Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Zmiany w zasadach rozliczeń prosumenckich przeraziły wiele osób planujących inwestycje w fotowoltaikę. Nowy sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej faktycznie jest mniej korzystny, ale nie musi to oznaczać spadku opłacalności instalacji PV! Jako rozwiązanie problemu przedstawia się magazyny energii. Sprawdź, dlaczego będą zyskiwać na znaczeniu i popularności.

Magazyny do fotowoltaiki – zalety

Magazyny energii do tej pory były rzadko wybierane przez polskich prosumentów – przede wszystkim ze względu na możliwość korzystania z atrakcyjnego systemu opustów przy odprowadzaniu nadwyżek energii do dostawcy oraz wysoki koszt inwestycji. Mają one jednak wiele zalet, które w obliczu nadchodzących zmian w przepisach stają się coraz bardziej istotne. Jakie to zalety?

  • Zakup magazynu energii zapewnia najefektywniejszy sposób na wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Magazynowanie pozwala na odzyskanie nawet ponad 90 proc. wyprodukowanego prądu.
  • Magazyn energii daje prawdziwą niezależność energetyczną. Oznacza to na przykład możliwość korzystania z prądu i podtrzymania pracy paneli fotowoltaicznych w przypadku awarii zasilania i przerw w dostawie energii (zasilanie awaryjne).
  • Magazyny energii pozwalają uniezależnić się od podwyżek cen energii. Przy odpowiednio dobranym systemie pobór energii z sieci energetycznej jest bowiem ograniczony do minimum.
  • Magazyn energii sprawia, że instalacja fotowoltaiczna staje się jeszcze bardziej opłacalna wiosną i latem, gdy produkcja jest duża, a zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw domowych w ciągu dnia niewielkie. Pozwala to na zwiększenie tzw. autokonsumpcji, a więc zużycie wyprodukowanej energii na własne potrzeby.

W magazyn energii warto inwestować właśnie teraz również ze względu na dostępność dotacji. Dofinansowanie będzie możliwe na przykład w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd, a najwyższą kwotę wsparcia będzie można uzyskać, łącząc zakup magazynu energii z panelami fotowoltaicznymi.

Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?

Współpraca fotowoltaiki z magazynem energii może być bardzo udana, ale wymaga to odpowiedniego doboru urządzeń tworzących ten system. Przy wyborze magazynu energii trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy nadaje się do współpracy z fotowoltaiką. Inne ważne parametry to:

  • typ – akumulatory kwasowo-ołowiowe charakteryzuje niska cena, ale najmniejsza wydajność i trwałość; znacznie lepiej spisują się akumulatory litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe;
  • pojemność – czyli wielkość magazynu energii, która musi być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię; trzeba jednak pamiętać, że urządzenia o większej pojemności są droższe;
  • moc – określa, ile energii magazyn jest w stanie oddać w danym momencie; urządzenia o dużej mocy są potrzebne wszędzie tam, gdzie magazyn energii musi dostarczać prąd do wielu energochłonnych urządzeń lub systemów jednocześnie.

Należy również pamiętać, że współpraca magazynów energii z fotowoltaiką jest możliwa tylko w przypadku zastosowania odpowiedniego typu falownika. Potrzebny jest inwerter off-grid dla instalacji wyspowej lub hybrydowy, który daje największe możliwości, ponieważ pozwala działać zarówno w podłączeniu do sieci energetycznej, jak i poza nią.

Dlaczego warto zainwestować jednocześnie w fotowoltaikę i magazyn energii?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy zakup magazynów energii warto odłożyć w czasie, czy też może lepiej od razu zainwestować w fotowoltaikę z magazynem. W większości przypadków jednorazowa inwestycja może być korzystniejsza! Co prawda eksperci prognozują, że w najbliższych latach ceny magazynów energii spadną (o ok. 20 proc. w ciągu dekady), ale decydując się na jednorazową inwestycję, można zaoszczędzić jeszcze więcej – nawet do 35 proc. Jest to możliwe ze względu na niższe koszty sprzętu czy montażu. Co więcej, już wkrótce dostępne będą dotacje na magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych w połączeniu z fotowoltaiką (w ramach programu Mój Prąd 4.0.), co dodatkowo pomoże obniżyć koszt instalacji.

Chcesz uniezależnić się od sieci energetycznej, zwiększyć wydajność instalacji PV, zapewnić sobie zasilanie awaryjne? Inwestycja w magazyny energii do fotowoltaiki może być świetną decyzją. Skontaktuj się z fachowcami FlexiPower Group, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią szczegółową kalkulację kosztów z uwzględnieniem najkorzystniejszych form dofinansowania!

Previous Ekonomiści prognozują długotrwały spadek popytu na niektóre dobra konsumpcyjne
Next Content commerce – format przyszłości w marketingu treści

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Przybywa nieruchomości wynajmowanych na krótki czas

Krótkoterminowy wynajem lokali turystom może być znacznie bardziej opłacalny niż wynajem na dłuższy czas. Zwłaszcza że taka forma noclegu zyskuje na popularności. Najem krótkoterminowy sprawdzi się w największych miastach i kurortach turystycznych.

Wiadomości 0 Comments

Obowiązkowe kasy fiskalne – jakie urządzenie wybrać i do kiedy je zainstalować?

Na początku 2015 roku kolejne firmy, które świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych, zostały zobowiązane do stosowania urządzeń fiskalnych niezależnie od wielkości osiąganego obrotu. W grupie tej znalazły się m.in.

Wiadomości 0 Comments

Prawie połowa warszawskich biurowców ma co najmniej 10 lat

Już 48 proc. biurowców w Warszawie ma 10 lat lub więcej. Starsze budynki mają jednak szansę pozostać atrakcyjne dla najemców – przekonuje Agnieszka Krzekotowska, dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami w Colliers International. Ich zaletą

Wiadomości 0 Comments

Sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz większą rolę w usługach IT

IT to dziś jedno z głównych narzędzi służących budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku – zauważa CEO Hicron Michał Guzek. Jak podkreśla, biznes wymaga obecnie coraz bardziej złożonych, zintegrowanych rozwiązań, które będą

Wiadomości 2 komentarze

Darmowe chwilówki – chwyt marketingowy czy ukłon w stronę klienta?

Mimo że firmy pożyczkowe nie mogą narzekać na brak klientów, to wciąż starają się przyciągać nowych. Powszechnym sposobem w tym zakresie jest pierwsza pożyczka bez odsetek i wbrew pozorom nie

Wiadomości 0 Comments

Do 2020 r. wartość polskiego rynku e-handlu wzrośnie do ponad 60 mld zł

Do końca tej dekady na polskim rynku ma działać już ponad 30 tys. internetowych sklepów, a wartość branży e-commerce skoczy z obecnych 40 do ponad 60 mld zł – prognozują eksperci

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź