Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Z roku na rok coraz prostsze staje się przekształcanie własnej firmy w spółkę z o.o.

Obecnie na rynku jest mnóstwo firm jednoosobowych, w których to jedna osoba jest odpowiedzialna za wszystkie decyzje i ewentualne kredyty. To do niej wysyłane są nakazy sądowe i egzekucje komornicze. To często za dużo obowiązków i zbyt duże obciążenie. Dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje o zmianie swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór ten niesie ze sobą wiele plusów, bowiem od chwili przekształcenia bezpieczny staje się kapitał prywatny właściciela, a pod ostzałem komornika pozostaje tylko dobro wspólne spółki.

Jeszcze dwa lata temu przedsiębiorca miał dużo mniejsze pole manewru. Mógł wskazać jedną z trzech form przekształcenia. Wyglądają one następująco:

– zamknięcie obecnej działalności gospodarczej i rejestracja spółki oraz wniesienie całego wkładu,

– sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz spółki,

– potraktowanie obecnego przedsiębiorstwa jako majątek niepieniężny i przekazanie go na rzecz spółki.

Wcześniej opisane metody były dość nieudolne i przynosiły poważne niedogodności podatkowe. Co ważne większość umów podpisywanych na firmę traciło ważność i partnerzy biznesowi musieli podpisywać je ponownie. Całe szczęście rozpoczęto nowelizacje w Kodeksie spółek handlowych, które banalizują całą procedurę.

Sam proces przekształcenia firmy obliguje do wypełnienia kilka kluczowych formalności, przede wszystkim:

– wykonanie profesjonalnego biznesplanu z dodaniem orzeczenia biegłego inspektora,

– uzupełnienie dokumentów poświadczających chęć przekształcenia firmy,

– wykreowanie ciała zarządzającego, wspólników, pracowników,

– spisanie statusu spółki,

– rejestracja nowej spółki i wypisanie dotychczasowego przedsiębiorstwa ze spisu,

– wpis doKrajowego Rejestru Sądowego i Monitora Sądowego i Gospodarczego (koszt: 1 tys. zł).

Dodatkowo trzeba ustalić wartość rynkową wkładu spółki, dokończyć projekt przekształcenia i załączyć sprawozdanie finansowe. Wszystkie te dokumenty będą drobiazgowo zweryfikowane przez powołaną do tego osobę. Koszt wynajęcia takiej osoby jest różny, ponieważ zależy od wielu czynników, co najważniejsze wycena wartości spółki, materiałów, maszyn, itd. Średnio waha się pomiędzy 2-5 tys. zł.

Mało tego trzeba zgłosić się do notariusza (dodatkowe koszty) i poprosić o zapisanie projektu, oświadczenia oraz statusu w postaci aktu notarialnego. Trzeba dodać koszty zapisania takiej umowy – mniej więcej 0,5% wkładu spółki).

Oprócz wielu dokumentacji i godzin poświęcanych na załatwianie w urzędach warto skupić się na zaletach i atutach związanych z ewolucją firmy w spółkę. Warto pochylić się nad najważniejszymi:

+ uzyskanie praw, na przykład do nieruchomości lub maszyn będących wcześniej pod opieką przedsiębiorstwa, dodatkowo przeniesienie wszelkich zezwoleń firmowych na spółkę,

+ wszelkie kredyty i odsetki będą ściągane tylko i wyłącznie z majątku spółki, dobra osobiste udziałowców pozostaną nienaruszone.

Jedynym mankamentem jest konieczność regulowania podatku od zysków oraz od wspólników. Można starać się unikać tego typu obostrzeń, ale nie zawsze udaje się tego dokonać.

Należy zdawać sobie sprawę, że dawne zadłużenia, pobrane jeszcze w czasach prowadzenia działalności gospodarczej nadal będą pobierane. Według polskiego prawa obowiązuje trzyletni okres odpowiedzialności za wszelkie kredyty podjęte w przeszłości, a także za wszystkie długi i odsetki. Podobna procedura obowiązuje w przypadku niedopełnienia zobowiązań podatkowych.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?
Next Ograniczenie wspólnikowi dostępu do niektórych danych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Krajowa branża motoryzacyjna ze świetnymi wynikami

Polska branża motoryzacyjna ma za sobą najlepszy rok w historii, a pierwsze miesiące tego roku dają nadzieję na jeszcze lepsze wyniki. Pomóc mogą w tym kolejne dwie fabryki zagranicznych gigantów, które powstają

Wiadomości 0 Comments

60 proc. społeczeństwa ma bardzo małą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych

Blisko 60 proc. Polaków ma słabą wiedzę lub nie wie nic na temat systemu ubezpieczeń społecznych. 15 proc. ocenia siebie jako ignorantów w tym temacie. Wśród nastolatków ten odsetek wynosi 43 proc.

Wiadomości 0 Comments

Co drugi rodzic oszczędza z myślą o przyszłości swoich dzieci

Połowa rodziców ma odłożone środki dla swoich dzieci lub regularnie oszczędza z myślą o ich przyszłości – wynika z raportu „Dojrzałość finansowa Polaków 2017” przygotowanego przez Nationale-Nederlanden. W przypadku rodzin, które otrzymują świadczenie z programu Rodzina

Wiadomości 0 Comments

Opakowanie ma większy wpływ na decyzje zakupowe niż reklama

Nawet 80 proc. decyzji zakupowych zapada w miejscu sprzedaży, a 70 proc. z nich ma charakter impulsowy. Blisko połowa milenialsów podczas robienia zakupów przemierza cały sklep, a decyduje się na ten produkt,

Wiadomości 0 Comments

Większa rata to nie największy problem „frankowicza”

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) o uwolnieniu helweckiej waluty od kursu euro spadła jak grom z jasnego nieba na ponad 0,5 mln polskich kredytobiorców posiadających zadłużenie nominowane we franku szwajcarskim.

Wiadomości 0 Comments

Rosnące koszty materiałów i niedobór siły roboczej zaczynają się odbijać na cenach mieszkań

W ciągu roku sprzedaż mieszkań wzrosła o jedną piątą, a popyt na nowe wciąż jest bardzo duży. Na rozpędzonym rynku nieruchomości nie brakuje ryzyka, jak choćby związanego z brakiem siły roboczej czy rosnącymi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź