Poprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

Poprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

Pojęcie darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. W myśl art. 888, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W zamian za to osoba przyjmująca wsparcie nie jest zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy.

Darowizna może przyjąć dowolną formę. Może to być forma rzeczowa np. w postaci środków trwałych i praw majątkowych jak również pieniężna, a także świadczenie nieodpłatnej usługi na rzecz obdarowanego.

Wartość przedmiotu darowizny, jeżeli nie jest określona w umowie, ustala się na podstawie obowiązujących cen rynkowych dla danej rzeczy, prawa lub usługi.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości, otrzymane nieodpłatnie darowizny aktywów (w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych), środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych, które są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.

Jeżeli nieodpłatnie wykonana usługa nie powoduje zwiększenia wartości aktywów obdarowanego, wówczas dla celów bilansowych przychód z tego tytułu nie powstanie. Jednak taki rodzaj darowizny stanowi podstawę do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

 

 

Bogumiła Szwarc, Starszy Konsultant w Baker Tilly Poland

Previous Odpowiedzialność za finanse
Next Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Może to Ci się spodoba

KRUS – kiedy można opłacać składki w rolniczej kasie?

Prowadzenie działalności gospodarczej to niełatwy kawałek chleba. Zwłaszcza mikro przedsiębiorcy, których przychody są dużo niższe niż pozostałych biznesmenów, szczególnie mocno odczuwają utratę każdej złotówki, bowiem udział kosztów prowadzenia firmy przychodach

Wiadomości 2 komentarze

Odważ się… na pierwszy krok!

Często zdarza się, że nie potrafimy podjąć decyzji, a gdy już się uda, ciężko jest ją wcielić w życie. Najtrudniej jest wykonać pierwszy rok – to moment, w którym wiele

Wiadomości 0 Comments

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z tradingiem?

Trading walutami, akcjami, czy innymi instrumentami finansowymi stanowi jeden z najpopularniejszych trendów w obszarze poszukiwania swojej drogi zawodowej. Dzisiaj przedstawimy podstawowe korzyści, które bezpośrednio wiążą się z handlem na rynkach.

Wiadomości 0 Comments

Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia

Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu – dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi – jest jednak większy.

Biuro rachunkowe 0 Comments

Doradca podatkowy a księgowy w Niemczech – podobieństwa i różnice

Coraz więcej przedsiębiorczych Polaków dostrzega korzyści płynące z założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech. Decyzja o emigracji zarobkowej za naszą zachodnią granicę i rozpoczęciu tam pracy na własny rachunek to

Jak zmienić biuro rachunkowe?

Nie masz pełnego wglądu w dokumentację swojego przedsiębiorstwa? Nie zadowala Cię poziom usług świadczonych przez księgowego? Biuro nie dopilnowało ważnych terminów i wątpisz, aby ta współpraca wyszła Ci na dobre?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź