Kim jest rekruter?

Kim jest rekruter?

Rekrutacja to proces, który większość osób przeżyła minimum raz w życiu. Stres przed tym wydarzeniem często jest potęgowany przez obawy przed spotkaniem z rekruterem. Ale czy zastanowiło Cię kiedyś, jak cały ten proces wygląda… od drugiej strony? Co należy do obowiązków rekrutera? Jak można nim zostać? Ile zarabiają osoby na tym stanowisku?

Co wchodzi w zakres obowiązków rekrutera?

Do osoby zajmującej się rekrutowaniem nowych pracowników należy kompleksowa obsługa całego tego procesu. Obejmuje ona oczywiście przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, ale to jedynie jeden z wielu obowiązków. Rekruter przygotowuje oferty pracy, a także dba o ich umieszczenie na odpowiednich portalach służących szukaniu pracy. Zajmuje się także tworzeniem całego planu rekrutacji, określaniem pożądanych cech kandydatów i reguł związanych z całym procesem. Ważne zadanie to również zarządzanie wszystkimi niezbędnymi dokumentami, takimi jak CV oraz raporty z rozmów. Bardzo często rekruterzy reprezentują też firmę na różnego rodzaju targach pracy bądź innych imprezach branżowych.

Jakie wykształcenie powinien mieć rekruter?

Mimo że nie ma żadnego kierunku studiów o nazwie „rekrutacja” ani podobnej, to wykształcenie wyższe stanowi konieczny warunek ubiegania się o tę posadę. Najbardziej pożądane warunki, to te związane z szeroko pojętym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Pożądani są absolwenci nauk humanistycznych i społecznych, szczególnie psychologii (zwłaszcza z nakierowaniem na biznes) czy socjologii, chociaż zatrudnienie w tej branży powinni również znaleźć specjaliści od marketingu. Dużo ważniejsze od dyplomu są kompetencje miękkie, cenne są także różnego rodzaju staże i praktyki poświadczające doświadczenie.

Jakimi cechami odznacza się dobry rekruter?

Osoba chcąca pracować w zawodzie związanym z rekrutacją powinna przede wszystkim być kontaktowa, otwarta i umieć łatwo nawiązywać kontakty międzyludzkie. Komunikatywność oraz umiejętność zwięzłego przekazywania swoich myśli i wymagań to równie ważne cechy. Aby dobrze poradzić sobie z dokumentacją, właściwy człowiek na tym stanowisku musi też charakteryzować się umiejętnością dobrej organizacji pracy. Dobry rekruter cechuje się ponadto kreatywnością oraz umiejętnością szybkiego reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Z tymi cechami wiąże się również opanowanie oraz duża doza cierpliwości.

Kolejny ważny przymiot osoby na tym stanowisku to pewność siebie, jednak pozbawiona arogancji oraz poczucia wyższości, które mogłoby odstraszyć potencjalnych pracowników. Rekruter nie powinien być także złośliwy ani okrutny, ponieważ taka postawa wpływa negatywnie na wizerunek firmy, którą reprezentuje.

Na jakie zarobki mogą liczyć rekruterzy?

Zarobki to kwestia ciężka do jednoznacznego ustalenia, ponieważ różnią się one w zależności od firmy, ale przede wszystkim od stażu danej osoby. Początkujący rekruterzy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500-2800 zł na rękę. Rośnie ono wraz ze zdobytym doświadczeniem, a wprawieni specjaliści zarabiają średnio około 4000 zł netto.

Praca rekrutera nie należy do łatwych, jednak z pewnością dostarcza wielu nowych wrażeń każdego dnia. Obfituje w kontakty międzyludzkie, ale też pracę z dokumentacją, ale potrafi za to przynieść naprawdę wiele satysfakcji.

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter

Previous Na jaką kwotę odszkodowawczą można liczyć w UK?
Next Od nadawcy do odbiorcy - jak wygląda proces dostarczenia przesyłki kurierskiej?

Może to Ci się spodoba

Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki

Ponad 2,5 mln Polaków ma problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Niespłacone długi są ogromnym problemem dla całej gospodarki i sektora przedsiębiorstw, które przeznaczają 5–6 proc. całości swoich kosztów, żeby sobie z tym poradzić.

Mała firma 1Comments

Praca kuriera – kto się do niej nadaje?

Gdyby nie kurierzy, nasze zakupy robione w sklepach internetowych musiałyby być do nas dostarczane tradycyjną pocztą. Chyba nie trzeba mówić, że czas oczekiwania na przesyłkę znacząco by się wydłużył. Jak

Rekordowo niskie bezrobocie wymusza na pracodawcach inwestycje

Bez pracy jest zaledwie nieco ponad milion dorosłych Polaków. Pracodawcy mają więc coraz większy problem z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników, dlatego muszą inwestować. Pierwszą oznaką tego jest wzrost wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Firmy

Leasing 0 Comments

Leasing samochodowy dla firm – co warto o tym wiedzieć?

Leasing samochodu to dość popularny, stanowiący alternatywę dla pożyczki, sposób finansowania auta firmowego. Czy warto? Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jeśli planujemy taką opcję, warto dowiedzieć się o tym jak

Elektroniczny obieg dokumentów – poznaj korzyści dla różnych działów w Twojej firmie

Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów możemy znacznie lepiej zorganizować pracę naszej firmy. W szczególności dotyczy to kilku aspektów jej działalności, takich jak handel, zarządzanie kadrami i księgowość. Zobacz, w jaki sposób

Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Zakupu działki budowlanej dokonać można nie tylko od prywatnego właściciela, ale również przedstawiciela gminy lub skarbu państwa. Aby nabyć teren trzeba wziąć udział w przetargu i czekać na ogłoszenie wyniku.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź