Strata w działalności gospodarczej– zasady rozliczania

Strata w działalności gospodarczej– zasady rozliczania

W każdej działalności gospodarczej może zdarzyć się strata. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które słabiej sobie radzą w danym okresie, ale również tych, które zainwestowały sporo środków w rozwiązania, które przyniosą pożądany efekt w dalszej przyszłości.

Kwestia straty może dotyczyć zarówno prowadzonej działalności gospodarczej, jak i:

  • sprzedaży nieruchomości,
  • działalności w działach specjalnych produkcji rolnej (na przykład uprawie w szklarniach czy prowadzeniu pasiek),
  • najmie, podnajmie, dzierżawie i innych umowach o podobnym charakterze,
  • sprzedaży praw majątkowych (na przykład papierów wartościowych),
  • działalności prowadzonej osobiście (na przykład w formie kontraktu menedżerskiego),
  • stosunku pracy (kiedy koszty uzyskania są wyższe niż przychody).

Stratę można rozliczyć w ramach tego samego źródła. Oznacza to, że jeśli strata powstała w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej to nie można rozliczyć jej np. w ramach przychodów ze stosunku pracy. Wyjątek stanowi przypadek, gdy przedsiębiorca prowadzi dwie firmy. Wówczas rozliczanie straty jednej z firm przez umniejszanie dochodów drugie, jest dopuszczalne.

Stratę można rozliczać w końcu kolejnych 5 lat od momentu jej powstania. Z takiej możliwości mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy rozliczają się z podatków na zasadach ogólnych, ryczałtem lub podatkiem liniowym.

Rozliczanie straty oznacza, że o jej kwotę umniejsza się uzyskany w roku obrotowym dochód. Jeżeli strata przewyższa wartość dochodu w danym roku, wówczas przedsiębiorca może rozliczać ją jeszcze przez kolejne 4 lata. Warunkiem, którego należy przestrzegać jest odliczanie w danym roku nie więcej niż 50% całej rozliczanej straty.

Straty powstałe w kolejnych latach rozlicza się przez okres 5 lat dla każdej z nich, tzn. jeżeli przedsiębiorstwo osiągnęło stratę w 2010r, to jej rozliczanie należy zakończyć w 2015r. Jeśli strata powstała również w 2011r. to rozliczanie tej straty należy zakończyć w 2016r.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Student na działalności gospodarczej – jakie składki ZUS?
Next Zagraniczna podróż służbowa – jak ją rozliczyć?

Może to Ci się spodoba

Gdzie warto wynająć w Polsce biuro?

Zakładasz firmę, a może zastanawiasz się nad otwarciem nowego oddziału? Z pewnością szukasz zatem dogodnej lokalizacji. Warszawa wydaje się zbyt oklepana i jednocześnie przesadnie droga? A co powiesz na Katowice?

Elastyczność godzin pracy coraz ważniejsza dla pracowników

Pięć trendów będzie w najbliższym czasie znacząco wpływać na rynek pracy – podkreślają eksperci firmy ADP. Jednym z nich jest elastyczność środowiska pracy. Pracownicy chcą mieć wpływ na godziny, w których pracują, a

Grupa Sage wybuduje w Warszawie centrum obsługi kadrowo-płacowej

Sage notuje w Polsce rekordowo wysokie wyniki. Polski oddział spółki uzyskał w roku fiskalnym 2017 przychody wielkości 87,5 mln zł, osiągając wzrost na poziomie 19 proc. rdr. Silnej dynamice wzrostu przychodów towarzyszył

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post