Dotacja z urzędu pracy – szansa na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy – szansa na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Urząd pracy dostarcza swoim podopiecznym różnych narzędzi do wyjścia z szeregów bezrobotnych przez aktywizację zawodową. Szczególnie atrakcyjne wydaje się być udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uzyskać można nawet 20tys. zł, a jeśli spełni się określone w umowie zawartej z UP warunki, można pożyczonych funduszy nie zwracać.

Dotacja udzielana przez starostę za pośrednictwem urzędu pracy może wynieść nawet sześciokrotność średniego wynagrodzenia ogłoszonego za ostatni kwartał, czyli ponad 20tys. zł. Warto wiedzieć, że otrzymana kwota jest zwolniona z opodatkowania, zatem na tworzenie przedsiębiorstwa możemy przeznaczyć wszystkie uzyskane z urzędu pracy środki.

Beneficjenci dotacji z urzędu pracy

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej przeznaczona jest dla bezrobotnych. Osoby bezrobotne, zarejestrowane we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Urzędzie Pracy, mogą zwracać się do tego właśnie urzędu.

Urząd najchętniej przyznaje środki na początku roku, gdy pula pieniędzy jest pełna, ale należy zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danej jednostce, gdyż od danego urzędu zależy, wnioski których bezrobotnych będą rozpatrywane. Może się zdarzyć tak, że urząd będzie odbierał wnioski tylko od osób, które są na bezrobociu już jakiś określony w regulaminie czas.

Do wypełniania wniosku trzeba się przyłożyć. Od prawidłowości składanego wniosku oraz jego kompletności (trzeba upewnić się, czy dokument zawiera wszystkie wymagane załączniki) zależy, czy wniosek będzie w ogóle rozpatrzony. Osoba wnioskująca musi mieć przygotowany biznesplan, który zaprezentuje urzędnikom, oprócz tego należy sporządzić listę wydatków, które będą sfinansowane z dotacji. Lista powinna być bardzo dokładna, gdyż urzędnicy z pewnością zechcą zweryfikować prawidłowość dokonanych zakupów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie dla kandydata na przedsiębiorcę, zostanie on poproszony o spotkanie i rozmowę.

Sporządzając listę zakupów, którą osoba ubiegająca się o dotację zamierza zrealizować, warto zaoferować częściowe finansowanie z własnych środków. Może to pomóc przekonać urzędników, że rzeczywiście wnioskujący ma zamiar dołożyć wszelkich starań, aby z powodzeniem prowadzić firmę, a nawet jest w stanie zaryzykować własnymi finansami, by rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Dotacja nie dla każdego

Choć urzędy pracy raczej nie ograniczają dostępu do dofinansowania tego rodzaju, na pomoc z ich strony nie mogą liczyć osoby:

  • prowadzące działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego bez podania uzasadnionej przyczyny,
  • które w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku dostały inne dofinansowanie, pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
  • studiujący w systemie stacjonarnym (o dotację mogą starać się studenci studiów niestacjonarnych),
  • osoby, które w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zostały skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Kiedy dotację trzeba zwrócić

Głównym powodem zwrotu podjętej dotacji jest zamknięcie lub zawieszenie sfinansowanej ze środków starosty działalności gospodarczej przed upływem okresu wyznaczonego w umowie z urzędem pracy. Zazwyczaj wymagany czas prowadzenia działalności gospodarczej to rok, ale bywają też urzędy, które oczekują że firma będzie działać co najmniej przez 2 lata.

Innym powodem zwrotu środków może być wykorzystanie funduszy niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego właśnie do planu wydatków dołączanego do wniosku o przyznanie dotacji należy podejść bardzo odpowiedzialnie i nie wpisywać tam dowolnych pozycji, które później mogą ulec zmianie, lecz konkretne, dobrze przemyślane wydatki, których wnioskodawca będzie później się trzymał.

Urzędy pracy zabezpieczają się na wypadek sytuacji, których zaistnienie powoduje konieczność zwrotu dotacji, przez wymóg dodatkowego poręczenia, np. innego przedsiębiorcy, czy pracownika lub innego rodzaju zabezpieczenia.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wydatki na psa – ochroniarza jako koszty uzyskania przychodu
Next Klauzula o zakazie konkurencji – forma i skutki prawne klauzuli

Może to Ci się spodoba

e-Firma i Startup 0 Comments

Start-upy muszą prowadzić inną politykę motywacyjną niż korporacje

Właściciele start-upów, aby przyciągnąć pożądanych pracowników, powinni przedstawiać ofertę całkowicie różną od korporacyjnej. Taką jest Motywacja 3.0 polegająca na pobudzaniu wewnętrznej motywacji pracownika. To przeciwieństwo Motywacji 2.0 polegającej na tradycyjnym

Czym jest SAP? Fakty, o których nie miałeś pojęcia

W teorii zarządzania wiele uwagi poświęca się nowym technologiom. By skutecznie konkurować na rynku, pozyskiwać nowych klientów, trzeba działać z rozmachem. Dostęp do aktualnych i rzetelnych danych oraz umiejętność szybkiej

Biznes na obcasach

Jak kobiety radzą sobie w zarządzaniu firmą? Doskonale, zwłaszcza w Polsce. Z raportu Women in business: the path to leadership wynika, że w naszym kraju co trzeci manager to kobieta.

Lojalność się opłaca

Duża konkurencja na rynku towarów i usług sprawia, że przedsiębiorcy zmuszeni są do szukania sposobów zwrócenia na siebie uwagi potencjalnych konsumentów i zbudowania bazy stałych kontrahentów. Pomagają im w tym

Deklaracja PIT 37 – co to jest i kto musi ją wypełnić w 2021 roku?

Co roku każdy podatnik musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Wiele osób, które po raz pierwszy przystępują do tego rodzaju rozliczenia, zastanawia się, jak to zrobić i który PIT należy

GDDKiA szuka nowego operatora systemu poboru opłat na autostradach

Jak informuje resort infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad weryfikuje obecnie zgłoszenia do postępowania, w którym ma zostać wyłoniony nowy operator elektronicznego systemu poboru opłat od kierowców. viaTOLL w przyszłym roku zmieni zarządcę,

1 Comment

  1. korona
    07 sierpnia, 16:21 Reply
    Urząd pracy dostarcza swoim podopiecznym różnych narzędzi do wyjścia z szeregów bezrobotnych, tylko szkoda, że dotacje trzeba zwracać w niektórych przypadkach.

Zostaw odpowiedź