Według jakich kryteriów ocenia się ofertę przetargową?

Według jakich kryteriów ocenia się ofertę przetargową?

Prawo dotyczące zamówień publicznych często jest modyfikowane i dopasowywane do polskich realiów. Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorcy szukają sposobu na wyróżnienie i wygraną w przetargu bez większego wysiłku. Zazwyczaj przekonująca była bardzo niska cena i to ona wystarczyła, aby zainteresować zamawiającego i osiągnąć zamierzony cel. Czy rzeczywiście to kryterium jest najważniejsze? Co zatem znaczą wszystkie pozostałe?

biznes-praca1

Po pierwsze należy powiedzieć bardzo ważną rzecz, szczególnie dla małych i średnich właścicieli firm. Zgodnie z nowelizacją ustawy mają takie same szanse na realizację przetargu jak duże i renomowane korporacje. A to wszystko za sprawą zmian i udogodnień ustawowych, które ograniczą morderczą konkurencję tytanów rynkowych i zwiększą szanse na sukces również niewielkich działalności.

W dzisiejszych czasach każdy marzy o wielu zleceniach dla firm i utrzymaniu płynności finansowej. Nie zawsze jednak udaje się utrzymać wstępne założenia i szukać innych źródeł dochodu. Idealnym rozwiązaniem są właśnie przetargi, często stanowiące jedyny dochód i gwarantujące stabilną przyszłość.

Jest to możliwe dzięki zmianie kryteriów oceny oferty przetargowej. Nie jest tajemnicą, że wielu zamawiających zwracało uwagę jedynie na cenę. W dobie kryzysu to normalne, że każdy szuka oszczędności i nie może pozwolić sobie na duże wydatki. Warto jednak wiedzieć, że oprócz proponowanej ceny znaczenie ma jeszcze przynajmniej kilka aspektów. Wśród nich jest liczba zrealizowanych dotychczas projektów, uzyskane rekomendacje, liczebność kadry pracowniczej, doświadczenie na rynku i ewentualnie dopasowywane indywidualnie parametry (zastosowane materiały, termin realizacji, warunki środowiskowe, sytuacja pracowników i inne).

Oczywiście punktacja ustalana jest w specyfikacji i obliczana na podstawie średniej ważonej. O wadze każdego kryterium decyduje się w odniesieniu do konkretnego przetargu, specyfikacji i możliwości finansowych. Według przepisów wzór powinien być dopasowany do konkretnej sytuacji i nie faworyzować tylko na podstawie jednego kryterium.

Po zmianach w kodeksie niedopuszczalne jest stosowanie starych praktyk i sugerowanie się ceną. Jest to niezgodne z prawem i może być surowo karane. Jeśli potencjalni wykonawcy nie będą zadowoleni z uzasadnienia wyboru najlepszej oferty, wówczas mogą poprosić o dodatkowe wyjaśnienia lub przekazać sprawę do rozpatrzenia przez Urząd Zamówień Publicznych. Konsekwencje nieprawidłowych zachować są bardzo uciążliwe i obciążające. To nie tylko kary finansowe, ale również wykluczenie z organizacji przetargów w przyszłości.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Płacisz kartą? Kontroluj swoje wydatki
Next Zadbaj o swoje finanse osobiste i kontroluj wydatki

Może to Ci się spodoba

Firma 1Comments

W Polsce tworzy się rynek carsharingu

W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut

Marketing treści w prowadzeniu firmy

Właściciele firm, którzy chcą przenieść swoje działania sprzedażowe do Internetu, zastanawiają się zazwyczaj w jaki sposób prowadzić marketing on-line. Wyjść jest wiele, a każde wymaga różnego stopnia zaangażowania oraz różnego

Dotacje 6 komentarzy

Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy

Właściciele małych i średnich firm mogą już się starać o uzyskanie dopłaty unijnej na samochody firmowe. I choć na Zachodzie jest to standard, w Polsce to dopiero pierwsza taka inicjatywa,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post