Wydatki na psa – ochroniarza jako koszty uzyskania przychodu

Wydatki na psa – ochroniarza jako koszty uzyskania przychodu

Gdy przedsiębiorca „zatrudni” psa do ochrony firmy, może odliczyć wydatki poniesione na utrzymanie zwierzęcia od dochodu. Jako koszty uzyskania przychodu można zakwalifikować wydatki poniesione nie tylko na wyżywienie, ale też koszty opieki weterynaryjnej (np. szczepienia), czy wydatki przeznaczone na tresurę. Brzmi zachęcająco, jednak nie zawsze odliczenie jest uznawane przez fiskusa za uzasadnione. Dzieje się tak, gdy przedsiębiorca może skorzystać z usług firmy ochroniarskiej lub, gdy firma znajduje się w budynku (pomieszczeniach), który spełnia nie tylko rolę lokalu dla firmy, ale też mieszkania dla jej właściciela.

W sytuacji, w której firma stanowi odrębny obiekt na wydzielonym terenie, a jej właściciel nie ma możliwości zatrudnienia ochrony, wykorzystanie psa do pilnowania przedsiębiorstwa jest w ocenie organów podatkowych jak najbardziej uprawnione.

Gdy lokal jest też miejscem zamieszkania właściciela firmy, a pomieszczenia i teren przy budynku nie są wydzielone, rodzi się problem z wykazaniem, czy pies faktycznie pełni rolę ochrony firmy, czy dzieli swój czas na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i domownikom lokali. Biorąc pod uwagę koszty jakie właściciel ponosi na wytresowanie zwierzęcia, w taki sposób, by pilnował pomieszczeń przed intruzami, ale jednocześnie nie atakował pracowników, ani kontrahentów przedsiębiorstwa, oraz comiesięczne wydatki ponoszone na wyżywienie oraz zapewnienie zdrowia psu, kwestia może być warta przemyślenia i skonsultowania z przedstawicielami organów podatkowych.

Częściowo wątpliwości rozwiewa interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Udzielił on odpowiedzi właścicielce biura rachunkowego, która zamierzała przeszkolić i utrzymywać psa. Jego zadaniem miała być ochrona terenu, na którym funkcjonowało biuro. W miejscu, w którym funkcjonowała firma nie było możliwości skorzystania z usług firmy ochroniarskiej, gdy siedziba biura była oddzielona od miasta o kilkadziesiąt kilometrów. W zapytaniu kobieta zaznaczyła, że firma mieści się w jej domu.

Dyrektor Izby Skarbowej przychylił się do interpretacji przedsiębiorczyni,  uznał, że właścicielka biura rachunkowego ma prawo do zaliczania wydatków ponoszonych na psa w koszty uzyskania przychodu, ale zastrzegł, ze może to nastąpić tylko w części odpowiadającej ilości czasu, który pies przeznacza na pilnowanie firmy, nie zaś na ochronę części prywatnej lokalu. Urzędnik przypomniał też, że obowiązkiem podatnika korzystającego z preferencji podatkowych jest udowodnienie i wykazanie w jakiej części poniesione wydatki mają związek z działalnością gospodarczą, którą podatnik prowadzi.

Właścicielowi firmy, który znalazł się w podobnej jak podatniczka sytuacji, pozostaje prowadzić ewidencję czasu, w który pies chroni pomieszczenia firmowe. Zdaje się, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania, zatem w praktyce niemożliwe jest też odliczanie od dochodu wydatków ponoszonych na psa pilnującego zabudowań przedsiębiorstwa mieszczących się na terenie przeznaczonym także do użytku prywatnego podatnika.

W treści interpretacji padło też stwierdzenie, że to, czy dany wydatek może stanowić koszty uzyskania przychodu, czy też nie „należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku”. Ustawa podatkowa podatkowa wskazuje podstawowe kryteria, którymi należy kierować się podczas kwalifikacji wydatków do KUP. Zgodnie z ustawą wydatki muszą być:

 • faktycznie poniesione,
 • związane bezpośrednio z osiąganymi przez firmę przychodami,
 • dopuszczone przez ustawę,
 • udokumentowane w odpowiedni sposób.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń
Next Dotacja z urzędu pracy – szansa na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

W Polsce prowadzi działalność 8,8 tys. doradców podatkowych

Przeszło 8,8 tys. osób wykonuje obecnie zawód doradcy podatkowego. Zapotrzebowanie na ich usługi dynamicznie rośnie, więc i zainteresowanie karierą w tej branży jest coraz większe. Problem w tym, że po deregulacji przeprowadzonej w 2014

Urząd Skarbowy 0 Comments

Fiskus każe nabywców za przestępczą działalność sprzedawców

Fiskus wdraża kolejne procedury mające na celu ograniczenie przestępczej działalności gospodarczej. Dlatego właśnie zakazuje się odliczania koszów oraz podatku VAT nabywcom, którzy kupili towar od oszustów. Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu

Podatki 0 Comments

Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemył stoczniowy

Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących

Podatki 0 Comments

Raj podatkowy za miedzą. Słowacja nowym celem polskich przedsiębiorców

Rośnie liczba firm pośredniczących w założeniu biznesu lub zatrudnianiu na Słowacji. Powodem są niższe stawki ubezpieczeniowe i niższy VAT u naszych południowych sąsiadów. Warunki są atrakcyjne zwłaszcza dla branży transportowej. – Raje podatkowe

Kadry 1Comments

W jaki sposób określa się wypłacalność przedsiębiorstwa?

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że nawiązywanie współpracy bywa ryzykowne. Aby w przyszłości nie mieć problemów finansowych dobrze jest sprawdzić wypłacalność kontrahenta. Jak to uczynić? Na wstępie warto powiedzieć, że

Podatki 0 Comments

Kontrola VAT – wpływ nowych przepisów JPK

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny? W jakim celu został wprowadzony, kogo obowiązuje, co grozi za niedopełnienie obowiązków z niego wynikających? O tym poniżej. Co roku Skarb Państwa traci miliardy

6 komentarzy

 1. Jlk
  09 sierpnia, 12:21 Reply
  Nie spodziewałem się tego, że dyrektor Izby pójdzie tej Pani tak na rękę, ale jest to dla mnie bardzo dobra wiadomość. Sadzę, że faktycznie organy państwowe mogą obawiać się nadużyć ze strony podatników, ale z drugiej strony można to oceniać inaczej. W mojej opinii wpisywanie takiego wydatku jest jak najbardziej uzasadnione, nawet psiak w takiej sytuacji korzysta. Ma opiekę, pożywienie i wiele więcej.
 2. JanW
  15 sierpnia, 00:32 Reply
  Pies jako koszt uzyskania przychodu? Niesamowite mogłoby się wydawać, a jednak to fakt. Pozostaje sprawa formalności.
  • Lukasz17
   15 sierpnia, 00:33 Reply
   Również nie wiedziałem, że istnieje taka furtka. Widać czasem i nasze prawo może być zaskakujące.
  • Maciej90
   15 sierpnia, 00:34 Reply
   Przyznałbym Ci rację z tymi formalnościami, ale ich paradoksalnie wcale nie musi być tak dużo, więc spokojna twoja głowa.
   • JanW
    15 sierpnia, 00:35 Reply
    Możesz mieć racje, mimo wszystko coś trzeba będzie zrobić, żeby móc zaliczyć psa jako koszt uzyskania przychodu w firmie ochroniarskiej.
    • Marcel
     15 sierpnia, 00:36 Reply
     Nikt nie mówi, że nie, jednak pozostaje wziąć pod uwagę fakt, że to wcale nie jest tak dużo załatwiania, jak mogłoby się wydawać.

Zostaw odpowiedź