Jak wystawić fakturę korygująca i notę?
Od 2013 roku obowiązują nowe reguły tworzenia pism korygujących, w szczególności faktur i not. Warto więc przypomnieć zmiany prawne.
Fakturę poprawiającą wystawia tylko i wyłącznie producent towarów, w momencie dodania upustów po realizacji transakcji nabycia lub błędnego wprowadzenia nieprawdziwej wartości przedmiotów zakupu. Korekta faktury musi zawierać:
– oznaczenie, iż jest korektą stworzonego już dokumentu,
– datę jej wystawienia oraz identyfikator liczbowy,
– informacje scharakteryzowane na błędnej fakturze, szczególnie jej numer i podmioty transakcji oraz charakterystykę produktu,
– numer identyfikacji podatkowej kupującego i sprzedającego,
– wartości udzielonych zniżek,
– określoną sumę podatku dochodowego,
– inne informacje charakteryzujące sprzedawany produkt.
Z opisanym typem poprawek spotykamy się zarówno w sytuacji faktur indywidualnych jak i zbiorowych oraz zdefiniowanych faktur rabatowych.
Natomiast notę poprawiającą tworzy kupujący produkt po znalezieniu błędów. Nie można uzupełnić na fakturze pomyłek obejmujących ceny i ilości nabywanego dobra, kwot rabatów, progów podatku oraz jego wartości. Dla owych zmian konieczne jest wystawienie wyżej opisanej faktury korygującej.
Dziś akceptacje zmian w ramach noty podatkowej możemy przekazać dobrowolnie, jednakże powinien to uczynić podmiot wystawiający pierwotny dokument sprzedaży. Definiuje to, iż zmiana może zostać potwierdzona drogą mailową, a nie jak do tej pory, odręcznym podpisem zainteresowanej strony.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Połowa firm ma oprogramowanie bez ważnej licencji. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z karami
Braki licencyjne to duży problem polskich firm. Badania wskazują, że połowa firma korzysta z oprogramowania bez ważnej licencji. Jego łączna wartość w Polsce to ok. 2 mld zł rocznie – szacuje IDC.
Surowe kary za zmianę menu w barze
Właściciel baru, który samowolnie rozszerzył profil swojej działalności grożą surowe sankcje ze strony Sanepidu. Ile może kosztować zlekceważenie decyzji o zatwierdzeniu zakładu? Właściciele barów często ulegają pokusie urozmaicenia posiłków serwowanych
Jak Polacy postrzegają aktywne zawodowo kobiety?
Według Krajowego Rejestru Długów kobiety muszą pokonać o wiele więcej przeszkód niż mężczyźni w drodze do sukcesu. Dlatego też nie zawsze dobrze wykształcone, mądre i wszechstronne Polki wykonują zawód, który
Jak wysoki mandat może otrzymać pracodawca?
Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest obciążenie pracodawcy mandatem. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej efektywne niż długotrwałe postępowanie sądowe. Zgodnie
Jak zawiesić działanie małego przedsiębiorstwa?
Kłopotliwa sytuacja ekonomiczna oraz załamanie gospodarcze mają ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu firm w kraju. Coraz mniej klientów, przymus podnoszenia cen oraz zabójcza konkurencja konsekwentnie usuwają najsłabszych. Zdarza się, że
Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?
Od kilku lat wszystkie firmy borykają się z problemami finansowymi. Bezpośredni wpływ ma na to sytuacja gospodarcza i ekonomiczna na świecie. Nie ma już naiwnego, który wierzy w ,,krainę dobrobytu”.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post