Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku osoby niepełnoletniej jest możliwe, jednak ze względu na brak ewentualnych dodatkowych uregulowań jest to działanie praktycznie nieuzasadnione.

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą może zostać:

 • osoba fizyczna,
 • osoba prawna,
 • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną,

która podejmuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorca musi mieć zdolność prawną. Oznacza to, że przysługują jemu prawa i obowiązki prawne. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w Kodeksie cywilnym, zdolność prawną nabywa się już w momencie urodzenia, już wtedy noworodek staje się osobą fizyczną.

Problem powstaje w momencie, gdy poruszana jest kwestia zdolności do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest nieodzowna w prowadzeniu każdej, nawet najmniej skomplikowanej działalności gospodarczej. Opinię tę podziela Ministerstwo Gospodarki, które twierdzi, że „z punktu widzenia obrotu gospodarczego kluczowe znaczenie odgrywa jednak, jak się wydaje, zdolność do czynności prawnych”.

Zdolność do czynności prawnych jest konieczna nie tylko w momencie zakładania firmy, ale też później, np. do zawierania umów, czy zaciągania zobowiązań. Umowy zawarte przez osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych są automatycznie nieważne, samo zgłoszenie firmy do CeiDG jest już swojego rodzaju zobowiązaniem, bowiem w ślad za tym idzie obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a to już rodzi comiesięczne zobowiązania finansowe.

Człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych w momencie uzyskania pełnoletności, czyli w wieku 18 lat. Ograniczone prawa w tym zakresie posiada już 13-stolatek.

A zatem dziecko w wieku do 13 roku życia w ogóle nie może rozpocząć działalności gospodarczej, a wraz z ukończeniem 13-tego roku życia może prowadzić firmę, lecz do każdej czynności prawnej będzie musiało angażować rodziców lub innych prawnych opiekunów. Taka jest bowiem zasadnicza cecha ograniczonej osobowości prawnej, że podjęcie jakiejkolwiek czynności prawnej wymaga zgody prawnego opiekuna.

Takie przypadku mają jednak czasem miejsce, np. wtedy gdy osoba niepełnoletnia otrzymuje firmę w spadku. Wówczas do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletniości, firmą praktycznie zarządzają prawni opiekunowie.

Previous Dobry księgowy, to skuteczny doradca biznesowy
Next Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Może to Ci się spodoba

Firma 1Comments

Sektor usług outsourcingowych w IT dynamicznie rośnie

Polski rynek IT może w tym roku osiągnąć wartość blisko 36 mld zł. Dynamicznie będą rosnąć przede wszystkim usługi outsourcingowe, których udział w rynku usług IT do 2018 roku wzrośnie do ok.

Polska na czele wyścigu o nowe centra usług dla biznesu

Polska ma szansę osiągnąć pozycję globalnego lidera branży BPO/SSC. Pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu zajmujemy pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie, a zagranicznych inwestorów przyciągają konkurencyjne koszty pracy, dostępność

Leasing 0 Comments

Czym jest leasing?

W dzisiejszych czasach coraz częściej wybieraną formą dofinansowania działalności małych firm i przedsiębiorstw jest leasing. Jego coraz większej popularności sprzyja bogaty rynek finansowy oraz coraz większa oferta różnych form finansujących.

Już teraz sprawdź, czy dieta pudełkowa jest dla Ciebie dobrym wyborem!

Twoi znajomi z dumą obnoszą się z tym, że każdego dnia profesjonalny catering dietetyczny dostarcza im gotowe posiłki pod same drzwi? W takim razie na pewno przemknęła Ci myśl, czy również nie

Jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu rozliczania czasu pracy w produkcji?

Najnowsze badania pokazują siłę takich systemów – samo ich zainstalowanie powoduje bardzo korzystne zmiany w zachowaniach pracowników, prowadzące do wyższej efektywności. Przede wszystkim wzrasta wydajność pracowników, zmniejsza się liczba spóźnień

Zadłużenie Europejczyków wobec banków i telekomów daje zarobić polskim firmom

Polski rynek wierzytelności może być wart już ponad 32 mld zł i dynamicznie rośnie. Dlatego GetBack SA to na krajowym podwórku chce skoncentrować swój rozwój, ale jednocześnie zamierza zwiększać swoją obecność

15 komentarzy

 1. Tomek
  14 sierpnia, 12:35 Reply
  Nie wiedziałem, że niepełnoletni przedsiębiorcy mają takie możliwości. To kapitalnie, bo często młodzi ludzie mający masę pomysłów nie mają możliwości ich realizacji. Podeślę ten artykuł paru znajomym, na pewno się ucieszą :)
 2. Michał
  17 sierpnia, 11:41 Reply
  Często niepełnoletni przedsiębiorcy są spotykani na YouTube. Normalnie zarabiają, prowadzą własną działalność. Na ogół pomagają rodzice, a po ukończeniu 18 roku życia idzie wszystko jak z górki.
  • Maciej90
   18 sierpnia, 01:32 Reply
   Dlatego wydaje mi się, że dla nich łatwiej jest podpiąć się pod ewentualną działalność gospodarczą ich rodziców.
   • Lukasz17
    18 sierpnia, 01:33 Reply
    Na pewno tak jest łatwiej, jednak pozostaje kwestia tego, czy ich rodzice posiadają działalność gospodarczą. Nie zawsze tak jest.
    • Maciej90
     18 sierpnia, 01:34 Reply
     To prawda. Wtedy jedyną opcją zostaje założenie działalności gospodarczej. Myślę, że warto się zastanowić nad ewentualnym wsparciem rodziców.
     • Lukasz17
      18 sierpnia, 01:35
      Co do tego nie ma wątpliwości. Zawsze jest lepiej, gdy doświadczona osoba może pomóc nam w takich sprawach.
 3. JanW
  18 sierpnia, 01:36 Reply
  Dobrze, że ta kwestia została unormowana przepisami. Mimo, że jest to kłopotliwe, dobrze że coś w tym kierunku poczyniono.
  • Marcel
   18 sierpnia, 01:37 Reply
   To prawda można to zrobić, ale czy kupa formalności nie spowoduje tego, że wiele młodych przedsiębiorców odejdzie od tego pomysłu?
   • JanW
    18 sierpnia, 01:37 Reply
    Moim zdaniem, jeśli dotychczasowa forma działalności będzie im przynosiła zyski, to będą chcieli przebrnąć przez te formalności.
    • Marcel
     18 sierpnia, 01:38 Reply
     Ciężko się nie zgodzić. Fakt jest jednak taki, że państwo powinno ułatwić młodym obywatelom ten proces. I to jak najszybciej.
     • JanW
      18 sierpnia, 01:39
      Co do tego nie ma wątpliwości. Należy trzymać kciuki, żeby się to stało jak najszybciej, albo niech w ogóle się to stanie.
 4. biedro
  17 listopada, 10:08 Reply
  A tak z innej beczki: który biznes jest obecnie najbardziej opłacalny? Co można otworzyć, żeby na tym zarobić?
 5. mar
  23 listopada, 15:48 Reply
  Najbardziej opłacalny biznes to ten nie w Polsce. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na rejestrację działalności, to tylko zagranicą.
 6. alek
  17 grudnia, 20:14 Reply
  Niepełnoletni przedsiębiorcy czasem są niestety mało poważni. Bałbym się zawierać interesy z kimś takim.
 7. mejk
  20 grudnia, 11:44 Reply
  Moim zdaniem młodzi przedsiębiorcy powinni być właśnie lżej traktowani, żeby mogli zakładać działalność gospodarczą.

Zostaw odpowiedź