Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono część tak zwanego trzeciego filara, który składa się na system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne powstało, aby zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę na własną rękę. Zakłada się je w oparciu o umowę z jedną z instytucji, która ustawowo ma prawo do ich prowadzenia. Należą do nich:

  • zakład ubezpieczeń na życie;
  • towarzystwo funduszy inwestycyjnych;
  • bank;
  • podmiot prowadzący działalność maklerską.

Co roku na konto można wpłacić maksymalnie około 12 tysięcy złotych, co stanowi równowartość trzykrotności średniej pensji krajowej brutto. Pieniądze kumulowane na IKE są pomnażane przez instytucje je prowadzącą na różne sposoby, do których najczęściej należy inwestowanie w giełdę papierów wartościowych. Największą zaletą prowadzenia IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, co wyróżnia konto emerytalne od wszelkich innych lokat czy kont oszczędnościowych. Skumulowane przez lata pieniądze wypłacane są po osiągnięciu wieku emerytalnego lub mogą zostać wybrane wcześniej, jednak potrącony zostaje wtedy podatek Belki, który wynosi 19%.

Kto może założyć IKE?

IKE może założyć każda osoba, która ukończyła 16. rok życia oraz mieszka i rozlicza się z podatku dochodowego w Polsce – niezależnie od miejsca zdobycia środków. Dodatkowym obostrzeniem jest wymóg stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, który dotyczy jednak tylko osób od 16. do 18. r.ż. Dodatkowo, IKE jest kontem, które prowadzić można wyłącznie indywidualnie – niemożliwe jest założenie go z współmałżonkiem/współmałżonka czy dla dziecka.

Dlaczego warto założyć Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne stanowi dodatkowe zabezpieczenie na okres, w którym zdecydujemy się na zakończenie aktywności zawodowej, który warto rozważyć z kilku względów. 

Obecny system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce opiera się na trzech filarach, z których jedynym obowiązkowych jest pierwszy, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, zarządzany przez ZUS. Co miesiąc zobowiązani jesteśmy do odprowadzania składek na nasze konto w ZUS-ie, które wyliczane są na podstawie zarobków. Jednak nie są one na nim kumulowane, a przeznaczane na bieżącą na wypłaty świadczeń dla obecnych emerytów. Na koncie emerytalnym zostaje zapisana jedynie informacja o wysokości wpłacanych składek.

Po pierwsze więc – coraz częściej podważana pewność świadczeń emerytalnych wypłacanych z pierwszego filaru, a po drugie ich częste niskie wartości skłaniają do poszukiwania alternatyw. Taką opcją dodatkową są Indywidualne Konta Emerytalne, które zapewniają większą sprawczość w oszczędzaniu na emeryturę, ale również możliwość pomnożenia pieniędzy przeznaczonych na ten cel bez ponoszenia kosztów podatków od zysków. Warto odwiedzić stronę https://www.nntfi.pl/emerytura/ike, gdzie znajdziemy narzędzia do obliczenia wysokości możliwych oszczędności na IKE.

Previous Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań
Next System wsparcia dla kogeneracji na nowych zasadach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Koniec z programem Mieszkanie Dla Młodych (MDM)

Projekt MDM, który cieszył się dużym zainteresowaniem Polaków, powoli zbliża się ku końcowi. Czas trwania programu przewidziany był na okres od 1 stycznia 2014 roku do 30 września 2018 roku.

Wiadomości 1Comments

Bezrobocie na koniec roku będzie jednocyfrowe

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. To najniższy odczyt za trzeci miesiąc roku od 1991 r., gdy wyniosło 7,1 proc. Eksperci uważają, że jeżeli

Wiadomości 0 Comments

Usuwanie AdBlue jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kosztownych i powracających problemów z układem oczyszczania spalin!

Masz problem z AdBlue? To czytaj ten wpis! Posiadacze samochodów osobowych, busów, pojazdów ciężarowych, a nawet wszelkiej maści maszyn mają nie lada problem w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulega układ oczyszczania

Wiadomości 0 Comments

Nowe technologie w służbie obywatelom. Przekształcają państwo urzędów w państwo usługowe

Cyfryzacja i wdrażanie inteligentnych rozwiązań mają przekształcić państwo urzędów w państwo usługowe, otwarte online na obywatela. Zadanie jest bardzo ambitne. Dobrze zrealizowana transformacja to jednak nie tylko ułatwienia dla obywateli, lecz także oszczędności dla obu

Wiadomości 0 Comments

Założenie kantoru – jakie warunki należy spełnić, by prowadzić ten biznes?

Wyjazd poza granice naszego kraju wiąże się zwykle z koniecznością wymiany złotówek na wybraną obcą walutę. To nie byłoby możliwe, gdyby nie funkcjonujące w całej Polsce kantory. Punkty te zakładają

Wiadomości 0 Comments

Powerbanki i inne oryginalne gadżety reklamowe. Jakie opcje mamy do wyboru?

Gadżety reklamowe to niewątpliwie dość uniwersalny sposób na promowanie naszej marki. Mogą być wykorzystywane jako darmowy prezent za skorzystanie z naszej oferty lub zakup produktu. Logotypy firm umieszczane są na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź