Fizjoterapia w medycynie estetycznej

Fizjoterapia w medycynie estetycznej

Fizjoterapia jest coraz bardziej rozwijającą się dziedziną medycyny. Często mówi się, że rehabilitacja jest jedyną drogą do kompleksowego leczenia. Większości korzyści płynących z fizjoterapii nie da się zastąpić farmakologią, chirurgią, czy jakimkolwiek innym leczeniem.

Medycynę estetyczną można określić jako szczególną dziedzinę medycyny. Wyróżnia się ona specyficznymi celami i procedurami leczenia. Stosowane są różne zasady kwalifikacji pacjentów do leczenia, metody wykonywania zabiegów oraz postępowania po zabiegowego. Tak jak w przypadku wszystkich procedur medycznych, obowiązują nienaruszalne zasady etyczne oraz dbałość o bezpieczeństwo i dobro pacjenta.

W medycynie estetycznej wyróżnia się dwa rodzaje działań: operacyjnych i nieoperacyjnych. Magazyn Forbes szacuje, że w 2013 roku w Polsce wykonano od 25 000 do 35 000 operacji estetycznych. Należy zaznaczyć, że branża zabiegów estetycznych rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok przybywa chętnych do poddania się tym zabiegom. Rośnie liczba pacjentów, którzy mogą skorzystać z fizjoterapii.

Powiększanie i zmniejszanie piersi, liposukcja oraz plastyka twarzy to najczęściej wykonywane zabiegi. Procedury te są wysoce skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych. Skóra i podskórna tkanka łączna są głównymi obszarami nacięć chirurgicznych. Wiąże się to z dwoma ważnymi konsekwencjami.

Sprawdź także: Wskazówki dotyczące rehabilitacji po całkowitej wymianie stawu kolanowego

Po pierwsze, ważne narządy wewnętrzne nie będą dotknięte przez procedurę. Drugą możliwością jest to, że na skórze i pod skórą może powstać tkanka bliznowata. Kryteria estetyczne dotyczące efektów pooperacyjnych są wyższe, ponieważ głównym powodem operacji jest poprawa wyglądu zewnętrznego pacjenta. Blizny lub zmiany w otaczających tkankach są powszechne po operacji. Czasami powikłania mogą być widoczne w chirurgii ortopedycznej i medycynie estetycznej.

Fizjoterapeuta nie będzie skupiał się tylko na operowanym obszarze. Ważne jest, aby przed każdym zabiegiem operacyjnym nauczyć pacjenta jak wykonywać ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe. Pacjenci często doświadczają przeciążenia układu ruchowego w początkowej fazie gojenia. Jest to zwykle spowodowane przebywaniem w ograniczonej pozycji ciała i ograniczeniami ruchowymi. Bóle kręgosłupa są częstym problemem wynikającym z konieczności spania w pozycji leżącej.

Wiedza i umiejętności fizjoterapeuty muszą być stale doskonalone, aby zapewnić skuteczną terapię. Ważne jest, aby ściśle współpracować z chirurgami i lekarzami prowadzącymi. Możliwa jest współpraca z chirurgami i lekarzami prowadzącymi w celu ustalenia celu i zaprogramowania całej terapii. Pozwala to na indywidualne podejście do pacjenta, określenie oczekiwań i uzyskanie najlepszych wyników. Aby rehabilitacja zakończyła się sukcesem, lekarz i fizjoterapeuta muszą się skutecznie komunikować. Praca z pacjentami po zabiegach medycyny estetycznej nie zawsze jest łatwa. Czasami trzeba wytłumaczyć, dlaczego fizjoterapia jest tak ważna. Niekiedy samo tłumaczenie nie wystarczy. Pacjenci będą bardziej otwarci na korzystanie z fizjoterapii i słuchanie jej zaleceń tylko wtedy, gdy poczują, że dzięki wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń czy masaży poprawili swoje samopoczucie. Ważne jest, aby określić parametry aktywności i ćwiczeń domowych pacjenta.

Nie ulega wątpliwości, że fizjoterapia z zakresu medycyny estetycznej jest bardzo skuteczna dla pacjentów i może stanowić źródło satysfakcji dla terapeuty.

Previous Jakie zalety mają domy szkieletowe?
Next The New Procurement: Nowa era zakupów - PROCON/POLZAK 2021

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Inwestowanie dla każdego

Wbrew utartym schematom, inwestowanie w fundusze inwestycyjne wcale nie jest zajęciem wyłącznie dla bogaczy. Zwłaszcza dzisiaj, gdy alternatywa dla tej formy oszczędzania jest bardzo licha. Oczywiście, można odkładać pieniądze w

Wiadomości 0 Comments

Korupcja w Polsce wciąż jest problemem

38 proc. Polaków postrzega korupcję jako poważny problem w naszym kraju – wynika z danych EY. To znacznie mniej niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to skala tego zjawiska wciąż jest niepokojąco duża – ok.

Wiadomości 0 Comments

Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców

Liczba transakcji bankomatowych od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie. Według NBP wartość wypłacanej gotówki w II kwartale tego roku sięgnęła 184 mln zł. Polacy coraz częściej korzystają z usługi BLIK

Wiadomości 0 Comments

Amillidius – opinie i usługi studia stron internetowych Amillidius

Firma Amillidius jest agencją marketingową, która od 7 lat świadczy usługi we wszystkich obszarach promocji i reklamy firm, tworząc reputację w sieci. Firma Amillidius  jest agencją marketingową, która od 7

Wiadomości 0 Comments

Używane wózki widłowe – dobra inwestycja czy chybiony pomysł?

Przedsiębiorcy starają się szukać obecnie coraz bardziej optymalnych rozwiązań dla swoich biznesów, umożliwiających im optymalizację działań i zmaksymalizowanie zysków. Wśród pomysłów, pojawia się na przykład inwestowanie w używane wózki widłowe.

Wiadomości 0 Comments

Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź