Handel samochodami a BDO – najważniejsze informacje

Handel samochodami a BDO – najważniejsze informacje

BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami. Wdrożony projekt Ministerstwa Środowiska powstał z intencją przeciwdziałania wszelkim nieprawidłowościom, wynikającym z dotychczasowym gospodarowaniem odpadami.

Zgodnie z rozporządzeniem importerzy samochodów są zobligowani do składania wniosków o wpis BDO. Wpis ten należało złożyć do końca 2019 roku. Obecnie każdy przedsiębiorca, który sprowadza do kraju pojazd (a także m.in. akumulatory czy oleje) musi pojawić się w rejestrze, aby otrzymać nadany, indywidualny numer BDO. W jaki sposób to robić? Jak dokładnie opisują to przepisy?

Przepisy BDO

Podstawowym aspektem, obowiązujący importerów, jest konieczność uiszczenia tzw. opłaty produktowej. Ustawa z 2001 roku dokładnie opisuje obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami. Ustawa z 2005 roku opisuje recykling pojazdów, które zostały *już wycofane z eksploatacji, a ustawa z 2013 – gospodarowanie opakowaniami.

W kontekście przepisów nie sposób pominąć kar, które nakłada się po kontrolach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedopełnienie obowiązku rejestracji wiąże się z karami administracyjnymi, karami grzywny, a w skrajnych przypadkach – karą aresztu.

Kluczowe jest więc dopilnowanie obowiązujących terminów i formalności, w tworzeniu i składaniu których pomóc może Biones.pl.

Ewidencja i rejestracja BDO

Systemy BDO funkcjonują od 2018 roku. Ich docelowym zadaniem jest gromadzić informacje o przedsiębiorstwach, na których nałożony jest obowiązek rejestrowania i ewidencjonowania poszczególnych działań. Od 2020 roku wszystkie te kroki składa się za pomocą formularzy dostępnych online.

Wspomniana już ewidencja BDO – składana w formie papierowej lub elektronicznej – docelowo powinna obejmować informacje, dotyczące m.in. ilości importowania aut, masy importowanych opon, ilości sprowadzonego oleju, masę sprzętu elektronicznego. Wszystkie te aspekty ewidencji należy gromadzić i prowadzić w sposób systematyczny, przechowując dokumenty przez co najmniej 5 lat.

Ewidencja umożliwia tworzenie corocznych raportów, które następnie importer składa do Urzędu Marszałkowskiego. BDO sprawozdanie należy składać w określonym odgórnie terminie (co roku, do 15.03).

A co, gdy nie dopilnujesz terminu?

Niedopilnowanie terminów i niespełnienie narzuconych wytycznych wiąże się z karami, które narzucił ustawodawca. W tym kontekście mowa o karze administracyjnej, wynoszącej od 1 000 do 1 000 000 złotych. Wśród najczęstszych prowodyrów przyznawanych kar, wymienia się m.in. prowadzenie działalności, które niw posiada wymaganego wpisu do rejestru, nieumieszczenie przyznanego, indywidualnego numeru BDO na dokumentach sprzedażowych.

Oprócz kary administracyjnej istnieje ryzyko kar grzywny, które dotyczyć mogą zaległości, naliczonych w ciągu 5 lat (wraz z odsetkami).

Co ważne – obowiązki BDO obowiązują każdego przedsiębiorcę, który importuje auto lub przyczepę. Dokładne informacje o rejestrze BDO, o karach i pomocy, którą można uzyskać znajdziesz na stronie Biones.pl.

Previous Jak wyremontować stary dom lub mieszkanie?
Next Inwestycje w metale szlachetne a podatki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rekordowe inwestycje w Porcie Gdańskim. Ma szansę stać się największym portem przeładunkowym na Bałtyku

W ciągu kilku lat Gdańsk może się stać największym głębokomorskim portem Bałtyku. Tylko w tym roku na inwestycje trafi 170 mln zł na pogłębienie toru wodnego, rozbudowę nabrzeży, modernizację układów drogowych

Wiadomości 0 Comments

Rośnie liczba oszustw w sektorze finansowym i ubezpieczeniach

Wzrasta skala nadużyć w bankowości i ubezpieczeniach. W ubiegłym roku aż 63 proc. instytucji finansowych zetknęło się z próbą wyłudzenia pieniędzy za pomocą skradzionego lub sfałszowanego dowodu tożsamości. Z drugiej strony rośnie też kreatywność

Wiadomości 0 Comments

Content Marketing to nie to samo co reklama

Content Marketing staje się modny. I nie jest to przypadek. Okazuje się, że budowanie wartościowych treści może przełożyć się na sprzedaż oraz budować zaufanie do marki. Jest to inwestycja, która

Wiadomości 0 Comments

Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?

Wielu przedsiębiorców, nie tylko tych początkujących, uważa że najistotniejszym elementem tworzenia własnego przedsiębiorstwa są pieniądze. Każdy z nas wiele razy słyszał stwierdzenie „pieniądz robi pieniądz”. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na

Wiadomości 0 Comments

Czego możesz oczekiwać od roweru elektrycznego?

Z pewnością nie pojedzie za ciebie. Żeby na nim jechać, trzeba pedałować. Korzystając z roweru elektrycznego wciąż pozostajesz aktywny, ruszasz się, spalasz kalorie. I obojętnie, w jakim jesteś wieku –

Wiadomości 0 Comments

Jak zlecić tłumaczenie medyczne?

Tłumaczenie dokumentów medycznych to przekład różnego rodzaju tekstów związanych z przemysłem medycznym, farmaceutycznym, mówiąc ogólnie – ze zdrowiem człowieka. Lista tłumaczonych dokumentów medycznych jest długa i znajdują się na niej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź