Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono część tak zwanego trzeciego filara, który składa się na system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne powstało, aby zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę na własną rękę. Zakłada się je w oparciu o umowę z jedną z instytucji, która ustawowo ma prawo do ich prowadzenia. Należą do nich:

  • zakład ubezpieczeń na życie;
  • towarzystwo funduszy inwestycyjnych;
  • bank;
  • podmiot prowadzący działalność maklerską.

Co roku na konto można wpłacić maksymalnie około 12 tysięcy złotych, co stanowi równowartość trzykrotności średniej pensji krajowej brutto. Pieniądze kumulowane na IKE są pomnażane przez instytucje je prowadzącą na różne sposoby, do których najczęściej należy inwestowanie w giełdę papierów wartościowych. Największą zaletą prowadzenia IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, co wyróżnia konto emerytalne od wszelkich innych lokat czy kont oszczędnościowych. Skumulowane przez lata pieniądze wypłacane są po osiągnięciu wieku emerytalnego lub mogą zostać wybrane wcześniej, jednak potrącony zostaje wtedy podatek Belki, który wynosi 19%.

Kto może założyć IKE?

IKE może założyć każda osoba, która ukończyła 16. rok życia oraz mieszka i rozlicza się z podatku dochodowego w Polsce – niezależnie od miejsca zdobycia środków. Dodatkowym obostrzeniem jest wymóg stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, który dotyczy jednak tylko osób od 16. do 18. r.ż. Dodatkowo, IKE jest kontem, które prowadzić można wyłącznie indywidualnie – niemożliwe jest założenie go z współmałżonkiem/współmałżonka czy dla dziecka.

Dlaczego warto założyć Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne stanowi dodatkowe zabezpieczenie na okres, w którym zdecydujemy się na zakończenie aktywności zawodowej, który warto rozważyć z kilku względów. 

Obecny system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce opiera się na trzech filarach, z których jedynym obowiązkowych jest pierwszy, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, zarządzany przez ZUS. Co miesiąc zobowiązani jesteśmy do odprowadzania składek na nasze konto w ZUS-ie, które wyliczane są na podstawie zarobków. Jednak nie są one na nim kumulowane, a przeznaczane na bieżącą na wypłaty świadczeń dla obecnych emerytów. Na koncie emerytalnym zostaje zapisana jedynie informacja o wysokości wpłacanych składek.

Po pierwsze więc – coraz częściej podważana pewność świadczeń emerytalnych wypłacanych z pierwszego filaru, a po drugie ich częste niskie wartości skłaniają do poszukiwania alternatyw. Taką opcją dodatkową są Indywidualne Konta Emerytalne, które zapewniają większą sprawczość w oszczędzaniu na emeryturę, ale również możliwość pomnożenia pieniędzy przeznaczonych na ten cel bez ponoszenia kosztów podatków od zysków. Warto odwiedzić stronę https://www.nntfi.pl/emerytura/ike, gdzie znajdziemy narzędzia do obliczenia wysokości możliwych oszczędności na IKE.

Previous Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań
Next System wsparcia dla kogeneracji na nowych zasadach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Robotyzacja może rozwiązać problem niedoboru pracowników w Polsce

Robotyzacja może mieć pozytywny wpływ na poziom płac w polskiej gospodarce oraz rozwiązać problem niedoboru pracowników, który hamuje rozwój firm. Inwestycja w roboty przemysłowe w zależności od branży to koszt od kilkuset tysięcy do

Wiadomości 0 Comments

Międzynarodowe Relacje Biznesowe – dlaczego warto studiować kierunki politologiczne?

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi kierunkami na polskich uczelniach były stosunki międzynarodowe i politologia. Studia te, nawet pomimo utraty tak dużego zainteresowania, wciąż są niezwykle atrakcyjne, a studenci doceniają w

Wiadomości 0 Comments

ŚRODKI Z OFE I ZUS – PROCEDURY NOTARIALNE I SĄDOWE

Akt poświadczenia dziedziczenia może sporządzić notariusz. W tym celu wszystkie osoby, które są przewidziane jako spadkobiercy testamentowi lub ustawowi, muszą stawić się przed nim w tym samym terminie, składając wymaganą

Wiadomości 3 komentarze

Sposób na biznes w rytmie sportowych silników

Rajdy samochodowe to w naszym kraju wciąż sport elitarny, który wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi. Wielu kibiców sportów motorowych nie może więc pozwolić sobie na realizację swych motoryzacyjnych zainteresowań.

Wiadomości 0 Comments

Jak korzystamy z potencjału Metropolii Krakowskiej?

Metropolia Krakowska od lat z powodzeniem potwierdza swój status jednego z najważniejszych ośrodków metropolitalnych w kraju, mocno stawiając na innowacje oraz inteligentny rozwój w precyzyjnie zdefiniowanych obszarach. W Metropolii inwestorzy,

Wiadomości 0 Comments

Facebook mierzy się ze skutkami afery dotyczącej potężnego wycieku danych

Nie milkną echa afery Cambridge Analityca, która bardzo poważnie odbiła się na wartości rynkowej i wizerunku Facebooka. Przez media społecznościowe przetacza się akcja #DeleteFacebook, która zachęca kolejnych użytkowników do usunięcia profilu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź