Kiedy pracobiorcy nabywają prawo do świadczenia chorobowego?

Kiedy pracobiorcy nabywają prawo do świadczenia chorobowego?

Wynagrodzenie chorobowe to środki należne pracownikom, którzy z powodu choroby nie mogą pracować zawodowe bądź muszą zostać odseparowani tytułem podejrzewania dolegliwości zagrażającej innym osobom.

Pracobiorca, który nie ma prawa do pomocy chorobowej, nie otrzyma także pensji z tego tytułu. Owe świadczenie zakład pracy wypłaca przez 33 dni w roku. Jeśli pracownik skończy 50. rok życia przysługuje mu się 14 dni takiej pomocy materialnej wypłacanej przez przedsiębiorcę.

W Kodeksie Pracy opisano sytuacje, dla których przyznanie wynagrodzenia chorobowego nie ma mocy prawnej, a dokładnie:

– nieobecność w pracy pokrywa się z odbywaniem przez pracownika bezpłatnego urlopu lub zwolnienia macierzyńskiego,

– niezdolność do pracy powstała w czasie przebywania pracobiorcy w więzieniu.

Ta forma pomocy przysługuje pracownikowi na podstawie orzeczenia lekarza medycyny pracy, mówiącego o jego dolegliwości, która nie pozwala na wykonywanie obowiązków służbowych. Po 33. dniu otrzymywania świadczenia jego wypłacanie należy do obowiązku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale przez okres nie dłuższy niż jeden rok.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak otrzymywać w przyszłości większe emerytury?
Next Jaki wybrać strój do pracy?

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia społeczne 0 Comments

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne – czy potrzebny wniosek?

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, jak samo określenie mówi, dotyczy osób, które z własnej woli planują zostać objęci świadczeniem. Wcześniej jednak muszą spełnić kilka podstawowych warunków. Co zrobić, aby przystąpić do ubezpieczenia?

Ubezpieczenia społeczne 0 Comments

Czym jest zasiłek pielęgnacyjny?

W Polsce istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po wypełnieniu właściwego formularza. Typ i wysokość uzależnione są od sprawy i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest na

Ubezpieczenia społeczne 0 Comments

Czy świadczenie chorobowe można otrzymać od razu?

Każdy podwładny przyjęty na zasadach umowy o pracę ma możliwość skorzystania z różnych ustawowych świadczeń. Są one przyznawane odgórnie, w ramach opłacanych przez pracodawcę składek. Kto w związku z tym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post