Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku osoby niepełnoletniej jest możliwe, jednak ze względu na brak ewentualnych dodatkowych uregulowań jest to działanie praktycznie nieuzasadnione.

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą może zostać:

  • osoba fizyczna,
  • osoba prawna,
  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną,

która podejmuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorca musi mieć zdolność prawną. Oznacza to, że przysługują jemu prawa i obowiązki prawne. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w Kodeksie cywilnym, zdolność prawną nabywa się już w momencie urodzenia, już wtedy noworodek staje się osobą fizyczną.

Problem powstaje w momencie, gdy poruszana jest kwestia zdolności do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest nieodzowna w prowadzeniu każdej, nawet najmniej skomplikowanej działalności gospodarczej. Opinię tę podziela Ministerstwo Gospodarki, które twierdzi, że „z punktu widzenia obrotu gospodarczego kluczowe znaczenie odgrywa jednak, jak się wydaje, zdolność do czynności prawnych”.

Zdolność do czynności prawnych jest konieczna nie tylko w momencie zakładania firmy, ale też później, np. do zawierania umów, czy zaciągania zobowiązań. Umowy zawarte przez osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych są automatycznie nieważne, samo zgłoszenie firmy do CeiDG jest już swojego rodzaju zobowiązaniem, bowiem w ślad za tym idzie obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a to już rodzi comiesięczne zobowiązania finansowe.

Człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych w momencie uzyskania pełnoletności, czyli w wieku 18 lat. Ograniczone prawa w tym zakresie posiada już 13-stolatek.

A zatem dziecko w wieku do 13 roku życia w ogóle nie może rozpocząć działalności gospodarczej, a wraz z ukończeniem 13-tego roku życia może prowadzić firmę, lecz do każdej czynności prawnej będzie musiało angażować rodziców lub innych prawnych opiekunów. Taka jest bowiem zasadnicza cecha ograniczonej osobowości prawnej, że podjęcie jakiejkolwiek czynności prawnej wymaga zgody prawnego opiekuna.

Takie przypadku mają jednak czasem miejsce, np. wtedy gdy osoba niepełnoletnia otrzymuje firmę w spadku. Wówczas do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletniości, firmą praktycznie zarządzają prawni opiekunowie.

Previous Dobry księgowy, to skuteczny doradca biznesowy
Next Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Może to Ci się spodoba

Biuro rachunkowe 0 Comments

Kiedy i jak zmienić biuro rachunkowe

Odkrycie nieścisłości w dokumentach lub długotrwałe niezadowolenie z poziomu świadczonych usług – powodów decyzji o zmianie biura rachunkowego na inne może być wiele. Bez względu jednak na przyczyny powierzenia księgowości

Jak zarabiać na pustej przestrzeni magazynowej?

Magazyn jest dla właściciela zakładu produkcyjnego bądź hurtowni podstawowym miejscem składowania ładunków. Zdarza się, iż nakład produkcji towarów w określonym czasie jest mniejszy, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się

Firma 1Comments

Wszystko o fakturach pro forma

Każdy właściciel działalności gospodarczej wcześniej czy później miał do czynienia z fakturami pro-forma. Teoretycznie są podobne do standardowych, aczkolwiek mają kilka cech indywidualnych. W jakich przypadkach są stosowane? Zgodnie z

Media społecznościowe rozwijają ofertę dla reklamodawców

Reklamodawcy mają coraz więcej narzędzi w media społecznościowych. Snapchat wprowadził we wrześniu nowy format, który bazuje na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Nowy typ reklamy – kanwa – pojawił się także w Instagram Stories.

100 mln zł wsparcia dla firm na inwestycje energetyczne

Duże firmy mają szansę pozyskać z UE 100 mln zł wsparcia na projekty zwiększające ich efektywność energetyczną. Taki jest budżet konkursu, do którego nabór wystartuje 31 stycznia. Inwestycje, które będą z niego

Samochód 0 Comments

Warto porównać ceny OC

Dostępne w Internecie kalkulatory czy porównywarki OC to świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na swojej polisie. Wykupienie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, ale obowiązkowe wcale nie jest

15 komentarzy

  1. Tomek
    14 sierpnia, 12:35 Reply
    Nie wiedziałem, że niepełnoletni przedsiębiorcy mają takie możliwości. To kapitalnie, bo często młodzi ludzie mający masę pomysłów nie mają możliwości ich realizacji. Podeślę ten artykuł paru znajomym, na pewno się ucieszą :)
  2. Michał
    17 sierpnia, 11:41 Reply
    Często niepełnoletni przedsiębiorcy są spotykani na YouTube. Normalnie zarabiają, prowadzą własną działalność. Na ogół pomagają rodzice, a po ukończeniu 18 roku życia idzie wszystko jak z górki.
    • Maciej90
      18 sierpnia, 01:32 Reply
      Dlatego wydaje mi się, że dla nich łatwiej jest podpiąć się pod ewentualną działalność gospodarczą ich rodziców.
      • Lukasz17
        18 sierpnia, 01:33 Reply
        Na pewno tak jest łatwiej, jednak pozostaje kwestia tego, czy ich rodzice posiadają działalność gospodarczą. Nie zawsze tak jest.
        • Maciej90
          18 sierpnia, 01:34 Reply
          To prawda. Wtedy jedyną opcją zostaje założenie działalności gospodarczej. Myślę, że warto się zastanowić nad ewentualnym wsparciem rodziców.
          • Lukasz17
            18 sierpnia, 01:35
            Co do tego nie ma wątpliwości. Zawsze jest lepiej, gdy doświadczona osoba może pomóc nam w takich sprawach.
  3. JanW
    18 sierpnia, 01:36 Reply
    Dobrze, że ta kwestia została unormowana przepisami. Mimo, że jest to kłopotliwe, dobrze że coś w tym kierunku poczyniono.
    • Marcel
      18 sierpnia, 01:37 Reply
      To prawda można to zrobić, ale czy kupa formalności nie spowoduje tego, że wiele młodych przedsiębiorców odejdzie od tego pomysłu?
      • JanW
        18 sierpnia, 01:37 Reply
        Moim zdaniem, jeśli dotychczasowa forma działalności będzie im przynosiła zyski, to będą chcieli przebrnąć przez te formalności.
        • Marcel
          18 sierpnia, 01:38 Reply
          Ciężko się nie zgodzić. Fakt jest jednak taki, że państwo powinno ułatwić młodym obywatelom ten proces. I to jak najszybciej.
          • JanW
            18 sierpnia, 01:39
            Co do tego nie ma wątpliwości. Należy trzymać kciuki, żeby się to stało jak najszybciej, albo niech w ogóle się to stanie.
  4. biedro
    17 listopada, 10:08 Reply
    A tak z innej beczki: który biznes jest obecnie najbardziej opłacalny? Co można otworzyć, żeby na tym zarobić?
  5. mar
    23 listopada, 15:48 Reply
    Najbardziej opłacalny biznes to ten nie w Polsce. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na rejestrację działalności, to tylko zagranicą.
  6. alek
    17 grudnia, 20:14 Reply
    Niepełnoletni przedsiębiorcy czasem są niestety mało poważni. Bałbym się zawierać interesy z kimś takim.
  7. mejk
    20 grudnia, 11:44 Reply
    Moim zdaniem młodzi przedsiębiorcy powinni być właśnie lżej traktowani, żeby mogli zakładać działalność gospodarczą.

Zostaw odpowiedź