Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono część tak zwanego trzeciego filara, który składa się na system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne powstało, aby zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę na własną rękę. Zakłada się je w oparciu o umowę z jedną z instytucji, która ustawowo ma prawo do ich prowadzenia. Należą do nich:

  • zakład ubezpieczeń na życie;
  • towarzystwo funduszy inwestycyjnych;
  • bank;
  • podmiot prowadzący działalność maklerską.

Co roku na konto można wpłacić maksymalnie około 12 tysięcy złotych, co stanowi równowartość trzykrotności średniej pensji krajowej brutto. Pieniądze kumulowane na IKE są pomnażane przez instytucje je prowadzącą na różne sposoby, do których najczęściej należy inwestowanie w giełdę papierów wartościowych. Największą zaletą prowadzenia IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, co wyróżnia konto emerytalne od wszelkich innych lokat czy kont oszczędnościowych. Skumulowane przez lata pieniądze wypłacane są po osiągnięciu wieku emerytalnego lub mogą zostać wybrane wcześniej, jednak potrącony zostaje wtedy podatek Belki, który wynosi 19%.

Kto może założyć IKE?

IKE może założyć każda osoba, która ukończyła 16. rok życia oraz mieszka i rozlicza się z podatku dochodowego w Polsce – niezależnie od miejsca zdobycia środków. Dodatkowym obostrzeniem jest wymóg stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, który dotyczy jednak tylko osób od 16. do 18. r.ż. Dodatkowo, IKE jest kontem, które prowadzić można wyłącznie indywidualnie – niemożliwe jest założenie go z współmałżonkiem/współmałżonka czy dla dziecka.

Dlaczego warto założyć Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne stanowi dodatkowe zabezpieczenie na okres, w którym zdecydujemy się na zakończenie aktywności zawodowej, który warto rozważyć z kilku względów. 

Obecny system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce opiera się na trzech filarach, z których jedynym obowiązkowych jest pierwszy, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, zarządzany przez ZUS. Co miesiąc zobowiązani jesteśmy do odprowadzania składek na nasze konto w ZUS-ie, które wyliczane są na podstawie zarobków. Jednak nie są one na nim kumulowane, a przeznaczane na bieżącą na wypłaty świadczeń dla obecnych emerytów. Na koncie emerytalnym zostaje zapisana jedynie informacja o wysokości wpłacanych składek.

Po pierwsze więc – coraz częściej podważana pewność świadczeń emerytalnych wypłacanych z pierwszego filaru, a po drugie ich częste niskie wartości skłaniają do poszukiwania alternatyw. Taką opcją dodatkową są Indywidualne Konta Emerytalne, które zapewniają większą sprawczość w oszczędzaniu na emeryturę, ale również możliwość pomnożenia pieniędzy przeznaczonych na ten cel bez ponoszenia kosztów podatków od zysków. Warto odwiedzić stronę https://www.nntfi.pl/emerytura/ike, gdzie znajdziemy narzędzia do obliczenia wysokości możliwych oszczędności na IKE.

Previous Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań
Next System wsparcia dla kogeneracji na nowych zasadach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Język angielski Amerykański i Brytyjski. Jakie są między nimi różnice?

Język używany przez Brytyjczyków i Amerykanów jest taki sam, ale różnią się one wymową, gramatyką, pisownią, a nawet nazewnictwem. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom w sposobie mówienia po angielsku w Wielkiej

Wiadomości 0 Comments

Aplikacje do namierzania telefonów komórkowych

Telefon jest dziś jednym z najważniejszych urządzeń w naszym życiu codziennym. Większość z nas praktycznie się z nim nie rozstaje. Znajduje się w nim dzięki temu mnóstwo prywatnych wiadomości na

Wiadomości 1Comments

Centrale telefoniczne

W dzisiejszych czasach, wszystkie przedsiębiorstwa muszą spełniać odpowiednie warunki kontaktu z klientem. W niektórych miejscach konsultanci są do naszej dyspozycji nawet 24 godziny na dobę. Coraz większą popularność zyskują również

Wiadomości 1Comments

Czy warto założyć lokal typu fast food?

Dla lokali gastronomicznych ogromne znaczenie ma dobre położenie oraz atrakcyjne ceny i rozbudowane menu. Czy warto zakładać działalność gospodarczą, która proponuje jedzenie typu fast food? W całej Europie znaleźć można

Wiadomości 0 Comments

Rynek spotkań to dla gospodarki dodatkowe 1,5 mld zł i ponad 30 tys. miejsc pracy

Prawie 34 tys. spotkań i wydarzeń oraz blisko 7 mln uczestników – tak można w liczbach pokazać rynek spotkań w Polsce. To branża, która dynamicznie się rozwija i wciąż ma duży potencjał. Jej wkład w gospodarkę

Wiadomości 1Comments

Konferencja: „Data Center nowej generacji”

Zapraszamy na spotkanie liderów, ekspertów i specjalistów w zakresie projektowania, budowy i zarządzania nowoczesnym data center już 30 marca w Warszawie podczas konferencji: „Data Center nowej generacji” Prelekcje poprowadzą m.in.:

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź