiązań! Strona WWW to wizytówka firmy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post