Fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika

Atuty korzystania z własnej instalacji fotowoltaicznej każdego dnia poznaje coraz więcej osób. Spora grupa z nich to rolnicy, którzy mogą skorzystać z różnorodnych form wsparcia na realizację takiej inwestycji. Rozmawiamy z Łukaszem Olejarczykiem i Patrykiem Kobą z firmy GetFree Fotowoltaika Wielkopolska na temat rozwiązań fotowoltaicznych przeznaczonych właśnie dla tej branży. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o własnej elektrowni fotowoltaicznej?

Jakie konkretne programy wspierają rolników przy inwestycji w fotowoltaikę? Na jak dużą pomoc mogą liczyć?

Rolnicy prowadzący działalność rolniczą, którzy chcą wykorzystać wyprodukowaną energię z instalacji fotowoltaicznej na cele niezwiązane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego mogą skorzystać z programu „Mój prąd”. Warunkiem otrzymania dofinansowania dotychczas w wysokości 5000 zł, jest zakup instalacji o mocy od 2 do 10 kWp., natomiast osoby prowadzące działalność rolniczą, które energię wyprodukowaną ze słońca chcą wykorzystać na prowadzenie działalności mogą uzyskać dofinansowanie z programu „Agroenergia”, które może wynieść do 20 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – do 25 tys. zł, uzależnionych od mocy planowanej instalacji:

– moc od 10 do 30 kW – do 20% wartości inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł,

– moc od 30 do 50 kW – do 13% kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 25 tys. zł.

Kolejną formą wsparcia dla działalności rolniczej jest odliczenie od podatku rolnego. Wysokość ulgi to 25% kosztów poniesionych w ramach inwestycji w fotowoltaikę, czyli zakupu oraz montażu instalacji. Odpisów można dokonywać nie dłużej niż 15 lat.

Jakie warunki formalne i techniczne musi spełniać rolnik i jego gospodarstwo, by móc liczyć na uzyskanie dotacji czy ulgi podatkowej przy zakupie instalacji fotowoltaicznej?

Aby skorzystać z dofinansowania z programu „Agroenergia” należy spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest wymóg, który określa, że o dotację mogą starać się rolnicy, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, posiadający użytki rolne o powierzchni od 1 do 300 ha. Drugim warunkiem otrzymania dotacji jest udokumentowanie prowadzenia osobiście gospodarstwa co najmniej rok przed złożeniem wniosku. Ulga od podatku rolnego przysługuje każdemu podatnikowi rolnemu, również takiemu, który rozlicza się na zasadach ryczałtu. Beneficjentami ulgi mogą być osoby, które są: właścicielami gruntów, posiadaczami samoistnymi gruntów, wieczystymi użytkownikami gruntów oraz właścicielami gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa, a także jednostki samorządu terytorialnego.

 

Jaki jest realny czas zwrotu inwestycji w fotowoltaike?

Odpowiedź na to pytanie to czysta matematyka. W przypadku mikroinstalacji o mocy 15 KW, jej koszt to około 60 000 zł netto. Jeśli skorzystamy z “Agroenergii”, możemy odliczyć 20%, czyli koszt instalacji wyniesie 48 000 zł netto. Przy obecnych cenach energii, zwrot nastąpi w ciągu 4,8 lat.

W przypadku “Ulgi Rolnej” możemy odliczyć 25% kosztów. Oznacza to zwrot 15 000 zł. Wówczas realny koszt instalacji wynosi 45 000 zł. Realny zwrot z inwestycji wyniesie około 4,5 roku.

Należy pamiętać, że obojętnie z której formy dofinansowania skorzystamy, zawsze mamy możliwość odliczenia 100% podatku VAT.

Czy istnieją jakiekolwiek przeszkody uniemożliwiające instalację paneli fotowoltaicznych na terenie gospodarstwa rolnego?

Odpowiedź należy podzielić na dwie opcje. Pierwsza z nich to instalacje powyżej 50 kW. W przypadku „farm”, istnieją przeszkody administracyjno-prawne, które mogą nie pozwolić na instalację systemu fotowoltaicznego. Nieruchomość, na której planowana jest inwestycja, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Realizacja inwestycji musi być zgodna z istniejącym planem przestrzennym, który ma swoje odzwierciedlenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalanym przez radę gminy. Równie ważną kwestią jest łączna moc przewidziana dla gminy ujęta w MPZP. Jeśli wynosi ona np. 100 Kw, a nasza planowana inwestycja ją przekroczy, wówczas organ administracyjny (bez uprzedniej zmiany MPZP) odrzuci formalnie wniosek.

Druga opcja to mikroinstalacje do 50 kW. Z zasady mikroinstalcje podlegają pod ustawę „o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”. W myśl jej przepisów, prace polegające na montażu, przebudowie lub remoncie, nie wymagają decyzji administracyjnych o ustaleniu lokalizacji inwestycji, a także decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. W przypadku mikroinstalacji, tak naprawdę najważniejsze jest, aby nie przekroczyć mocy przyłączeniowej budynku.

Coraz częściej w dyskusji na temat rolnictwa i fotowoltaiki pojawia się pojęcie „agrofotowoltaika”. Co tak naprawdę oznacza to określenie?

„Agrofotowoltaika” to nic innego jak mądre łączenie możliwości uprawiania na jednym terenie roślin oraz jednoczesne wykorzystanie danego terenu pod farmę fotowoltaiczną. Instalacje określane jako „Agro-pv” są specjalnie zaprojektowane. Panele ustawia się wyżej niż przy „standardowej” instalacji gruntowej. Dzięki temu dają możliwość zacieniania na otwartym polu, panele stasuje się również jako pokrycie dla upraw szklarniowych. Samo „zadaszenie” z paneli PV dla roślin, jest bardzo dobrą ochroną przed gradem oraz gwałtownymi opadami.

Czym się kierować przy wyborze oferty?

Wobec rosnącej popularności fotowoltaiki, na rynku pojawiło się mnóstwo firm świadczących usługi sprzedaży i montażu systemów fotowoltaicznych. Niestety, spora część z nich skupia się jedynie na możliwie najszybszym dobiciu targu z klientem. Pamiętajmy jednak, że mówimy o długoletniej inwestycji. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia zaufanego eksperta, którzy kompleksowo przeanalizuje nasze potrzeby i możliwości, a także sprawdzić realizacje i opinie klientów firmy montażowej. Jeżeli dokonamy właściwego wyboru będziemy mogli przez długie lata cieszyć się z wydajnego systemu fotowoltaicznego, malejących rachunków za prąd i… rosnących oszczędności.

 

Previous Liczba niewypłacalności firm i postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce jest najwyższa w historii
Next Jakie meble do kwiaciarni? Mamy sprawdzone propozycje!

Może to Ci się spodoba

Walka o pracowników się zaostrza

Coraz więcej branż zmaga się z niedoborem pracowników. Problem z rekrutacją może negatywnie wpływać na funkcjonowanie firmy i znacznie podnosić koszty pozyskania pracowników. Dlatego coraz więcej firm stawia na budowanie wizerunku dobrego pracodawcy,

Polacy chętnie inwestują w mieszkania, spółki technologiczne i bezpieczne fundusze

Nisko oprocentowane lokaty bankowe powodują, że Polacy swoje oszczędności chętniej przeznaczają na inwestycje. Do ulubionych sposobów zabezpieczania kapitału należą mieszkania i bezpieczne fundusze gotówkowe, pieniężne lub obligacyjne. Nie brak też chętnych

Inwestycje firm w wykorzystanie surowców wtórnych przynoszą oszczędności i chronią środowisko

Odpady produkcyjne wykorzystywane jako surowce wtórne – to główne założenie gospodarki obiegu zamkniętego. Mądre zarządzanie zasobami ma w dłuższej perspektywie poprawić jakość powietrza, ale też zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Oznacza bowiem

Czy warto założyć warsztat motocyklowy?

Założenie własnego warsztatu motocyklowego to bez wątpienia ogromne wyzwanie. Trzeba posiadać nie tylko wiedzę, ale i umiejętności, doświadczenie oraz wykazywać duże zaangażowanie. Czy w tej branży można dużo zarobić? W

Branża oprogramowania komputerowego wnosi do gospodarki UE prawie bilion euro rocznie

910 mld euro to wkład branży oprogramowania komputerowego w gospodarkę Unii Europejskiej. To 7,4 proc. unijnego PKB. Firmy projektujące oprogramowanie tworzą bezpośrednio ponad 3 mln miejsc pracy, a w firmach pośrednio związanych

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie nazywane są umowami śmieciowymi. Obecnie ustawodawcy zmierzają do ograniczania nadmiernego wykorzystywania tych umów w relacjach przedsiębiorca – osoba świadcząca pracę, zmieniając przepisy dotyczące „oskładkowania”

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź