Stwórz własne studio muzyczne

Stwórz własne studio muzyczne

Przez ostatnie lata można zaobserwować wzrost popularności na indywidualne domowe studia nagraniowe. Obecnie coraz więcej artystów korzysta z innowacji technologicznych i samodzielnie tworzy swoje albumy. Teraz każdy może stać się muzykiem.

Dawno temu rekordy były nagrywane na taśmach w ogromnym studio, z rozległymi konsoletami mikserskimi oraz profesjonalnym i drogim sprzętem analogowym. Tworzenie muzyki na „własną rękę” było praktycznie niemożliwe. Realizacja projektu odbywała się pod skrzydłami wytwórni muzycznej i managera.

Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, różnym usługom cyfrowym i dostępnym programom, możemy sami stworzyć studio nagraniowe w swoich czterech ścianach. Nie wymaga to ogromnego wkładu finansowego ani zespołu, złożonego z wielu artystów i pomocników – począwszy od muzyków, skończywszy na producentach, asystentach, itp. Koszt takiego domowego przedsięwzięcia jest nieporównywalnie niższy od ceny, jaką musielibyśmy zapłacić w profesjonalnym studio.

Podejmując się nagrywania muzyki we własnym domu, musimy zważyć na kilka istotnych szczegółów. Oczywiście podstawową kwestią jest to, jaki gatunek muzyczny chcemy uprawiać. Ma to ogromne znaczenie przy zakupie sprzętów (m.in. komputera, monitora, interfejsu audio, słuchawek, mikrofonów czy też instrumentów).

Adaptacja akustyczna przestrzeni, którą chcemy wykorzystać na studio, to najważniejsza kwestia w  aranżowaniu własnego studia nagraniowego. Pomieszczenie o odpowiedniej akustyce:

– nie może mieć nadmiernego pogłosu w rozpiętości tonów średnich i wysokich. Dzięki temu barwa dźwięku będzie naturalna, co korzystnie wpłynie na zrozumienie tekstu i pozbawi słuchacza zbędnych bodźców, męczących szybciej słuch;

– amortyzuje echa w zakresie częstotliwości basowych. Muzyka pozbawiona jest niepożądanych dudnień i chaotycznych arytmiczności niskotonowych;

– powinno pochłaniać i rozpraszać dźwięk, czemu sprzyjają nieregularne kształty pokoju.

(Więcej na ten temat dowiesz się na: www.instalacje.nautilus.net.pl).

Oświetlenie

 Studia nagraniowe kojarzą się z ciemnymi pomieszczeniami, do których nie dociera naturalne światło. Jest to błędne i stereotypowe myślenie. W tych pomieszczeniach powstaje sztuka, a  do efektywnego tworzenia potrzebny jest odpowiedni nastrój. Artyści spędzają wiele godzin w studiach nagraniowych, dlatego stworzenie atmosfery, sprzyjającej twórczości jest niebagatelną sprawą. Współczesne studia są oświetlane w sposób sztuczny i naturalny. Wykorzystanie światła dziennego staje się coraz powszechniejsze.

Brak okien i naturalnego oświetlenia wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby do studia zostało wpuszczone światło słoneczne (lub księżycowe w nocy; może to mieć dodatkowy walor artystyczny). Ciekawym pomysłem jest aranżacja studia domowego na strychu i instalacja okien dachowych. Niektórym muzykom praca w nocy wzmacnia proces twórczy, stymuluje ich zmysły i pobudza wrażliwość.

Niesamowita atmosfera może być również stworzona przez sztuczne oświetlenie. W studiach  nagraniowych nie wskazane są kinkiety fluorescentne, które wydają szum i mogą być elektromagnetycznym problemem dla gitarzystów (w tym też basowych). Są one dopuszczalne, tylko w przypadku dużego studia z sufitem o wysokości na co najmniej 6 metrów.

Każde oświetlenie musi być tak dopasowane, aby umożliwić muzykowi czytanie z nut i wprawić go w odpowiedni humor. Praktyczną rzeczą jest zastosowanie lamp grzewczych, które nie tylko będą dodatkowym oświetleniem, ale także źródłem ciepła.

(Różne rodzaje oświetlenia dostępne pod adresem: www.lampyiswiatlo.pl)

 Ogrzewanie

 Warto wspomnieć o ociepleniu studia nagraniowego. Praca urządzeń ogrzewających pracownię muzyczną nie może wpływać na brzmienie nagranych rekordów – muszą być one wolne od zakłóceń akustycznych. Ocieplanie nie może też oddziaływać negatywnie na znajdujący się w studio sprzęt muzyczny oraz musi być komfortowe dla użytkowników.

W zależności od tego, gdzie w naszym domu będzie się znajdować studio nagraniowe, mamy do wyboru wiele piecyków (propozycje znajdziecie na stronie: www.caminettimontegrappa.pl).

 Jakie są zalety posiadania własnej pracowni muzycznej?

Niskie koszty utrzymania

Nie musimy płacić za udostępnione miejsce do nagrań, ani za pomoc specjalistów. Również, jeśli tworzyliśmy samodzielnie i gdy nasza praca przyniosła korzyści finansowe, nie musimy się nimi z nikim dzielić.

Komfort pracy

Wygoda nagrywania to podstawa, wpływająca na nasze dzieło. Kiedy wynajmujemy studio, często dopada nas trema, nerwy i presja. Nie możemy się skoncentrować, co negatywnie odbija się na efekcie naszych działań.

Żadnego deadline

Nie jesteśmy zmuszeni pracować pod czyjeś dyktando. Możemy tworzyć o dowolnej godzinie, w zależności od naszego czasu, możliwości, humoru i oczywiście natchnienia. Sami narzucamy sobie tempo pracy i nie musimy się obawiać naglących terminów.

Brak ograniczeń dla wyobraźni

 Nikt nie narzuca nam określonych ram, zasad, nie wymaga dopasowania się do aktualnych trendów muzycznych. Mamy wolną rękę, tworzymy kiedy chcemy i jak chcemy. Nie dotyczą nas żadne ograniczenia, gdy korzystamy z zaawansowanych cyfrowych stacji roboczych do obróbki dźwięku (DAW – Digital Audio Workstation).

Previous System viaTOLL w ciągu 5 lat zasilił Krajowy Fundusz Drogowy kwotą ponad 6,3 mld zł
Next Opłacalne stało się korzystanie z leasingu z wysoką wartością wykupu

Może to Ci się spodoba

Start-up DlaWas.Info

Co oferuje Państwa firma? Platforma Dlawas.info to grupa regionalnych portali informacyjno-rozrywkowych w każdym mieście powiatowym w kraju. Docelowo cała sieć liczyć będzie około 320 współpracujących ze sobą portali informacyjnych, po

Inwestorzy zagraniczni pobudzają gospodarkę i eksport

Inwestorzy zagraniczni w ciągu ostatnich 25 lat ulokowali w Polsce projekty warte ponad 700 mld zł. To przyczynia się do wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rodzimym rynku pracy. Grupa VELUX, odpowiedzialna za

Woda i wilgoć – największy wróg dokumentów

Zarządzanie dokumentami zwykle kojarzy się pracą biurową, jednak gdy są zagrożone zniszczeniem i trzeba je ratować, niezbędna jest wiedza i umiejętności związane z wieloma innymi dziedzinami. Głównym zagrożeniem dla dokumentów

Do 2025 roku 30 proc. siły roboczej zostanie zastąpiona robotami

W ciągu kolejnych kilku lat sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę

Rośnie zagrożenie cyberatakami. Dużym firmom łatwiej jest się przed nim obronić

Ataki hakerskie są obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń zarówno dla firm, jak i indywidualnych użytkowników. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed kolejną falą złośliwego oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych w celu szantażu lub

Polskie firmy motoryzacyjne, meblowe i spożywcze z dużymi szansami na podbój meksykańskiego rynku

Ponad 120 mln mieszkańców, rozwijająca się gospodarka i dobre kontakty z sąsiadami – to główne atuty Meksyku, które przyciągają na ten odległy rynek polskie firmy. Autorzy przewodnika dla polskich przedsiębiorców „Doing business in

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź