Strata w działalności gospodarczej– zasady rozliczania
W każdej działalności gospodarczej może zdarzyć się strata. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które słabiej sobie radzą w danym okresie, ale również tych, które zainwestowały sporo środków w rozwiązania, które przyniosą pożądany efekt w dalszej przyszłości.
Kwestia straty może dotyczyć zarówno prowadzonej działalności gospodarczej, jak i:
- sprzedaży nieruchomości,
- działalności w działach specjalnych produkcji rolnej (na przykład uprawie w szklarniach czy prowadzeniu pasiek),
- najmie, podnajmie, dzierżawie i innych umowach o podobnym charakterze,
- sprzedaży praw majątkowych (na przykład papierów wartościowych),
- działalności prowadzonej osobiście (na przykład w formie kontraktu menedżerskiego),
- stosunku pracy (kiedy koszty uzyskania są wyższe niż przychody).
Stratę można rozliczyć w ramach tego samego źródła. Oznacza to, że jeśli strata powstała w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej to nie można rozliczyć jej np. w ramach przychodów ze stosunku pracy. Wyjątek stanowi przypadek, gdy przedsiębiorca prowadzi dwie firmy. Wówczas rozliczanie straty jednej z firm przez umniejszanie dochodów drugie, jest dopuszczalne.
Stratę można rozliczać w końcu kolejnych 5 lat od momentu jej powstania. Z takiej możliwości mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy rozliczają się z podatków na zasadach ogólnych, ryczałtem lub podatkiem liniowym.
Rozliczanie straty oznacza, że o jej kwotę umniejsza się uzyskany w roku obrotowym dochód. Jeżeli strata przewyższa wartość dochodu w danym roku, wówczas przedsiębiorca może rozliczać ją jeszcze przez kolejne 4 lata. Warunkiem, którego należy przestrzegać jest odliczanie w danym roku nie więcej niż 50% całej rozliczanej straty.
Straty powstałe w kolejnych latach rozlicza się przez okres 5 lat dla każdej z nich, tzn. jeżeli przedsiębiorstwo osiągnęło stratę w 2010r, to jej rozliczanie należy zakończyć w 2015r. Jeśli strata powstała również w 2011r. to rozliczanie tej straty należy zakończyć w 2016r.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Gdzie warto wynająć w Polsce biuro?
Zakładasz firmę, a może zastanawiasz się nad otwarciem nowego oddziału? Z pewnością szukasz zatem dogodnej lokalizacji. Warszawa wydaje się zbyt oklepana i jednocześnie przesadnie droga? A co powiesz na Katowice?
Elastyczność godzin pracy coraz ważniejsza dla pracowników
Pięć trendów będzie w najbliższym czasie znacząco wpływać na rynek pracy – podkreślają eksperci firmy ADP. Jednym z nich jest elastyczność środowiska pracy. Pracownicy chcą mieć wpływ na godziny, w których pracują, a
Grupa Sage wybuduje w Warszawie centrum obsługi kadrowo-płacowej
Sage notuje w Polsce rekordowo wysokie wyniki. Polski oddział spółki uzyskał w roku fiskalnym 2017 przychody wielkości 87,5 mln zł, osiągając wzrost na poziomie 19 proc. rdr. Silnej dynamice wzrostu przychodów towarzyszył
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post