Nie wiesz, jak powinna być wystawiona faktura? Program ułatwi to zadanie!

Nie wiesz, jak powinna być wystawiona faktura? Program ułatwi to zadanie!

Każdy przedsiębiorca, który sprzedaje swoje towary lub usługi na rzecz innych przedsiębiorców, powinien wystawiać faktury dokumentujące tę sprzedaż. Minęły już czasy, kiedy faktura była wypisywana ręcznie; teraz używa się automatycznych programów, znacznie ułatwiających spełnienie ustawowego obowiązku. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak powinna wyglądać faktura – program do fakturowania jest rozwiązaniem idealnym dla Ciebie!

  1. Jakie elementy powinny zawierać faktury VAT?
  2. Prawidłowo i szybko wystawiona faktura? Program do wystawiania faktur Ci w tym pomoże
  3. Wystawianie faktur łatwiejsze dzięki bazie kontrahentów
  4. Program nie tylko do faktur VAT

Zasady wystawiania faktur i elementy, które powinna zawierać faktura, wynikają bezpośrednio z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz.535 z późni. zm.). Przepisy dotyczą zarówno faktur VAT, jak i faktur bez VAT lub innych rodzajów faktur, pozostających w obrocie gospodarczym.

Jakie elementy powinny zawierać faktury VAT?

Zanim przedsiębiorca zabierze się za wystawianie faktur, powinien dowiedzieć się, z jakich elementów składa się ten dokument oraz jakie obowiązują zasady wystawiania faktur VAT. Nie trzeba jednak wertować całej kilkuset stronicowej ustawy o VAT, aby uzyskać niezbędne informacje – wystarczy zajrzeć na stronę https://www.rafsoft.net/wzor-faktury-vat/, gdzie przygotowano praktyczną ściągę dotyczącą obowiązkowych elementów faktury.

Te same zasady dotyczą zarówno faktur tradycyjnych, jak i faktur zaliczkowych lub końcowych. Każda z nich musi więc zawierać m.in.:

  • daty wystawienia dokumentu, sprzedaży lub zakończenia dostawy albo usługi,
  • kolejny numer, dzięki któremu można bez przeszkód zidentyfikować fakturę,
  • dane podatników – wystawcy i odbiorcy, wraz z numerami NIP,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • stawki podatku VAT,
  • podsumowanie.

W przypadku wystawiania dokumentu, jakim jest faktura – program do fakturowania znacznie ułatwia przygotowanie dokumentu zgodnie z wymaganiami ustawy o VAT, a także wysyłanie faktur bezpośrednio do kontrahentów. Jednym z polecanych jest więc pakiet przedsiębiorcy Faktura VAT.

Prawidłowo i szybko wystawiona faktura? Program do wystawiania faktur Ci w tym pomoże

Problemem wielu przedsiębiorców nie jest ewidencjonowanie faktur kosztowych, ponieważ to zlecają zwykle biuru rachunkowemu, ale wystawianie dokumentów sprzedażowych tak, aby nie zajmowało to zbyt wiele czasu. Przy tym trzeba pamiętać o poprawności pod względem przepisów każdej faktury oraz o zachowaniu terminów. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, przedsiębiorcy sięgają po program do wystawiania faktur VAT.

Program do fakturowania to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala częściowo zautomatyzować proces wystawiania rachunków i faktur. Przy wystawianiu faktur użytkownik ma możliwość wyboru szablonu faktury z jednego z dostępnych gotowców lub stworzenia własnego szablonu, odpowiadającego na specyficzne potrzeby danej firmy. Przy tym, modyfikacja wyglądu faktury lub niektórych jej elementów nie wpływa na jej prawidłowość pod względem przepisów ustawy o VAT, ponieważ program nie pozwoli na usunięcie obowiązkowych pozycji.

Biorąc za przykład program do fakturowania Faktura VAT 2022 Start, z którego funkcjonalności zostały opisane na stronie https://www.rafsoft.net/program-do-faktur-start/, widać wyraźnie, że to rozwiązanie idealne dla zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących przedsiębiorców. To prosty i intuicyjny w obsłudze program z możliwością wysyłki bezpośrednio do kontrahentów wszystkich wystawionych dokumentów. Niezależnie od tego, jaka to będzie faktura, program pozwoli na jej dostarczenie na wskazany przez kontrahenta adres mailowy.

Wystawianie faktur łatwiejsze dzięki bazie kontrahentów

Niejednokrotnie zdarza się, że firma realizuje sprzedaż na rzecz tych samych klientów. Wówczas, podczas wystawiania faktur przydaje się baza kontrahentów, utworzona zarówno z wprowadzonych ręcznie podmiotów, jak i tych, którzy trafili tam z dokumentów kosztowych lub sprzedażowych. Dane kontrahenta można wpisać samodzielnie lub pobrać z ogólnie dostępnej bazy GUS, dzięki czemu trudniej jest popełnić błąd, skutkujący koniecznością wystawienia noty korygującej. Program do faktur daje też możliwość wystawiania dokumentów w kilku językach. Jeśli współpracujesz z klientami zagranicznymi, wystawiaj faktury w dowolnej walucie obcej lub wybranym przez siebie języku.

Program nie tylko do faktur VAT

Faktura VAT jest podstawowym dokumentem, jakim posługują się przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym, ale nie jedynym. Ci, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT, mogą wystawiać rachunki. Często wystawiane są także faktury cykliczne dla kontrahentów, dla których przedsiębiorca świadczy usługi ciągłe. Pozostaje również kwestia paragonów fiskalnych czy faktur do paragonu – wszystkie te dokumenty, oraz jeszcze wiele innych, można wystawić, korzystając z programu do fakturowania.

Jeśli nie jesteś pewien, czy to opcja dla Ciebie, wykorzystaj darmowy program w wersji testowej przez 31 dni.

Previous Najważniejsze etapy postępowania karnego
Next To już pewne! Polska dostała zgodę z Unii na wprowadzenie KSeF

Może to Ci się spodoba

Polscy przedsiębiorcy przekonują się do faktoringu

Jak wynika z danych przedstawionych przez Polski Związek Faktorów, faktoring jest najszybciej rozwijającą się branżą sektora usług finansowych w Polsce. Wartość wierzytelności wykupionych w 2014 r. przez firmy zrzeszone w

Ataki hakerów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Mogą doprowadzić nawet do upadku firmy

Cyberbezpieczeństwo staje się jednym z kluczowych obszarów inwestowania każdej firmy, bo ataki hakerów są coraz bardziej wyrafinowane i kosztowne. Z badania Cisco wynika, że w ubiegłym roku ponad połowa cyberataków spowodowała straty finansowe

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach. Ich precyzyjna analiza biznesowa pomaga budować komunikację marketingową, przede wszystkim określić grupy docelowe przekazu oraz sprawdzić jego zasięg i reakcję odbiorców.

Przedsiębiorcy mogą ograniczyć ryzyko w handlu z krajami rozwijającymi się dzięki kontraktom terminowym

Dzięki transakcjom walutowym typu forward przedsiębiorcy handlujący z krajami spoza Europy mogą znacznie ograniczyć ryzyko wahań kursowych. Tego typu kontrakty pozwalają na zabezpieczenie kursu walut, który w przypadku niektórych krajów może być

Ocena ryzyka i ocena skutków według RODO – czym się od siebie różnią?

Ocena ryzyka to pierwszy krok, który należy wykonać, by oszacować, czy jakaś czynność lub proces przetwarzania danych mogą powodować owo ryzyko. Gdy ryzyko zostanie wykryte wówczas przeprowadza się DPiA, czyli

Firma 1Comments

Dotacja z urzędu pracy – szansa na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Urząd pracy dostarcza swoim podopiecznym różnych narzędzi do wyjścia z szeregów bezrobotnych przez aktywizację zawodową. Szczególnie atrakcyjne wydaje się być udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uzyskać można nawet 20tys.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź