Obróbka skrawaniem cnc

Obróbka skrawaniem cnc

Obrabiarki sterowane numerycznie przetwarzają dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na odpowiednie ruchy robocze. Sterowanie numeryczne (NC, czyli Numerical Control) polega zaś na przetwarzaniu informacji cyfrowej oraz generacji sygnałów sterujących ruchem maszyn lub urządzeń. Steruje się wytwarzaniem geometrycznie zdefiniowanych przedmiotów, opisywanych cyfrowo na przykład na podstawie rysunku technicznego.

Warto zainteresować się samymi obrabiarkami sterowanymi numerycznie oraz całą związaną z nimi branżą, ponieważ specjaliści są zgodni – ich obsługa jest prawdziwym zawodem przyszłości! Znający się na tym ludzie będą z roku na rok coraz bardziej potrzebni – być może warto się zatem przekwalifikować? Czy sterowanie obrabiarkami tego typu jest ciężkie? Na czym mniej więcej polega? Oto wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Obrabiarki a programowanie

Okazuje się, że choć sterowanie obrabiarką jest uznawane raczej za pracę ręczną, najważniejszą rolę odgrywa w tym przypadku przede wszystkim umiejętne programowanie. Obrabiarki sterowane są bowiem przy pomocy specjalnego oprogramowania, które wcześniej musi zostać właściwie zakodowane – a zatem zaprogramowane. Dopiero zrobienie tego właściwie pozwala obrabiarce na dobrą pracę i odpowiednie wykonanie zadań, jakie są przed nią stawiane.

Oprogramowanie dostosowywane jest do kształtu przedmiotów, które mają być poddane obróbce, a także do charakterystyki urządzenia, z którym będzie współpracować. Programowanie to polega na zapisaniu numerycznie wszystkich ruchów, jakie będzie musiała wykonać obrabiarka – właśnie dlatego nazywane jest sterowaniem numerycznym. Urządzenia zamontowane w obrabiarce – działając według planu – wykonują z góry ustalone ruchy, dostosowując kształt przedmiotu do tego, jaki powinien on ostatecznie uzyskać.

aaa

Programowanie a rysunek techniczny

Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie w dużej mierze łączy się z umiejętnością wykonywania rysunku technicznego – widzimy zatem, że osoby, które je obsługują wykazują się różnorakimi umiejętnościami. Ażeby umiejętnie zaprogramować obrabiarkę, trzeba wiedzieć jakie ruchy powinna ona wykonać – a zatem jaki powinien być ostateczny kształt przedmiotu. Musimy więc znać jego wymiary, strukturę i wiele innych szczegółów – wszystko to musi zaś znaleźć się w rysunku technicznym, który będzie wzorem do przyszłego programowania. Od rysunku – będącego projektem – wszystko się zaczyna.

W rysunku technicznym musi się jednak znaleźć także coś więcej – opis wszystkich warunków technicznych, w jakich będzie wykonywana praca. Precyzyjnie dopracowany rysunek techniczny ułatwia znacząco pracę – każdy błąd może sprawić, że obrabiarka źle wykona swoje zadanie, więc umiejętności są naprawdę na wagę złota. By dostosować warunki techniczne do konkretnego przypadku (każdego zlecenia) trzeba jeszcze przeprowadzić dokładną analizę i sprawdzić, jaka obrabiarka najlepiej się sprawdzi, jakie materiały należy zastosować, jakie narzędzia najlepiej zadziałają w czasie skrawania danego materiału i dokładnie sprawdzić wszelkie inne parametry. Jest to zadanie bardzo żmudne i wymagające nie tylko sporej wiedzy, ale i dokładności. Poprawne wykonanie wszystkich obliczeń i dostosowanie warunków do zlecenia daje jednak dużą satysfakcję. Ale to nie koniec!

Programowanie numeryczne

Sterowanie numeryczne odbywa się obecnie przy pomocy komputera, stąd też nosi nazwę CNC – Computer Numerical Control. Ogólnie jednak zasada się nie zmienia – układy sterowania numerycznego mają jądro programu sterującego, ale osobna część programu jest również przystosowana do tego, by komunikować się z osobą prowadzącą, czuwającą nad zadaniem. Maszyna dostaje informacje w postaci numerów – ile razy wykonać daną czynność, ile razy przejechać po danym torze i tak dalej. Osoba nadzorująca opracowuje tak zwany program obróbki, który następnie trafia do obrabiarki – a ona porusza się zgodnie z jego wytycznymi.

Z racji na ilość błędów jakie można popełnić, zalecane jest, by przed przystąpieniem obrabiarki do pracy sprawdzić jeszcze raz poprawność wszystkich obliczeń i wgranych zaleceń. Później niestety nie będzie już można cofnąć czasu i poprawić błędów. Jeśli okaże się, że wszystko jest dobrze, obrabiarka może zacząć pracę. Jeśli znaleźliśmy nieścisłości, poprawny je i sprawdźmy wszystko ponownie.

Co ważne, używane w programowaniu oznaczenia są takie same w różnych krajach, co znacząco ułatwia zadanie. Na samym początku programu zwykle pojawia się znak „%”, następnie zaś ciąg wierszy programowych, skierowanych do poszczególnych urządzeń. Program złożony jest z litery oraz ciągu cyfr, przy czym konkretna litera dopasowana jest do konkretnego urządzenia – w ten sposób zapisuje się ile jakich czynności ma wykonać dane urządzenie. Instrukcje są podzielone na różne grupy – w zależności od tego czego dotyczą, czy kształtu, czy parametrów pracy, czy też innych informacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą  http://www.janus.com.pl/

Previous Historia internetu
Next Rośnie popyt na certyfikaty jakości produktów i usług

Może to Ci się spodoba

50 proc. firm w Polsce ma problem z zatorami płatniczymi. 2/3 z nich otrzymuje tylko część należności z faktury

Połowa firm w Polsce ma problem z zatorami płatniczymi. 2/3 z nich ostatecznie dostaje przelew, ale na kwotę znacząco niższą niż należność wynikająca z faktury. Co dziesiąta w ogóle nie otrzyma zapłaty za swoje towary i usługi

Empik uruchomi w marcu nową wersję e-sklepu. Zainwestuje też w nową formę dostawy

Sieć Empik czekają duże zmiany. W marcu wystartuje odświeżony e-sklep, w którym znajdą się nowe produkty i kategorie. Dystrybucyjny gigant zamierza znacznie poszerzyć swoją ofertę. Niebawem wprowadzi też opcję click & collect,

Produkcja elementów plastikowych – jak wybrać najlepszą firmę?

Tworzywa sztuczne są wykorzystywane w wielu branżach. Możliwości ich zastosowania są praktycznie nieograniczone. Jeżeli szukasz profesjonalnej firmy, która zajmuje się produkcją elementów plastikowych, sprawdź, czym się kierować podczas jej wyboru!

Jak poprawić akustykę pomieszczenia?

Na co dzień korzystając z różnych obiektów, typu kina, sale wykładowe, biura, restauracje, hotele czy centra handlowe, jako zwykli użytkownicy, nie zastanawiamy się nad projektem oraz wykonaniem danej nieruchomości. Wchodząc

Systemy zarządzania zwiedzającymi sprawiają, że inteligentne budynki stają się jeszcze inteligentniejsze

Dynamiczny rozwój dziedziny technologii sprawia, że inteligentne systemy zarządzania budynkami są obecnie bardziej popularne i przystępne cenowo. Mobilna rewolucja, rosnące znaczenie Big Data, cloud computing, IoE dają szerokie możliwości wykorzystania

Według jakich kryteriów ocenia się ofertę przetargową?

Prawo dotyczące zamówień publicznych często jest modyfikowane i dopasowywane do polskich realiów. Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorcy szukają sposobu na wyróżnienie i wygraną w przetargu bez większego wysiłku. Zazwyczaj przekonująca

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź