Obróbka skrawaniem cnc

Obróbka skrawaniem cnc

Obrabiarki sterowane numerycznie przetwarzają dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na odpowiednie ruchy robocze. Sterowanie numeryczne (NC, czyli Numerical Control) polega zaś na przetwarzaniu informacji cyfrowej oraz generacji sygnałów sterujących ruchem maszyn lub urządzeń. Steruje się wytwarzaniem geometrycznie zdefiniowanych przedmiotów, opisywanych cyfrowo na przykład na podstawie rysunku technicznego.

Warto zainteresować się samymi obrabiarkami sterowanymi numerycznie oraz całą związaną z nimi branżą, ponieważ specjaliści są zgodni – ich obsługa jest prawdziwym zawodem przyszłości! Znający się na tym ludzie będą z roku na rok coraz bardziej potrzebni – być może warto się zatem przekwalifikować? Czy sterowanie obrabiarkami tego typu jest ciężkie? Na czym mniej więcej polega? Oto wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Obrabiarki a programowanie

Okazuje się, że choć sterowanie obrabiarką jest uznawane raczej za pracę ręczną, najważniejszą rolę odgrywa w tym przypadku przede wszystkim umiejętne programowanie. Obrabiarki sterowane są bowiem przy pomocy specjalnego oprogramowania, które wcześniej musi zostać właściwie zakodowane – a zatem zaprogramowane. Dopiero zrobienie tego właściwie pozwala obrabiarce na dobrą pracę i odpowiednie wykonanie zadań, jakie są przed nią stawiane.

Oprogramowanie dostosowywane jest do kształtu przedmiotów, które mają być poddane obróbce, a także do charakterystyki urządzenia, z którym będzie współpracować. Programowanie to polega na zapisaniu numerycznie wszystkich ruchów, jakie będzie musiała wykonać obrabiarka – właśnie dlatego nazywane jest sterowaniem numerycznym. Urządzenia zamontowane w obrabiarce – działając według planu – wykonują z góry ustalone ruchy, dostosowując kształt przedmiotu do tego, jaki powinien on ostatecznie uzyskać.

aaa

Programowanie a rysunek techniczny

Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie w dużej mierze łączy się z umiejętnością wykonywania rysunku technicznego – widzimy zatem, że osoby, które je obsługują wykazują się różnorakimi umiejętnościami. Ażeby umiejętnie zaprogramować obrabiarkę, trzeba wiedzieć jakie ruchy powinna ona wykonać – a zatem jaki powinien być ostateczny kształt przedmiotu. Musimy więc znać jego wymiary, strukturę i wiele innych szczegółów – wszystko to musi zaś znaleźć się w rysunku technicznym, który będzie wzorem do przyszłego programowania. Od rysunku – będącego projektem – wszystko się zaczyna.

W rysunku technicznym musi się jednak znaleźć także coś więcej – opis wszystkich warunków technicznych, w jakich będzie wykonywana praca. Precyzyjnie dopracowany rysunek techniczny ułatwia znacząco pracę – każdy błąd może sprawić, że obrabiarka źle wykona swoje zadanie, więc umiejętności są naprawdę na wagę złota. By dostosować warunki techniczne do konkretnego przypadku (każdego zlecenia) trzeba jeszcze przeprowadzić dokładną analizę i sprawdzić, jaka obrabiarka najlepiej się sprawdzi, jakie materiały należy zastosować, jakie narzędzia najlepiej zadziałają w czasie skrawania danego materiału i dokładnie sprawdzić wszelkie inne parametry. Jest to zadanie bardzo żmudne i wymagające nie tylko sporej wiedzy, ale i dokładności. Poprawne wykonanie wszystkich obliczeń i dostosowanie warunków do zlecenia daje jednak dużą satysfakcję. Ale to nie koniec!

Programowanie numeryczne

Sterowanie numeryczne odbywa się obecnie przy pomocy komputera, stąd też nosi nazwę CNC – Computer Numerical Control. Ogólnie jednak zasada się nie zmienia – układy sterowania numerycznego mają jądro programu sterującego, ale osobna część programu jest również przystosowana do tego, by komunikować się z osobą prowadzącą, czuwającą nad zadaniem. Maszyna dostaje informacje w postaci numerów – ile razy wykonać daną czynność, ile razy przejechać po danym torze i tak dalej. Osoba nadzorująca opracowuje tak zwany program obróbki, który następnie trafia do obrabiarki – a ona porusza się zgodnie z jego wytycznymi.

Z racji na ilość błędów jakie można popełnić, zalecane jest, by przed przystąpieniem obrabiarki do pracy sprawdzić jeszcze raz poprawność wszystkich obliczeń i wgranych zaleceń. Później niestety nie będzie już można cofnąć czasu i poprawić błędów. Jeśli okaże się, że wszystko jest dobrze, obrabiarka może zacząć pracę. Jeśli znaleźliśmy nieścisłości, poprawny je i sprawdźmy wszystko ponownie.

Co ważne, używane w programowaniu oznaczenia są takie same w różnych krajach, co znacząco ułatwia zadanie. Na samym początku programu zwykle pojawia się znak „%”, następnie zaś ciąg wierszy programowych, skierowanych do poszczególnych urządzeń. Program złożony jest z litery oraz ciągu cyfr, przy czym konkretna litera dopasowana jest do konkretnego urządzenia – w ten sposób zapisuje się ile jakich czynności ma wykonać dane urządzenie. Instrukcje są podzielone na różne grupy – w zależności od tego czego dotyczą, czy kształtu, czy parametrów pracy, czy też innych informacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą  http://www.janus.com.pl/

Previous Historia internetu
Next Rośnie popyt na certyfikaty jakości produktów i usług

Może to Ci się spodoba

Mała firma 2 komentarze

Czy warto ubezpieczyć swoją firmę?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Zarządzasz  małą, średnią lub dużą firmą? Niezależnie czy jest to przedsiębiorstwo handlowe, usługowe czy produkcyjne – powinieneś zastanowić się nad tym, jak skutecznie zapewnić mu bezpieczeństwo.

Większość polskich firm nie mierzy efektywności pracy. W Europie to już standard

Tylko 45 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ich firma jest dojrzała procesowo – wynika z badania Macrologic. To oznacza, że mają one rozpisane poszczególne procesy, potrafią je kontrolować i mierzyć efektywność. Brak takiego

Firma

Nowe trendy w polskim faktoringu

Polscy faktorzy odchodzą od najprostszych rozwiązań rynkowych. Firmy faktoringowe stawiają na rozwój technologii IT oraz produkty hybrydowe, które łączą faktoring z innymi narzędziami finansowania handlu. Branża planuje również wdrożenie działań

Firmy inwestują w pracownicze programy emerytalne

Choć pracownicze programy emerytalne nakładają na pracodawców konieczność opłacania wyższej składki za pracownika niż pozostające wciąż sferze planów pracownicze plany kapitałowe, wiele firm decyduje się na ich założenie. Działają one

Międzynarodowe, innowacyjne firmy farmaceutyczne wspierają polską gospodarkę. Rocznie zasilają ją kwotą nawet 7 mld zł

Międzynarodowe przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, które rozwijają nowe, coraz skuteczniejsze i bezpieczne leki, przeznaczają na badania i rozwój około 14 proc. swoich zysków. Firmy te prowadzą swoją działalność również w Polsce, wpływając na wzrost

Dlaczego mała firma powinna zainwestować w centralę telefoniczną

Wielu początkujących przedsiębiorców i właścicieli małych firm sądzi, że centrala telefoniczna dla firm to zbędny wydatek, który sprawdza się tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw. Czy tak jest naprawdę? Okazuje się,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź