JPK w 2018 roku

JPK w 2018 roku

Już za chwilę przywitamy hucznie rok 2018. Czeka nas kolejny etap wprowadzania zmian w zakresie podatkowym. Cały czas trwa przecież szeroka reforma systemu administracji podatkowej oraz walki z nieuczciwymi działaniami przedsiębiorców (luka podatkowa, karuzele vatowskie itp.) w celu zwiększenia dochodów budżetu państwa bez dodatkowego obciążania legalnie działających podmiotów.

Jednolity Plik Kontrolny jako nowe narzędzie nadzoru

Plik JPK jest specjalnym rodzajem katalogu czy bazy danych. Przedsiębiorca ma  w nim zbierać i aktualizować zdarzenia, które wywołują skutki prawno-podatkowe. W praktyce jest to elektroniczna baza składająca się z siedmiu uszeregowanych struktur. Jej formalna budowa ma docelowo doprowadzić do ujednolicenia prowadzenia dokumentacji przez wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

Jednolity Plik Kontrolny jest ułatwieniem dla urzędników, którzy znając jedną bazę danych mogą bez większego wysiłku uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Jednocześnie dokumenty elektroniczne pozwalają na automatyzację niektórych procesów oraz usprawnienie weryfikacji podstawowych kwestii. Wszystko po to, by ułatwić skarbówce kontrolowanie podatników i skrócić czas postępowań podatkowych (które z założenia są dla nich obciążeniem). System zakłada, że będzie szybko znajdować potencjalne zagrożenia, jednocześnie nie obciążając podmiotów działających legalnie.

Najważniejsze obowiązki i założenia

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony, aby dopasować działanie skarbówki do potrzeb obecnego świata. Wszystko ma docelowo dziać się w formie elektronicznej, na komputerach, a kontakt z urzędami odbywać ma się przez bezpieczne połączenia internetowe. W przyszłości JPK zastąpi więc najprawdopodobniej wszelkie tradycyjne deklaracje podatkowe, które w chwili obecnej przygotowują przedsiębiorcy.

Aktualnie istnieją dwa główne obowiązki wynikające z JPK, są to:

  • obowiązek przekazywania comiesięcznych raportów/zeznań ze struktury dotyczącej ewidencji VAT do 25. dnia każdego miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym (od stycznia 2018 roku zobligowane będą wszystkie podmioty gospodarcze);

  • obowiązek tworzenia i udostępniania zrzutu danych w postaci ich eksportu na żądanie uprawnionego organu w zakresie i czasie wskazanym przez niego (od lipca 2018 roku dotyczyć będzie wszystkich podmiotów gospodarczych).

Jakie zmiany wprowadzone zostaną w 2018 roku?

Docelowo projekt wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego został zaplanowany na 2 lata. Wszystko rozpoczęło się w zasadzie w 2016 roku. Reforma objęła wówczas największe podmioty gospodarcze (dużych przedsiębiorców – zgodnie z definicją o swobodzie działalności gospodarczej). Stopniowo  coraz więcej firm podlegało nowej reformie, a do lipca 2018 roku docelowo wszystkie podmioty będą podlegać regulacjom oraz obowiązkom związanym z Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

W 2018 roku do grona podatników zobligowanych przystępują przede wszyskim mikroprzedsiębiorcy. Już od stycznia mają oni obowiązek przekazywania odpowiednim organom w formie elektronicznej raportów z ewidencji VAT (określonej części/struktury JPK). Od lipca natomiast zobligowani będą do eksportu danych na żądanie fiskusa.

Previous Rozliczenie z fiskusem ze sprzedaży bitcoina
Next Chwilówka – kiedy warto z niej skorzystać?

Może to Ci się spodoba

Chmura może pomóc firmom dostosować się do nowych przepisów o ochronie danych osobowych

Za niecały rok wejdzie w życie unijne rozporządzenie RODO. Nałoży ono szereg nowych wymogów na firmy i organizacje, które gromadzą i przetwarzają dane osobowe. Informacje o klientach będą musiały być pod szczególną ochroną, dlatego

Ruszyła pierwsza polsko-filipińska inwestycja w sektorze inżynierii lądowej i wodnej

11 października, w obecności przedstawicieli władz państwowych Polski i Filipin, organizacji biznesowych oraz przedsiębiorców oficjalnie uruchomiono filipińską fabrykę grodzic winylowych należącą do Grupy Pietrucha. To pierwsza polska inwestycja realizująca projekt greenfield w sektorze inżynierii

Samochód 0 Comments

Chcesz zmienić auto, ale nie potrzebujesz modelu prosto z salonu? Zastanów się nad samochodem poleasingowym

Planujesz zmianę auta? Szukasz nowego pojazdu w atrakcyjnej cenie? Być może najlepszym pomysłem okaże się kupno samochodu poleasingowego. Podpowiemy, jakie są zalety takiego rozwiązania i na co warto zwrócić uwagę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post