Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Zmiany w zasadach rozliczeń prosumenckich przeraziły wiele osób planujących inwestycje w fotowoltaikę. Nowy sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej faktycznie jest mniej korzystny, ale nie musi to oznaczać spadku opłacalności instalacji PV! Jako rozwiązanie problemu przedstawia się magazyny energii. Sprawdź, dlaczego będą zyskiwać na znaczeniu i popularności.

Magazyny do fotowoltaiki – zalety

Magazyny energii do tej pory były rzadko wybierane przez polskich prosumentów – przede wszystkim ze względu na możliwość korzystania z atrakcyjnego systemu opustów przy odprowadzaniu nadwyżek energii do dostawcy oraz wysoki koszt inwestycji. Mają one jednak wiele zalet, które w obliczu nadchodzących zmian w przepisach stają się coraz bardziej istotne. Jakie to zalety?

  • Zakup magazynu energii zapewnia najefektywniejszy sposób na wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Magazynowanie pozwala na odzyskanie nawet ponad 90 proc. wyprodukowanego prądu.
  • Magazyn energii daje prawdziwą niezależność energetyczną. Oznacza to na przykład możliwość korzystania z prądu i podtrzymania pracy paneli fotowoltaicznych w przypadku awarii zasilania i przerw w dostawie energii (zasilanie awaryjne).
  • Magazyny energii pozwalają uniezależnić się od podwyżek cen energii. Przy odpowiednio dobranym systemie pobór energii z sieci energetycznej jest bowiem ograniczony do minimum.
  • Magazyn energii sprawia, że instalacja fotowoltaiczna staje się jeszcze bardziej opłacalna wiosną i latem, gdy produkcja jest duża, a zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw domowych w ciągu dnia niewielkie. Pozwala to na zwiększenie tzw. autokonsumpcji, a więc zużycie wyprodukowanej energii na własne potrzeby.

W magazyn energii warto inwestować właśnie teraz również ze względu na dostępność dotacji. Dofinansowanie będzie możliwe na przykład w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd, a najwyższą kwotę wsparcia będzie można uzyskać, łącząc zakup magazynu energii z panelami fotowoltaicznymi.

Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?

Współpraca fotowoltaiki z magazynem energii może być bardzo udana, ale wymaga to odpowiedniego doboru urządzeń tworzących ten system. Przy wyborze magazynu energii trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy nadaje się do współpracy z fotowoltaiką. Inne ważne parametry to:

  • typ – akumulatory kwasowo-ołowiowe charakteryzuje niska cena, ale najmniejsza wydajność i trwałość; znacznie lepiej spisują się akumulatory litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe;
  • pojemność – czyli wielkość magazynu energii, która musi być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię; trzeba jednak pamiętać, że urządzenia o większej pojemności są droższe;
  • moc – określa, ile energii magazyn jest w stanie oddać w danym momencie; urządzenia o dużej mocy są potrzebne wszędzie tam, gdzie magazyn energii musi dostarczać prąd do wielu energochłonnych urządzeń lub systemów jednocześnie.

Należy również pamiętać, że współpraca magazynów energii z fotowoltaiką jest możliwa tylko w przypadku zastosowania odpowiedniego typu falownika. Potrzebny jest inwerter off-grid dla instalacji wyspowej lub hybrydowy, który daje największe możliwości, ponieważ pozwala działać zarówno w podłączeniu do sieci energetycznej, jak i poza nią.

Dlaczego warto zainwestować jednocześnie w fotowoltaikę i magazyn energii?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy zakup magazynów energii warto odłożyć w czasie, czy też może lepiej od razu zainwestować w fotowoltaikę z magazynem. W większości przypadków jednorazowa inwestycja może być korzystniejsza! Co prawda eksperci prognozują, że w najbliższych latach ceny magazynów energii spadną (o ok. 20 proc. w ciągu dekady), ale decydując się na jednorazową inwestycję, można zaoszczędzić jeszcze więcej – nawet do 35 proc. Jest to możliwe ze względu na niższe koszty sprzętu czy montażu. Co więcej, już wkrótce dostępne będą dotacje na magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych w połączeniu z fotowoltaiką (w ramach programu Mój Prąd 4.0.), co dodatkowo pomoże obniżyć koszt instalacji.

Chcesz uniezależnić się od sieci energetycznej, zwiększyć wydajność instalacji PV, zapewnić sobie zasilanie awaryjne? Inwestycja w magazyny energii do fotowoltaiki może być świetną decyzją. Skontaktuj się z fachowcami FlexiPower Group, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią szczegółową kalkulację kosztów z uwzględnieniem najkorzystniejszych form dofinansowania!

Previous Ekonomiści prognozują długotrwały spadek popytu na niektóre dobra konsumpcyjne
Next Content commerce – format przyszłości w marketingu treści

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny marketing nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania, domu lub działki wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, nawet jeśli znajdują się one w atrakcyjnej lokalizacji, a cena jest przystępna. W razie takich trudności warto skorzystać z

Wiadomości 0 Comments

Szybko rośnie liczba nowych rodzajów polis

Ubezpieczenia zwierząt domowych, sprzętu mobilnego czy polisy od ukąszenia kleszcza – liczba nowych produktów ubezpieczeniowych gwałtownie rośnie. To wynik zmieniającego się rynku i potrzeb klientów. Aby skutecznie wprowadzić je na rynek

Wiadomości 0 Comments

Podstawowe informacje o profesjonalnych rusztowaniach aluminiowych

Stabilne rusztowania należą do podstawowego wyposażenia w wielu branżach. Praca na wysokości wymaga profesjonalnych i bezpiecznych rozwiązań, dlatego warto rozejrzeć się za dobrym rusztowaniem aluminiowym. Materiał ten jest nowoczesny i

Wiadomości 1Comments

W co opłaca się zainwestować pieniądze?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości zarabiania pieniędzy przeróżnymi kanałami. Praktycznie każdy może znaleźć sposób na ulokowanie swoich oszczędności w opłacalnej inwestycji. Potrzeba jedynie odrobinę wiedzy i obeznania w możliwościach

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać skutecznego partnera w handlu nieruchomościami?

Kiedy podejmujemy dedycję o kupnie lub sprzedaży lokalu, warto podjąć współpracę z doświadczonym biurem nieruchomości. Dzięki pomocy profesjonalistów mamy szansę nie tylko dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów oraz atrakcyjnych

Wiadomości 0 Comments

60 proc. społeczeństwa ma bardzo małą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych

Blisko 60 proc. Polaków ma słabą wiedzę lub nie wie nic na temat systemu ubezpieczeń społecznych. 15 proc. ocenia siebie jako ignorantów w tym temacie. Wśród nastolatków ten odsetek wynosi 43 proc.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź