Kiedy faktoring się opłaca?

Kiedy faktoring się opłaca?

Utrata płynności finansowej to duże obciążenie dla każdej firmy. Aby się przed nią uchronić, warto skorzystać z usług instytucji zajmujących się faktoringiem. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla tych przedsiębiorstw, które stosują wobec swoich kontrahentów wydłużone terminy płatności.

Co to jest faktoring?

Faktoring to umowa pomiędzy faktorem (czyli usługodawcą), a faktorantem (przedsiębiorstwem), na mocy której instytucja przejmuje wierzytelności klienta – najczęściej są to rachunki z odroczonym terminem płatności. W praktyce faktor wypłaca większą część należności faktorantowi – może to być 80% tej kwoty, ale zdarzają się także firmy wypłacające do 90% wartości faktur – np. Bibby Financial Services; zaś pozostałą sumę po uregulowaniu należności przez kontrahenta. Dzięki tego typu usługom przedsiębiorca nie musi czekać na ustalony z odbiorcą (kontrahentem) termin płatności, a zyskane w krótkim czasie środki może przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności, albo inwestować w rozwój swojej firmy. Zazwyczaj zależnie od profilu działalności przedsiębiorstwa oferta faktora jest dostosowywana do potrzeb i oczekiwań klienta.

Kto korzysta na faktoringu?

Usługi faktoringowe kierowane są głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy swoje towary bądź usługi sprzedają z odroczonym terminem płatności, potrzebują gotówki w krótkim czasie, chcą zapewnić sobie płynność finansową lub prowadzą działalność eksportową. Chętnie korzystają z nich również przedsiębiorcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na kredyt obrotowy w banku, albo prowadzą sprzedaż sezonową, w związku z czym w pewnych okresach swojej działalności potrzebują pomocy finansowej. Faktoring sprawdza się również w sytuacjach, kiedy firma współpracuje z niezdyscyplinowanymi kontrahentami. Często sama obecność faktora jako pośrednika sprawia, że odbiorcy są bardziej skłonni do regulowania swoich zobowiązań w terminie.

Dodatkowe usługi

Faktoring to nie tylko gotówka zaraz po wystawieniu faktury, ale często również dodatkowe korzyści z tego typu usług. Faktor monitoruje spłaty od kontrahentów swojego klienta,  dba o jego dobre relacje z kontrahentami, ale również zarządza należnościami firmy. W sytuacjach kiedy kontrahent  jest niewypłacalny, może więc pomóc w sposób szybki i skuteczny odzyskać dług. Przedsiębiorcy rozpoczynający współpracę z nowymi odbiorcami mogą zlecić ich weryfikację, a tym samym upewnić się, czy będą oni godnymi zaufania partnerami biznesowymi. Warto przy tym wspomnieć, że faktor monitoruje należności od wszystkich kontrahentów swojego klienta, dlatego może szybko zareagować na ewentualne nieprawidłowości i zminimalizować straty.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Obligacje korporacyjne - dobry czas na emisje
Next Rozwój rynku korzystny dla firm i gospodarki

Może to Ci się spodoba

Połączenie Orlenu i Lotosu może być niekorzystne dla rynku

PKN Orlen chce złożyć do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący fuzji z Lotosem do końca 2018 roku lub na początku 2019 roku. Jak wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute, połączenie obu firm jest

Prawo dla firm 11 komentarzy

Ile kosztuje otwarcie własnej pizzerii?

Jeszcze kilka lat temu pizzerie były uważane za bardzo łatwy i dochodowy biznes. Powstawały w szybkim tempie i przyciągały klientów zainteresowanych jedzeniem typu fast food. Z czasem jednak realia się

Firmy szukają sposobów na ograniczenie wydatków i zwiększenie mobilności swoich pracowników

Tylko około 30 proc. pracowników w firmach ma do dyspozycji samochód służbowy. Pozostali muszą używać aut prywatnych lub transportu publicznego. Dlatego firma może zdecydować się na car-sharing, czyli usługę współdzielenia samochodu.

Firma 1Comments

Dobry księgowy, to skuteczny doradca biznesowy

Współcześnie dobry księgowy to nie tylko rzetelny rachmistrz, ale także skuteczny doradca biznesowy. Potrafi doradzić zarówno w sprawach finansowych (kredyty, dotacje, fundusze inwestycyjne), jak i prawnych, związanych głównie z rozliczaniem

Branża meblarska to perła polskiej gospodarki

Według prognoz tegoroczna wartość eksportu mebli przekroczy 41,64 mld zł. Polskie firmy bardzo dobrze radzą sobie na zagranicznych rynkach. – To perła polskiej gospodarki, która z trzeciej pozycji może awansować na

Wartość eksportu polskiej żywności przekroczy w tym roku 25 mld zł

Polska żywność cieszy się coraz większym uznaniem na zagranicznych rynkach – nie tylko w Europie, lecz także na całym świecie. Według ministra rolnictwa tegoroczna wartość eksportu w tym sektorze przekroczy 25 mld złotych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź