Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku osoby niepełnoletniej jest możliwe, jednak ze względu na brak ewentualnych dodatkowych uregulowań jest to działanie praktycznie nieuzasadnione.

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą może zostać:

 • osoba fizyczna,
 • osoba prawna,
 • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną,

która podejmuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorca musi mieć zdolność prawną. Oznacza to, że przysługują jemu prawa i obowiązki prawne. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w Kodeksie cywilnym, zdolność prawną nabywa się już w momencie urodzenia, już wtedy noworodek staje się osobą fizyczną.

Problem powstaje w momencie, gdy poruszana jest kwestia zdolności do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest nieodzowna w prowadzeniu każdej, nawet najmniej skomplikowanej działalności gospodarczej. Opinię tę podziela Ministerstwo Gospodarki, które twierdzi, że „z punktu widzenia obrotu gospodarczego kluczowe znaczenie odgrywa jednak, jak się wydaje, zdolność do czynności prawnych”.

Zdolność do czynności prawnych jest konieczna nie tylko w momencie zakładania firmy, ale też później, np. do zawierania umów, czy zaciągania zobowiązań. Umowy zawarte przez osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych są automatycznie nieważne, samo zgłoszenie firmy do CeiDG jest już swojego rodzaju zobowiązaniem, bowiem w ślad za tym idzie obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a to już rodzi comiesięczne zobowiązania finansowe.

Człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych w momencie uzyskania pełnoletności, czyli w wieku 18 lat. Ograniczone prawa w tym zakresie posiada już 13-stolatek.

A zatem dziecko w wieku do 13 roku życia w ogóle nie może rozpocząć działalności gospodarczej, a wraz z ukończeniem 13-tego roku życia może prowadzić firmę, lecz do każdej czynności prawnej będzie musiało angażować rodziców lub innych prawnych opiekunów. Taka jest bowiem zasadnicza cecha ograniczonej osobowości prawnej, że podjęcie jakiejkolwiek czynności prawnej wymaga zgody prawnego opiekuna.

Takie przypadku mają jednak czasem miejsce, np. wtedy gdy osoba niepełnoletnia otrzymuje firmę w spadku. Wówczas do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletniości, firmą praktycznie zarządzają prawni opiekunowie.

Previous Dobry księgowy, to skuteczny doradca biznesowy
Next Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Może to Ci się spodoba

Coraz więcej firm traci z powodu cyberataków

W 2017 roku blisko co czwarta firma zarejestrowała dziesięć lub więcej incydentów naruszenia bezpieczeństwa. Większość firm obawia się przede wszystkim złośliwego oprogramowania, które może być wykorzystywane do zaawansowanych ataków ukierunkowanych

Nowe ulgi dla innowacyjnych firm w Krakowie i okolicznych gminach w 2022 roku.

Podstawą rozwoju jakiegokolwiek przedsiębiorstwa są jego zasoby. A najważniejszymi zasobami każdej firmy są jej pracownicy oraz innowacyjne produkty i usługi. Z początkiem roku 2022 zmieniły się w Polsce sposoby kalkulacji

Firma

Innowacja białostockiej firmy wypromuje Polskę na świecie

30 czerwca w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera POLSKIEJ Wirtualnej Wystawy Narodowej – innowacyjnego narzędzia, które celem jest promocja Polski na arenie międzynarodowej. Zaawansowana technologicznie platforma internetowa

Biuro rachunkowe 0 Comments

Co po księgowości?

Dziś to trzeba przyznać rynek pracy jest niezwykle skomplikowany – dlatego aktualnie nawet przeciętny 30-latek zadaje sobie można powiedzieć paradoksalne pytanie – ,,kim chce zostać w przyszłości”? Statystycy na całym

Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki

Ponad 2,5 mln Polaków ma problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Niespłacone długi są ogromnym problemem dla całej gospodarki i sektora przedsiębiorstw, które przeznaczają 5–6 proc. całości swoich kosztów, żeby sobie z tym poradzić.

Budimex szuka inżynierów. Zapłaci do 2 tys. zł każdemu, kto poleci kandydata do pracy

Coraz mniejsze zasoby kadr na rynku i niewielka popularność szkolnictwa zawodowego składają się na problemy branży budowlanej z pozyskiwaniem fachowców. Budimex jako pierwszy w Polsce wprowadził zewnętrzny program rekomendacji osób do pracy. Do końca 2019

15 komentarzy

 1. Tomek
  14 sierpnia, 12:35 Reply
  Nie wiedziałem, że niepełnoletni przedsiębiorcy mają takie możliwości. To kapitalnie, bo często młodzi ludzie mający masę pomysłów nie mają możliwości ich realizacji. Podeślę ten artykuł paru znajomym, na pewno się ucieszą :)
 2. Michał
  17 sierpnia, 11:41 Reply
  Często niepełnoletni przedsiębiorcy są spotykani na YouTube. Normalnie zarabiają, prowadzą własną działalność. Na ogół pomagają rodzice, a po ukończeniu 18 roku życia idzie wszystko jak z górki.
  • Maciej90
   18 sierpnia, 01:32 Reply
   Dlatego wydaje mi się, że dla nich łatwiej jest podpiąć się pod ewentualną działalność gospodarczą ich rodziców.
   • Lukasz17
    18 sierpnia, 01:33 Reply
    Na pewno tak jest łatwiej, jednak pozostaje kwestia tego, czy ich rodzice posiadają działalność gospodarczą. Nie zawsze tak jest.
    • Maciej90
     18 sierpnia, 01:34 Reply
     To prawda. Wtedy jedyną opcją zostaje założenie działalności gospodarczej. Myślę, że warto się zastanowić nad ewentualnym wsparciem rodziców.
     • Lukasz17
      18 sierpnia, 01:35
      Co do tego nie ma wątpliwości. Zawsze jest lepiej, gdy doświadczona osoba może pomóc nam w takich sprawach.
 3. JanW
  18 sierpnia, 01:36 Reply
  Dobrze, że ta kwestia została unormowana przepisami. Mimo, że jest to kłopotliwe, dobrze że coś w tym kierunku poczyniono.
  • Marcel
   18 sierpnia, 01:37 Reply
   To prawda można to zrobić, ale czy kupa formalności nie spowoduje tego, że wiele młodych przedsiębiorców odejdzie od tego pomysłu?
   • JanW
    18 sierpnia, 01:37 Reply
    Moim zdaniem, jeśli dotychczasowa forma działalności będzie im przynosiła zyski, to będą chcieli przebrnąć przez te formalności.
    • Marcel
     18 sierpnia, 01:38 Reply
     Ciężko się nie zgodzić. Fakt jest jednak taki, że państwo powinno ułatwić młodym obywatelom ten proces. I to jak najszybciej.
     • JanW
      18 sierpnia, 01:39
      Co do tego nie ma wątpliwości. Należy trzymać kciuki, żeby się to stało jak najszybciej, albo niech w ogóle się to stanie.
 4. biedro
  17 listopada, 10:08 Reply
  A tak z innej beczki: który biznes jest obecnie najbardziej opłacalny? Co można otworzyć, żeby na tym zarobić?
 5. mar
  23 listopada, 15:48 Reply
  Najbardziej opłacalny biznes to ten nie w Polsce. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na rejestrację działalności, to tylko zagranicą.
 6. alek
  17 grudnia, 20:14 Reply
  Niepełnoletni przedsiębiorcy czasem są niestety mało poważni. Bałbym się zawierać interesy z kimś takim.
 7. mejk
  20 grudnia, 11:44 Reply
  Moim zdaniem młodzi przedsiębiorcy powinni być właśnie lżej traktowani, żeby mogli zakładać działalność gospodarczą.

Zostaw odpowiedź