Handel samochodami a BDO – najważniejsze informacje

Handel samochodami a BDO – najważniejsze informacje

BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami. Wdrożony projekt Ministerstwa Środowiska powstał z intencją przeciwdziałania wszelkim nieprawidłowościom, wynikającym z dotychczasowym gospodarowaniem odpadami.

Zgodnie z rozporządzeniem importerzy samochodów są zobligowani do składania wniosków o wpis BDO. Wpis ten należało złożyć do końca 2019 roku. Obecnie każdy przedsiębiorca, który sprowadza do kraju pojazd (a także m.in. akumulatory czy oleje) musi pojawić się w rejestrze, aby otrzymać nadany, indywidualny numer BDO. W jaki sposób to robić? Jak dokładnie opisują to przepisy?

Przepisy BDO

Podstawowym aspektem, obowiązujący importerów, jest konieczność uiszczenia tzw. opłaty produktowej. Ustawa z 2001 roku dokładnie opisuje obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami. Ustawa z 2005 roku opisuje recykling pojazdów, które zostały *już wycofane z eksploatacji, a ustawa z 2013 – gospodarowanie opakowaniami.

W kontekście przepisów nie sposób pominąć kar, które nakłada się po kontrolach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedopełnienie obowiązku rejestracji wiąże się z karami administracyjnymi, karami grzywny, a w skrajnych przypadkach – karą aresztu.

Kluczowe jest więc dopilnowanie obowiązujących terminów i formalności, w tworzeniu i składaniu których pomóc może Biones.pl.

Ewidencja i rejestracja BDO

Systemy BDO funkcjonują od 2018 roku. Ich docelowym zadaniem jest gromadzić informacje o przedsiębiorstwach, na których nałożony jest obowiązek rejestrowania i ewidencjonowania poszczególnych działań. Od 2020 roku wszystkie te kroki składa się za pomocą formularzy dostępnych online.

Wspomniana już ewidencja BDO – składana w formie papierowej lub elektronicznej – docelowo powinna obejmować informacje, dotyczące m.in. ilości importowania aut, masy importowanych opon, ilości sprowadzonego oleju, masę sprzętu elektronicznego. Wszystkie te aspekty ewidencji należy gromadzić i prowadzić w sposób systematyczny, przechowując dokumenty przez co najmniej 5 lat.

Ewidencja umożliwia tworzenie corocznych raportów, które następnie importer składa do Urzędu Marszałkowskiego. BDO sprawozdanie należy składać w określonym odgórnie terminie (co roku, do 15.03).

A co, gdy nie dopilnujesz terminu?

Niedopilnowanie terminów i niespełnienie narzuconych wytycznych wiąże się z karami, które narzucił ustawodawca. W tym kontekście mowa o karze administracyjnej, wynoszącej od 1 000 do 1 000 000 złotych. Wśród najczęstszych prowodyrów przyznawanych kar, wymienia się m.in. prowadzenie działalności, które niw posiada wymaganego wpisu do rejestru, nieumieszczenie przyznanego, indywidualnego numeru BDO na dokumentach sprzedażowych.

Oprócz kary administracyjnej istnieje ryzyko kar grzywny, które dotyczyć mogą zaległości, naliczonych w ciągu 5 lat (wraz z odsetkami).

Co ważne – obowiązki BDO obowiązują każdego przedsiębiorcę, który importuje auto lub przyczepę. Dokładne informacje o rejestrze BDO, o karach i pomocy, którą można uzyskać znajdziesz na stronie Biones.pl.

Previous Jak wyremontować stary dom lub mieszkanie?
Next Inwestycje w metale szlachetne a podatki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Nowa marka e-papierosów na rynku

Na polskim rynku debiutuje nowa marka e-papierosów – VILT.  Jej produkty będą dostępne w lokalnych, osiedlowych sieciach sprzedaży oraz na stacjach benzynowych. Sztandarowymi produktami marki są zestawy e-papierosów Vilt GO!

Wiadomości 0 Comments

The New Procurement: Nowa era zakupów – PROCON/POLZAK 2021

Zakupy korporacyjne przeżywają obecnie renesans biznesowy. Po fazie walki z ograniczeniami, blokadami, rozpadającymi się łańcuchami dostaw – przychodzi czas światowej rekonwalescencji. Nowa Normalność. Po raz kolejny – Zakupy – odegrają

Wiadomości 0 Comments

Wyjeżdżasz? Sejf domowy to obecnie najskuteczniejszy sposób, aby zabezpieczyć wartościowe rzeczy

Czas wakacyjnych wyjazdów to dobry moment, aby rozważyć zakup sejfu. Dlaczego? Otóż okazuje się, że tego typu wyposażenie to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie wartościowych rzeczy. Nie tylko przed kradzieżą, ale

Wiadomości 0 Comments

Program „Rodzina 500 plus” na celowniku cyberprzestępców

Start rządowego programu „Rodzina 500 plus” spowodował nasilenie ataków phishingowych, czyli prób wyłudzenia ważnych danych przez łudząco podobne do oryginalnych strony internetowe. Z danych CERT Orange Polska wynika, że między styczniem

Wiadomości 0 Comments

Polska potęgą drobiarską. Dynamicznie rośnie produkcja i eksport mięsa

Polska jest europejskim liderem w produkcji mięsa drobiowego. W ubiegłym roku wyniosła ona ponad 2,3 mln ton, w tym może być o 300 tys. ton większa – szacują eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki

Wiadomości 0 Comments

Młodzi Polacy nie radzą sobie z planowaniem finansów

Młodzi Polacy chętniej konsumują, niż oszczędzają – wynika z badania Provident Polska. Dodatkowe pieniądze przeznaczają w większości na zakupy, a jedynie niewielki ułamek zainwestowaliby w edukację i rozwój. Około 25 proc. nadwyżki finansowej chcieliby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź