To już pewne! Polska dostała zgodę z Unii na wprowadzenie KSeF

To już pewne! Polska dostała zgodę z Unii na wprowadzenie KSeF

Z początkiem bieżącego roku Ministerstwo Finansów udostępniło wszystkim użytkownikom Krajowy System e-faktur. Jest to popularny już KSeF. Ma on być dostępną powszechnie platformą wymiany faktury VAT w gospodarczym obrocie. Powiedzmy sobie o KSeF nieco więcej.

KSEF – podstawowe informacje

CRF (Centralny Rejestr Faktur) to system teleinformatyczny, który służy do wystawiania oraz także otrzymywania ustrukturyzowanych faktów, jak również do ich przechowywania, oznaczania identyfikującym numerem przydzielonym przez system, weryfikowania zgodności z udostępnionym oraz określonym przez właściwego ministra do spraw publicznych finansów wzorem takowej faktury.

Służy także do analizy oraz także kontroli danych z ustrukturyzowanych faktur. Wysyła do tego komunikaty, które dotyczą wystawienia, odrzucenia, czy też braku możliwości wystawienia ustrukturyzowanej faktury. Dzięki skorzystania z wystawiania ustrukturyzowanych faktur przy pośrednictwie KSeF podatnicy są zwolnieni z obowiązku ich archiwizacji oraz przechowywania. W KSeF to właśnie podatkowa administracja zapewnia przechowywanie wystawionych faktur za jego pośrednictwem.

Rozwiązanie to ma na celu uszczelnienie podatkowego systemu, a tym samym ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT co się przyczynia do poprawy warunków prowadzenia działalności przed podatników poprzez szybszy i łatwiejszy dostęp do dokumentów. Wprowadzenie ustandaryzowanego elektronicznego wzoru faktury w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa handlowych transakcji. Możliwość zautomatyzowania księgowych procesów wpływa znacząco na zmniejszenie liczby błędów, które są wywołane ludzkim czynnikiem.

W ustawie została także przewidziana kwestia nieprawidłowości systemu. Będą się bowiem pojawiały stosowne komunikaty, które dotyczą samej niedostępności systemu.

Od kiedy wchodzi w życie KSEF?

Od kiedy w życie wchodzi KSEF? W zasadzie to KSEF już weszło w życie, a dokładnie wraz z datą 1 stycznia bieżącego roku. Jednak od 7 kwietnia bieżącego roku wzrasta popularność tego systemu. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie w tym dniu Ministerstwo Finansów udostępniło testową wersję darmowej Aplikacji Podatnika KSeF.

Najważniejsze informacje dla przedsiębiorców

Na pewno dla przedsiębiorców najważniejsze jest korzystanie z KSeF. Fakturę ustrukturyzowaną wystawić można przy pomocy oprogramowania komercyjnego finansowo-księgowego. Takowa faktura ma format XML. Zawiera wszelkie dane, które są wymagane przez ustawę o VAT, jak i nieobowiązkowe pola, które są jednak przydatne w gospodarczej praktyce. System weryfikuje, czy dokument jest w pełni zgodny ze standardem i jeśli tak, to nadaje mu numer unikalny. Wystawca otrzymuje poświadczenie urzędowe odbioru. Datą wystawienia e-faktury ustrukturyzowanej jest dzień wprowadzenia jej do systemu, a datą otrzymania, jest dzień przydzielenia jej identyfikacyjnego numeru.

Ważne jest to, aby ustrukturyzowaną fakturę wystawić od razu w KSeF, a nie robić najpierw to w swoim systemie, a dopiero później wprowadzać do KSeF. W takim wypadku byłyby w naszym obrocie dwie faktury. Naliczony by został VAT dwukrotnie.

Odbiorca faktury do niej uzyska dostęp, jeśli się uwierzytelni w KSeF. Także jest możliwy tak zwany dostęp anonimowy do konkretnej faktury, poprzez podanie danych odpowiednich, które identyfikują tenże dokument. Odbiorca się jednak musi zgodzić na otrzymywanie faktur w systemie. Jeśli zgody nie wyrazi, to wystawca będzie nadal mógł dokument wygenerować w KSeF, ale będzie także musiał go dostarczyć odbiorcy w inny sposób uzgodniony. W formie elektronicznej lub też papierowej

Może się to wszystko na pierwszy rzut oka wydawać nieco skomplikowane. Rzeczywiście jest to dosyć złożone, ale wszystko jest jak najbardziej do zrozumienia. Nie podlega to wątpliwości. W pierwszej kolejności powinniśmy się zapoznać z założeniami teoretycznymi. Dzięki temu zaczniemy to wszystko rozumieć. Gdy mamy jakieś wątpliwości, to zachęcamy do wejścia na stronę https://www.saldeosmart.pl/ . Na pewno okaże się to bardzo pomocne. Oczywiście zawsze można poprosić o pomoc swoją księgowość.

Kto powiedział, że jako przedsiębiorcy musimy się na wszystkim znać, prawda? Warto jednak mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. Wówczas jest wszystko łatwiej zrozumieć i będzie nam prościej prowadzić biznes bez popełniania błędów.

Previous Nie wiesz, jak powinna być wystawiona faktura? Program ułatwi to zadanie!
Next Jak założyć spółkę za granicą?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Brexit oznacza same czarne scenariusze

Brexit to klasyczny przypadek gry, w rezultacie której stratne są obie strony: zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska – przekonują autorzy raportu „Brexit. Gdy wszyscy przegrywają”. Według szacunków unijne PKB może

Wiadomości 0 Comments

Ceny konsumenckie będą w tym roku rosły trochę szybciej niż w poprzednim

Ceny w Polsce wzrosną w tym roku średnio o 2,1 proc., wynika z najnowszego raportu o inflacji przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. To umiarkowany wynik. Jeszcze w listopadzie sądzono, że tegoroczna inflacja sięgnie 2,3 proc. Najbardziej podrożeje

Wiadomości 0 Comments

Europa Środkowo-Wschodnia szybko goni kraje zachodnie. Postęp przyciąga inwestorów zagranicznych

To, co w Europie Zachodniej zajmowało 40 lat, w Europie Środkowo-Wschodniej dzieje się w ciągu 10 – przekonuje Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. Szybki postęp sprawia, że inwestorzy zagraniczni chętnie lokują

Wiadomości 0 Comments

Cyfrowy detoks dla większości osób zbyt stresujący

Obsesyjne sprawdzanie każdej wiadomości i powiadomienia o aktywności znajomych, ciągłe odświeżanie poczty elektronicznej czy przeglądanie newsów w czasie wolnym świadczy o tym, że chęć bycia online jest już nie tylko naszym nawykiem, lecz także nałogiem.

Wiadomości 0 Comments

Lista promocji Black Friday 2017 na ShopAlike.pl

Czarny Piątek 2017 zbliża się wielkimi krokami. Już 24 listopada pojawią się najgorętsze oferty roku. To doskonała okazja na zakup prezentów na Święta. Zespół ShopAlike.pl przygotował listę swoich sklepów partnerskich,

Wiadomości 0 Comments

Jakie miniaturowe kosmetyki najlepiej jest zabrać ze sobą w podróż

Systematycznie rośnie liczba osób, która chcąc odpowiedzieć na tak postawione pytanie wskazuje przede wszystkim na kosmetyki miniaturowe. Nie ma w tym zresztą przypadku. Mniejsze wersje kosmetyków, po które zwykle sięgamy,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź