Kim jest rekruter?

Kim jest rekruter?

Rekrutacja to proces, który większość osób przeżyła minimum raz w życiu. Stres przed tym wydarzeniem często jest potęgowany przez obawy przed spotkaniem z rekruterem. Ale czy zastanowiło Cię kiedyś, jak cały ten proces wygląda… od drugiej strony? Co należy do obowiązków rekrutera? Jak można nim zostać? Ile zarabiają osoby na tym stanowisku?

Co wchodzi w zakres obowiązków rekrutera?

Do osoby zajmującej się rekrutowaniem nowych pracowników należy kompleksowa obsługa całego tego procesu. Obejmuje ona oczywiście przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, ale to jedynie jeden z wielu obowiązków. Rekruter przygotowuje oferty pracy, a także dba o ich umieszczenie na odpowiednich portalach służących szukaniu pracy. Zajmuje się także tworzeniem całego planu rekrutacji, określaniem pożądanych cech kandydatów i reguł związanych z całym procesem. Ważne zadanie to również zarządzanie wszystkimi niezbędnymi dokumentami, takimi jak CV oraz raporty z rozmów. Bardzo często rekruterzy reprezentują też firmę na różnego rodzaju targach pracy bądź innych imprezach branżowych.

Jakie wykształcenie powinien mieć rekruter?

Mimo że nie ma żadnego kierunku studiów o nazwie „rekrutacja” ani podobnej, to wykształcenie wyższe stanowi konieczny warunek ubiegania się o tę posadę. Najbardziej pożądane warunki, to te związane z szeroko pojętym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Pożądani są absolwenci nauk humanistycznych i społecznych, szczególnie psychologii (zwłaszcza z nakierowaniem na biznes) czy socjologii, chociaż zatrudnienie w tej branży powinni również znaleźć specjaliści od marketingu. Dużo ważniejsze od dyplomu są kompetencje miękkie, cenne są także różnego rodzaju staże i praktyki poświadczające doświadczenie.

Jakimi cechami odznacza się dobry rekruter?

Osoba chcąca pracować w zawodzie związanym z rekrutacją powinna przede wszystkim być kontaktowa, otwarta i umieć łatwo nawiązywać kontakty międzyludzkie. Komunikatywność oraz umiejętność zwięzłego przekazywania swoich myśli i wymagań to równie ważne cechy. Aby dobrze poradzić sobie z dokumentacją, właściwy człowiek na tym stanowisku musi też charakteryzować się umiejętnością dobrej organizacji pracy. Dobry rekruter cechuje się ponadto kreatywnością oraz umiejętnością szybkiego reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Z tymi cechami wiąże się również opanowanie oraz duża doza cierpliwości.

Kolejny ważny przymiot osoby na tym stanowisku to pewność siebie, jednak pozbawiona arogancji oraz poczucia wyższości, które mogłoby odstraszyć potencjalnych pracowników. Rekruter nie powinien być także złośliwy ani okrutny, ponieważ taka postawa wpływa negatywnie na wizerunek firmy, którą reprezentuje.

Na jakie zarobki mogą liczyć rekruterzy?

Zarobki to kwestia ciężka do jednoznacznego ustalenia, ponieważ różnią się one w zależności od firmy, ale przede wszystkim od stażu danej osoby. Początkujący rekruterzy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500-2800 zł na rękę. Rośnie ono wraz ze zdobytym doświadczeniem, a wprawieni specjaliści zarabiają średnio około 4000 zł netto.

Praca rekrutera nie należy do łatwych, jednak z pewnością dostarcza wielu nowych wrażeń każdego dnia. Obfituje w kontakty międzyludzkie, ale też pracę z dokumentacją, ale potrafi za to przynieść naprawdę wiele satysfakcji.

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter

Previous Na jaką kwotę odszkodowawczą można liczyć w UK?
Next Od nadawcy do odbiorcy - jak wygląda proces dostarczenia przesyłki kurierskiej?

Może to Ci się spodoba

Trójmiasto jednym z najważniejszych ośrodków start-upowych w Polsce

Gdańsk i całe Trójmiasto to jeden z czterech największych ośrodków start-upowych w Polsce. Wpływa na to rozbudowany ekosystem wsparcia dla młodych innowacyjnych firm oraz inwestycje, które mają poprawić poziom życia mieszkańców. Te ostatnie powodują, że

Firmy uczą się zarządzać pracownikami różnych płci, narodowości i w różnym wieku

Z prognoz demograficznych wynika, że osoby 50+ będą coraz liczniejszą grupą pracowników. Będą tworzyć zespoły razem z przedstawicielami pokoleń X,Y i Z, z których każde ma całkiem odmienne oczekiwania i podejście do pracy. Duże

Blogi, własna firma i content marketing – czy to da się połączyć?

Przedsiębiorcy coraz częściej wychodzą naprzeciw internautom i udostępniają im za darmo teksty informacyjne, artykuły i poradniki. To świetny sygnał, który świadczy o tym, że polscy właściciele firm zaczynają doceniać moc

BP inwestuje w ofertę spożywczą

Coraz więcej klientów robi zakupy w sklepach na stacjach benzynowych. Ich oferta obejmująca kilka tysięcy produktów konkuruje z osiedlowymi sklepikami czy nawet dyskontami. Na ten segment działalności mocno stawia koncern BP, który

Zamówienia publiczne 0 Comments

Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Zakupu działki budowlanej dokonać można nie tylko od prywatnego właściciela, ale również przedstawiciela gminy lub skarbu państwa. Aby nabyć teren trzeba wziąć udział w przetargu i czekać na ogłoszenie wyniku.

Dane w chmurze z gwarancją bezpieczeństwa

Zaufanie firm i instytucji do rozwiązań chmurowych rośnie, ale żeby przekonać do niej kolejne podmioty, dostawcy chmury inwestują w międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa. Oktawave, pierwsza polska chmura obliczeniowa, otrzymała właśnie certyfikat ISO 27001.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź