Od czego zacząć inwestowanie?

Od czego zacząć inwestowanie?

Fundusze inwestycyjne, akcje, instrumenty dłużne czy może surowce – zastanawiasz się, która z tych form inwestycji będzie dla Ciebie odpowiednia? Zanim wybierzesz jedną z nich, musisz zadbać o zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej inwestowania pieniędzy. Bez niej naprawdę trudno o satysfakcjonujące zyski. Sprawdź, co trzeba wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę ze światem inwestycji.

W praktyce, inwestowaniem powinien zainteresować się każdy, kto nie ma długów konsumenckich, a przy tym posiada finansową poduszkę bezpieczeństwa, czyli oszczędności, które pozwolą mu w razie potrzeby przetrwać minimum 6-12 miesięcy bez regularnych dochodów. W przypadku osób, które nie spełniają tych kryteriów inwestowanie będzie nieopłacalne i/lub zbyt ryzykowne. Powody są oczywiste: z ewentualnych nadwyżek finansowych zawsze korzystniej jest w pierwszej kolejności spłacić ewentualne zadłużenie; środki tworzące poduszkę finansową należy zaś trzymać w bezpiecznym miejscu, np. na lokacie terminowej lub koncie oszczędnościowym, a nie w akcjach czy ryzykownych akcyjnych funduszach inwestycyjnych. Jeśli wcześniej wspomniane warunki są spełnione, można zacząć inwestowanie. Od czego?

Określ cel inwestycji

Nadwyżki finansowe często są odkładane z myślą o konkretnym celu, np. przyszłorocznym zakupie samochodu, wakacyjnym remoncie mieszkania, czy wyjeździe na ferie zimowe. W takich przypadkach, nawet nieznaczna utrata kapitału mogłaby okazać się problemowa i utrudnić realizację planów. Dlatego mogą sprawdzić się tutaj wyłącznie płynne i bezpieczne formy inwestycji, np. obligacje skarbowe czy bankowe produkty oszczędnościowe. W bardziej ryzykownych instrumentach, np. akcjach czy surowcach, można lokować tylko taką część oszczędności, której nie został przypisany ważny cel. Chyba że mowa o celu bardzo odległym w czasie – wówczas wręcz zalecana jest inwestycja w instrumenty obarczone większym ryzykiem, np. akcje giełdowe czy akcyjne fundusze inwestycyjne, które w długim terminie przynoszą wyższe średnioroczne stopy zwrotu.

Ustal horyzont inwestycyjny

Określając cel inwestycji, od razu należy też doprecyzować czas jej trwania – ułatwi to wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego. Przykładowo, bezpieczne fundusze inwestycyjne sprawdzą się w przypadku perspektywy 2-3 letniej, ale jeśli środki można „zamrozić” tylko na niespełna rok, to lepszym wyborem będą np. obligacje skarbowe czy lokaty terminowe. W sytuacji, gdy ustalony horyzont inwestycyjny jest znacznie dłuższy, tzn. wynosi kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, warto rozważyć podjęcie większego ryzyka i zainwestowanie np. w akcje lub fundusze akcyjne. Takie rozwiązanie jest chętnie wybierane przez osoby, które chcą uskładać dodatkową pulę środków z myślą np. o emeryturze, czy realizacji bliżej nieokreślonych przyszłych zachcianek. W tym wypadku trzeba tyko pamiętać, że przejściowe wahania wartości ryzykownego portfela inwestycyjnego mogą być bardzo duże.

Sprecyzuj swoją awersję do ryzyka

Podejmując swoje pierwsze decyzje inwestycyjne, inwestor powinien kierować się również swoją awersją do ryzyka. W tym kontekście musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką wielkość ewentualnej straty jest w stanie zaakceptować. Jeśli nie przerażają go okresowe spadki wartości portfela sięgające nawet kilkudziesięciu procent, może zainteresować się ofertą najbardziej ryzykownych, a przy tym dających szanse na największe zyski produktów inwestycyjnych. W sytuacji, gdy nie akceptuje utraty choćby kilkunastu procent zainwestowanej kwoty, powinien skupić się na tych najbezpieczniejszych formach inwestycji, np. funduszach obligacyjnych czy skarbowych instrumentach dłużnych. Zapewnią one co prawda niewielki, ale za to obarczony bardzo niskim ryzykiem zysk.

O czym jeszcze warto pamiętać?

By inwestowanie przyniosło pożądane rezultaty trzeba nie tylko dobrze zastanowić się nad trzema wyżej wspomnianymi kwestiami, ale również poznać specyfikę i mechanizm działania poszczególnych instrumentów finansowych – dopiero wówczas będzie można wybrać najlepszy dla siebie rodzaj inwestycji.

Dla osób, które zdecydują się na inwestycje w fundusze dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z oferty Deutsche Bankhttps://fundusze.deutschebank.pl/#/lista-funduszy.

Previous W 2021 roku tempo wzrostu polskiej gospodarki może spaść poniżej 3 proc
Next Tylko 20 proc. młodych innowacyjnych firm jest finansowanych ze środków prywatnych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Od stycznia będzie można składać wnioski o dopłaty z MdM na 2017 rok

W styczniu wróci możliwość składania wniosków o dopłatę do kredytu z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok. W przyszłorocznej puli pozostało 186,5 mln zł. Eksperci prognozują, że pieniądze wyczerpią się już w pierwszym

Wiadomości 0 Comments

Finedia, czyli innowacyjne podejście do szkoleń

Dynamiczny rozwój zmian zachodzący w światowej gospodarce sprawia, że niezbędne jest śledzenie i aktualizowanie najnowszych trendów w każdej gałęzi gospodarki. Kluczem w odniesieniu sukcesu w każdej branży jest wspięcie się

Wiadomości 0 Comments

Banki inwestują w zaawansowaną analitykę danych

Dzięki zaawansowanej analityce dużych zbiorów danych (big data) banki lepiej poznają zachowania swoich klientów i dostosowują swoją ofertę do ich indywidualnych potrzeb. Pozwalają także bardziej precyzyjnie określić zdolność kredytową klienta. Analityka

Wiadomości 0 Comments

Nowe technologie w służbie obywatelom. Przekształcają państwo urzędów w państwo usługowe

Cyfryzacja i wdrażanie inteligentnych rozwiązań mają przekształcić państwo urzędów w państwo usługowe, otwarte online na obywatela. Zadanie jest bardzo ambitne. Dobrze zrealizowana transformacja to jednak nie tylko ułatwienia dla obywateli, lecz także oszczędności dla obu

Wiadomości 1Comments

Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy

Wiadomości 0 Comments

Rekordowe zainteresowanie obligacjami skarbowymi

Rosnąca inflacja, niskie stopy procentowe i związane z tym niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawiły, że na obligacje skarbowe Polacy wydali w 2017 roku ponad 6,8 mld zł. Podobny wynik zanotowano ostatnio w 2008 roku.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post