Jak najszybciej i najłatwiej rozliczyć podatek z Niemiec?

Jak najszybciej i najłatwiej rozliczyć podatek z Niemiec?

W Niemczech obowiązek złożenia zeznania podatkowego jest określany jako Pflichtveranlagung. Tą czynnością powinien zainteresować się każdy, kto w legalny sposób pracował u zachodnich sąsiadów Polski. Pomimo tego, że proces składania deklaracji różni się nieco od tego, jak to wygląda w Polsce, czynność ta nie należy do najbardziej skomplikowanych. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć podatek z Niemiec.

Rozliczenie podatku z Niemiec – co należy wiedzieć?

Najważniejszą informacją jest ostateczny termin złożenia oświadczenia podatkowego w Niemczech, jest to data 31 lipca. Podatnik, który chce rozliczyć się za rok 2020 musi więc dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do 31 października 2021 roku. O jakich dokumentach trzeba pamiętać?

  • Lohnsteuerbescheinigung – to zaświadczenie o wynagrodzeniu oraz odprowadzanym podatku, które otrzymuje się od pracodawcy w momencie zakończenia współpracy lub pod koniec roku podatkowego.
  • Zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR – ten dokument to świadectwo, które w pierwszej kolejności wypełnia się samemu, a następnie składa się je w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w Polsce.

Po upływie danego roku podatkowego, każda osoba, która osiągnęła dochód w Niemczech, jest zobowiązana do obliczenia podatku oraz złożenia zeznania, które przypomina polski formularz PIT-37. Podczas rozliczania podatku mogą wystąpić dwie sytuacje – pracodawca odprowadził zbyt wysokie zaliczki i pracownikowi należy się zwrot lub na odwrót i wtedy podatnik musi dopłacić odpowiednią kwotę. Prawo do rozliczania podatku w Niemczech ma każdy, kto w danym roku osiągnął dochód podczas wykonywania legalnej pracy i złożył odpowiednie dokumenty, wymagane do tego procesu. Ważną informacją jest fakt, że u zachodnich sąsiadów Polski można rozliczać podatek do czterech lat wstecz. Wysokość zwrotu jest określana indywidualnie i wpływ na nią ma kilka istotnych czynników:

  • wysokość odprowadzanego podatku,
  • wysokość uzyskanego dochodu w Niemczech,
  • stan cywilny,
  • sytuacja rodzinna.
  • odliczenia od podatku

Należy również pamiętać, że mogą wystąpić przypadki, w których deklaracja podatkowa nie zostanie rozpatrzona pozytywnie. Jakie są przykłady takich sytuacji?

  • podatnik, który pracował w Niemczech przez krótszy okres czasu niż 183 dni w roku i zarobił więcej niż 4 000 euro w innym państwie,

W jaki sposób sprawnie rozliczyć podatek z Niemiec?

Podatnik, który chce jak najszybciej rozliczyć podatek z Niemiec, powinien zastosować się do kilku ważnych porad. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby wszystkie dokumenty, które należy złożyć są kompletne i dobrze wypełnione. Następnie złożenie deklaracji podatkowej powinno odbyć się w pierwszym możliwym terminie. Niestety nie gwarantuje to uzyskania wcześniejszego zwrotu podatku, ale warto zrobić to jak najszybciej, aby nie zapomnieć o tak ważnej czynności. Ostateczny termin to 31 października i nie należy go przekraczać.

Previous Przez pandemię aż 42 proc. Polaków musiało ciąć wydatki
Next Monitoring cen w sklepach internetowych. Czy jest potrzebny?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Chcesz wypromować swój biznes w sieci? Postaw na kampanie Adwords

Jeśli chcesz, aby Twoja firmowa witryna wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce, dobrym pomysłem będą kampanie AdWords. To doskonały sposób na to, by dotrzeć do potencjalnych klientów i zbierać wartościowe leady.

Wiadomości 0 Comments

Nie trzymaj w domu złomu!

Trzymasz w domu metalowy złom, niesprawne urządzenia do wytwarzania prądu i nienadające się do użytku kable, bo myślisz, że do czegoś jeszcze się przydadzą? Jeśli ich czas dobiegł końca, to

Wiadomości 0 Comments

Rekordowy rok dla inwestycji zagranicznych

Nakłady inwestycyjne w projektach przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu były rekordowe i sięgnęły 1,7 mld euro. Jednym z liderów inwestycji zagranicznych była branża motoryzacyjna, a w Polsce ulokowane zostały fabryki gigantów takich jak

Wiadomości 2 komentarze

Czy warto inwestować w waluty?

Inwestowanie mimo, że wiąże się z pewnym ryzykiem to stale zyskuje na popularności. Już nawet dość młode osoby chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość, zastanawiają się nad tym w co najlepiej zainwestować.

Wiadomości 0 Comments

Europejskie banki w słabej kondycji mimo dobrej sytuacji w gospodarce

Mimo coraz lepszych wyników europejskich gospodarek i dobrych nastrojów konsumenckich banki na Starym Kontynencie nie potrafią tego wykorzystać. Bez zmiany podejścia do zarządzania kadrami i zmiany modelu biznesowego po stronie dochodowej nie uda się

Wiadomości 0 Comments

Crowdsourcing – czym są usługi crowdsourcingowe?

Poszukiwanie nowych, alternatywnych rozwiązań jest konieczne do rozwoju każdej firmy. W wielu przedsiębiorstwach opiera się to na „burzy mózgów” – dzięki temu każdy pracownik może mieć istotny wpływ na wydarzenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź