Prezenty w sytuacjach biznesowych
Obdarowywanie świątecznymi upominkami w biznesie stało się swego rodzaju tradycją. Odpowiednio dobrany podarunek, wręczany ważnym klientom lub partnerom biznesowym, jest formą podziękowania za współpracę oraz szansą na ocieplenie relacji.
W relacjach biznesowych sam wybór prezentu musi być dobrze przemyślany. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przeanalizujmy relację z Klientem, zastanówmy się jak dużo wiemy o jego zainteresowaniach oraz zapoznajmy się z zasadami panującymi w firmie klienta w kwestii przyjmowania prezentów.
Inaczej będziemy dobierać prezent dla własnego pracownika, inaczej dla jednego z kluczowych klientów. Należy też wziąć pod uwagę wizerunek naszej firmy; na bardziej odważne podarunki prędzej pozwoli sobie agencja reklamowa niż kancelaria prawnicza.
Oryginalne czy standardowe
Jest pewna grupa prezentów „bezpiecznych”. Ofiarowując taki upominek, z pewnością nie narazimy się na gafę lub niezręczność – co najwyżej nudę. Warto zadać sobie pytanie czy chcemy powiększyć kolekcję piór w szufladzie naszego pracownika lub partnera biznesowego czy może zaskoczyć go czymś nowym i oryginalnym.
Uniwersalne czy osobiste
W zależności od tego, jak bliską mamy relację z klientem lub współpracownikiem i jak dobrze go znamy, tym bardziej możemy pozwolić sobie na osobisty upominek. Im dalsza i bardziej oficjalna relacja – tym prezent powinien być elegancki i uniwersalny, jak np. dobre wino czy zaproszenie na ciekawy spektakl lub wystawę.
W okresie przedświątecznym upominek może nawiązywać do tradycji bożonarodzeniowych, mogą to być pachnące pierniczki w eleganckim pudełku, ręcznie zdobione czekoladki. Jeśli współpracujemy z firmą międzynarodową, a osoba po stronie Klienta nie zna naszego kraju, warto przygotować podarunek, który będzie nawiązywał do polskich tradycji – może to być kosz prezentowy ze specjałami polskiej kuchni czy gustownym świątecznym stroikiem.
„Bez względu na to, jaki prezent ostatecznie wybierzemy, należy pamiętać o spersonalizowaniu upominku, tak aby adresat poczuł się wyróżniony. Nie zapomnijmy też o innym ważnym elemencie prezentu biznesowego, czyli jego „obrandowaniu”. Na prezencie lub dołączonej do niego karteczce umieśćmy logo naszej firmy oraz odręczny podpis osoby wysyłającej prezent. W przypadku upominków biznesowych, warto wykazać się zarówno kreatywnością, jak i dobrym gustem. Jeśli jednak nie mamy wystarczającej wiedzy, która pozwalałaby na przygotowanie osobistego upominku, nie silmy się na oryginalność. Wówczas lepiej wybrać prezent uniwersalny i elegancki”– radzi Małgorzata Majewska, Marketing Manager w Monster Worldwide Polska.
Cenne czy bezcenne
Jednym z najczęstszych kłopotów jest cena podarunku – zbyt niska może zostać uznana za gest lekceważący, z kolei zbyt wysoka – może wprawić obdarowanego w zakłopotanie, i co gorsza prezent może być odesłany do nadawcy.
Coraz częściej praktykowanym pomysłem w biznesie jest wręczanie prezentu w formie vouchera, którego wartość nominalna jest trudna do oszacowania. Może to być wizyta w gabinecie SPA lub bilet do teatru. W takim przypadku osoba obdarowana decyduje sama. Należy zwrócić tu uwagę na pewne niebezpieczeństwo – ofiarowujmy raczej voucher opiewający pewną usługę niż mówiący o kwocie pieniężnej do wydania. Przypomina to zanadto ofiarowanie pieniędzy i może być odebrane jako krępujące oraz w złym guście.
„Niezależnie od tego, komu wręczamy upominek biznesowy, powinien on być dobrze przemyślany, dostosowany do sytuacji i preferencji obdarowywanej osoby. W relacjach biznesowych każdy, nawet najmniejszy szczegół odgrywa ważną rolę. Dlatego nie można zapomnieć o odpowiednim opakowaniu, odręcznie napisanych życzeniach lub dedykacji, które dopełnią akt wręczania. Starannie zaplanowana koncepcja firmowego podarunku, sprawi, że nasza firma zostanie pozytywnie odebrana i zapamiętana przez partnera biznesowego” – podsumowuje Małgorzata Majewska, Marketing Manager.
„Z kolei dla pracownika, każdy, nawet drobny upominek czy kartka świąteczna to dowód uznania dla jego osoby i wykonywanej przez niego pracy. Czy będzie to bon prezentowy, stylowy gadżet, czy własnoręcznie upieczone ciasteczka – jest to z pewnością miły gest, który pozwali mu poczuć się wyjątkowo” – dodaje Małgorzata Majewska.
www.monsterpolska.pl
Może to Ci się spodoba
Więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach
W ostatnim czasie Unia Europejska zaciekawiła się sytuacją kobiet w większych spółkach. Okazało się bowiem, że głownie mężczyźni obejmują kierownicze stanowiska, a udział kobiet nie przewyższa 10%. Komisja Europejska postanowiła
Jak otrzymać certyfikat wiarygodności?
Tworzenie wartości firmy i ograniczenie ryzyka jest niezwykle trudne, ale dialog pomiędzy jednostkami może ułatwić ten proces. Kontakty miedzy podmiotami, zależności i konkurencja są w aktualnie podstawą. Żeby móc być
Stare płytki, terakota… Czy da się i czy warto je odświeżać?
Każdy, kto posiada na ścianach i podłogach płytki, wie, że po czasie one tracą swój blask, nawet jeżeli regularnie są czyszczone. Jedni się temu poddają i wymieniają je po jakimś
Czy istnieją skuteczne metody motywacyjne dla pracowników?
Motywacja pracownika to jeden z najważniejszych schematów na poprawienie efektywności oraz jakości pracy. Metod oraz zagrań taktycznych jest wiele, aczkolwiek jednak pensja zwykle bywa największym motorem napędowym. Jakich sposobów pozapłacowych
Jakie informacje są nieczytelne dla klienta na paragonie?
Kasy fiskalne działa na bazie kompatybilnego systemu, który to drukuje nazwy poszczególnych usług na podstawie ich kodu liczbowego. Prawo w kraju nakłada obowiązek na podmioty gospodarcze, by paragony fiskalne charakteryzowały
Czy urządzenia wielofunkcyjne są efektywne?
Biura działające na terenie przedsiębiorstw generują około 5% ogólnych kosztów działalności gospodarczej. Nie dziwi fakt, iż działacze gospodarczy szukają sposobów na minimalizację tych wydatków. Jednym z nich jest odpowiedni zakup
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post