Według jakich kryteriów ocenia się ofertę przetargową?
Prawo dotyczące zamówień publicznych często jest modyfikowane i dopasowywane do polskich realiów. Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorcy szukają sposobu na wyróżnienie i wygraną w przetargu bez większego wysiłku. Zazwyczaj przekonująca była bardzo niska cena i to ona wystarczyła, aby zainteresować zamawiającego i osiągnąć zamierzony cel. Czy rzeczywiście to kryterium jest najważniejsze? Co zatem znaczą wszystkie pozostałe?
Po pierwsze należy powiedzieć bardzo ważną rzecz, szczególnie dla małych i średnich właścicieli firm. Zgodnie z nowelizacją ustawy mają takie same szanse na realizację przetargu jak duże i renomowane korporacje. A to wszystko za sprawą zmian i udogodnień ustawowych, które ograniczą morderczą konkurencję tytanów rynkowych i zwiększą szanse na sukces również niewielkich działalności.
W dzisiejszych czasach każdy marzy o wielu zleceniach dla firm i utrzymaniu płynności finansowej. Nie zawsze jednak udaje się utrzymać wstępne założenia i szukać innych źródeł dochodu. Idealnym rozwiązaniem są właśnie przetargi, często stanowiące jedyny dochód i gwarantujące stabilną przyszłość.
Jest to możliwe dzięki zmianie kryteriów oceny oferty przetargowej. Nie jest tajemnicą, że wielu zamawiających zwracało uwagę jedynie na cenę. W dobie kryzysu to normalne, że każdy szuka oszczędności i nie może pozwolić sobie na duże wydatki. Warto jednak wiedzieć, że oprócz proponowanej ceny znaczenie ma jeszcze przynajmniej kilka aspektów. Wśród nich jest liczba zrealizowanych dotychczas projektów, uzyskane rekomendacje, liczebność kadry pracowniczej, doświadczenie na rynku i ewentualnie dopasowywane indywidualnie parametry (zastosowane materiały, termin realizacji, warunki środowiskowe, sytuacja pracowników i inne).
Oczywiście punktacja ustalana jest w specyfikacji i obliczana na podstawie średniej ważonej. O wadze każdego kryterium decyduje się w odniesieniu do konkretnego przetargu, specyfikacji i możliwości finansowych. Według przepisów wzór powinien być dopasowany do konkretnej sytuacji i nie faworyzować tylko na podstawie jednego kryterium.
Po zmianach w kodeksie niedopuszczalne jest stosowanie starych praktyk i sugerowanie się ceną. Jest to niezgodne z prawem i może być surowo karane. Jeśli potencjalni wykonawcy nie będą zadowoleni z uzasadnienia wyboru najlepszej oferty, wówczas mogą poprosić o dodatkowe wyjaśnienia lub przekazać sprawę do rozpatrzenia przez Urząd Zamówień Publicznych. Konsekwencje nieprawidłowych zachować są bardzo uciążliwe i obciążające. To nie tylko kary finansowe, ale również wykluczenie z organizacji przetargów w przyszłości.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Za kompleksową obsługę w internecie jest w stanie zapłacić 200 tys. firm w Polsce
Blisko 80 proc. polskich firm prowadzi własną stronę internetową, a połowa jest aktywna w mediach społecznościowych. Szacuje się, że 200 tys. firm jest w stanie płacić za pozyskanie zleceń z internetu. Firma Fachowcy.pl,
Pisma procesowe będzie można składać przez internet. To przyspieszy i ułatwi postępowania sądowe
Od września 2016 roku składanie pism procesowych będzie możliwe przez internet, a postępowanie dowodowe będzie mogło być przeprowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość. Umożliwią to zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Pozwolą one
Nowoczesne rozwiązania technologiczne w obsłudze klienta
Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu i biznesu, zmienia się także sposób obsługi klienta. W branżach, w których dobry kontakt na linii klient – usługodawca jest podstawą udanejwspółpracy duży nacisk kładzie
Wszystko o kredytach technologicznych
Aktualnie wiele firm stawia na rozwój, wykorzystywanie porządnego sprzętu i inwestowanie w innowacyjne urządzenia. To naprawdę przydatne i korzystne rozwiązanie, ponieważ ułatwia funkcjonowanie korporacji oraz buduje możliwości. Wiadomo jednak, że
Polskie firmy coraz częściej wymieniają służbowe samochody
Firmy wymieniają flotę co 3-5 lat, więc stanowią bardzo ważny segment dla branży motoryzacyjnej. Tylko w I półroczu 2017 roku przedsiębiorstwa kupiły w Polsce ponad 167 tys. nowych samochodów osobowych, czyli 67 proc.
Ubezpieczenie assistance za granicą to nie luksus, tylko przezorność
Wbrew pozorom na nieprzewidziane zdarzenia podczas wojaży poza Polską można się przygotować. Taką możliwość daje polisa car assistance, która zapewni pomoc, gdy nasze auto zawiedzie. Członkostwo w Unii Europejskiej daje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post