Rozliczenie z fiskusem ze sprzedaży bitcoina

Rozliczenie z fiskusem ze sprzedaży bitcoina

W ostatnim czasie mamy do czynienia z dość dużym wzrostem wartości kursu Bitcoina. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które posiadają tę wirutalną walutę szczególnie w okresie przedświątecznym wystawia ją na sprzedaż. Uzyskane w ten sposób środki i zysk z całej transakcji mogą być niemałe. Warto jednak pamiętać o zobowiązaniach wobec skarbówki i podatkach, które należy zapłacić z tytułu tego przychodu.

Czym formalnie jest Bitcoin

Nie ma jednoznacznej formalnej definicji Bitcoina. Zalicza się go natomiast do tak zwanych kryptowalut, czyli wirtualnych znaków legitymacyjnych, które mają charakter zbliżony do pieniądza bezgotówkowego. Jego charakterystyka polega na tym, że nie ma żadnego centralnego emitenta ani żadnej instytucji kontrolującej obrót nim. Co za tym idzie, wartość Bitcoina jest ustalana przez rynek zdeterminowany wyłącznie przez mechanizmy popytu i podaży. Kurs można sprawdzić w specjalnych serwisach wymiany. Wszelkie operacje dokonywane za jego pomocą mają miejsce wyłącznie w systemach informatycznych i nie są związane z żadnymi potwierdzeniami czy dokumentami. Przez sądy i organy podatkowe Bitcoin uznawany jest za rodzaj kryptowaluty.

Prywatnie czy w ramach dzialalności gospodarczej

Część podmiotów traktuje Bitcoina jako swoistego rodzaju lokatę kapitału lub inwestycje na przyszłość. Wśród grona posiadaczy waluty znajdą się więc osoby fizyczne, które sprzedają lub kupują Bitcoina sporadycznie. Z drugiej strony część posiadaczy to podmioty profesjonalne, dokonujące zakupów i sprzedaży waluty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. To rozróżnienie jest bardzo ważne w przypadku ustalania formy, w jakiej należy rozliczyć się wobec organów podatkowych. Jednak w obu przypadkach należy pamiętać, że zawsze trzeba to zrobić.

Osoby fizyczne, a sprzedaż Bitcoina

Zgodnie z najnowszymi interpretacjami przychody uzyskiwane z tytułu obrotu kryptowalutą należy klasyfikować do źródła przechodów – prawa autorskie i inne prawa pokrewne, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, w przypadku zamiany kryptowaluty na kryptowalutę nie można rozpoznać przychodu ani obowiązku opodatkowania transakcji (interpretacja 517458/I z 2017 roku), ponieważ wartość kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie sprzedaży za walutę tradycyjną, bądź dokonania nią zapłaty za towar lub usługę.

Przedsiębiorca, a sprzedaż Bitcoina

W przypadku sprzedaży Biotcoina, którą można określić jako działalność cykliczną czy powtarzalną oraz realizowaną dla zysku, należy ją rozliczać w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Sprzedając kryptowalutę podatnik musi więc zapłacić podatek zgodnie ze swoją formą opodatkowania (ryczałtem, liniowo lub na zasadach ogólnych).

Uwaga na zmiany w przepisach i interpretacjach

W każdym wypadku należy jednak pamiętać o analizie aktualnych przepisów oraz interpretacji organów skarbowych. Tematyka dotycząca Bitcoina jest dość rozwojowa i pojawiają się nowe inerpretacje, które potrafią obalić dotychczas ustaloną praktykę w całości. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy się odpowiednio przygotować, tak aby nie narazić się na ewentualną odpowiedzialność i negatywne konsekwencje.

Previous Pośrednicy pożyczkowi - osoby, które pomogą dobrać pożyczki w trudnych sytuacjach finansowych
Next JPK w 2018 roku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Warszawa to biznesowe centrum tej części Europy

Warszawa jest drugim największym ośrodkiem usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z największych w całej Europie. Działalność prowadzi tu 215 centrów usług, należących do 206 inwestorów z 27 państw, które zatrudniają 55 tys. pracowników.

Wiadomości 0 Comments

Większa rata to nie największy problem „frankowicza”

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) o uwolnieniu helweckiej waluty od kursu euro spadła jak grom z jasnego nieba na ponad 0,5 mln polskich kredytobiorców posiadających zadłużenie nominowane we franku szwajcarskim.

Wiadomości 0 Comments

Obligacje korporacyjne – Zabezpieczenie ze wspomaganiem

W przypadku części emisji obligacji, spłata zobowiązań wobec inwestorów jest w różny sposób zabezpieczona. Jednak samo ustanowienie zabezpieczenia czasem nie rozwiązuje w pełni kwestii ryzyka. Często więc pieczę nad nim

Wiadomości 0 Comments

W tym roku spore rewolucje prawne w branży turystycznej

Nowe, restrykcyjne prawo o ochronie danych osobowych i ustawa o imprezach turystycznych, która zacznie obowiązywać z początkiem lipca to dwie najważniejsze zmiany legislacyjne, które odczuje w tym roku branża turystyczna. Obawy organizatorów i biur podróży budzi

Wiadomości 0 Comments

Opakowania styropianowe – do czego najlepiej się sprawdzą?

Opakowania styropianowe-niestandardowe rozwiązania w zakresie ochrony w transporcie Dzisiaj mniej standardowe opcje zapewniające ochronę produktu podczas pakowania i transportu, określonych wrażliwych produktów, które łatwo można uszkodzić, gdy faktycznie zastosujemy odpowiednie

Wiadomości 1Comments

Wynajem biura – bez pośrednika, przez agenta czy może z doradcą do spraw nieruchomości?

Co rynek nieruchomości biurowych oferuje najemcom i jakie wsparcie pozwoli w pełni wykorzystać jego możliwości? Szukając biura dla firmy należy świadomie dokonywać wyboru nie tylko lokalu, ale przede wszystkim specjalistycznego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź