Stwórz własne studio muzyczne

Stwórz własne studio muzyczne

Przez ostatnie lata można zaobserwować wzrost popularności na indywidualne domowe studia nagraniowe. Obecnie coraz więcej artystów korzysta z innowacji technologicznych i samodzielnie tworzy swoje albumy. Teraz każdy może stać się muzykiem.

Dawno temu rekordy były nagrywane na taśmach w ogromnym studio, z rozległymi konsoletami mikserskimi oraz profesjonalnym i drogim sprzętem analogowym. Tworzenie muzyki na „własną rękę” było praktycznie niemożliwe. Realizacja projektu odbywała się pod skrzydłami wytwórni muzycznej i managera.

Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, różnym usługom cyfrowym i dostępnym programom, możemy sami stworzyć studio nagraniowe w swoich czterech ścianach. Nie wymaga to ogromnego wkładu finansowego ani zespołu, złożonego z wielu artystów i pomocników – począwszy od muzyków, skończywszy na producentach, asystentach, itp. Koszt takiego domowego przedsięwzięcia jest nieporównywalnie niższy od ceny, jaką musielibyśmy zapłacić w profesjonalnym studio.

Podejmując się nagrywania muzyki we własnym domu, musimy zważyć na kilka istotnych szczegółów. Oczywiście podstawową kwestią jest to, jaki gatunek muzyczny chcemy uprawiać. Ma to ogromne znaczenie przy zakupie sprzętów (m.in. komputera, monitora, interfejsu audio, słuchawek, mikrofonów czy też instrumentów).

Adaptacja akustyczna przestrzeni, którą chcemy wykorzystać na studio, to najważniejsza kwestia w  aranżowaniu własnego studia nagraniowego. Pomieszczenie o odpowiedniej akustyce:

– nie może mieć nadmiernego pogłosu w rozpiętości tonów średnich i wysokich. Dzięki temu barwa dźwięku będzie naturalna, co korzystnie wpłynie na zrozumienie tekstu i pozbawi słuchacza zbędnych bodźców, męczących szybciej słuch;

– amortyzuje echa w zakresie częstotliwości basowych. Muzyka pozbawiona jest niepożądanych dudnień i chaotycznych arytmiczności niskotonowych;

– powinno pochłaniać i rozpraszać dźwięk, czemu sprzyjają nieregularne kształty pokoju.

(Więcej na ten temat dowiesz się na: www.instalacje.nautilus.net.pl).

Oświetlenie

 Studia nagraniowe kojarzą się z ciemnymi pomieszczeniami, do których nie dociera naturalne światło. Jest to błędne i stereotypowe myślenie. W tych pomieszczeniach powstaje sztuka, a  do efektywnego tworzenia potrzebny jest odpowiedni nastrój. Artyści spędzają wiele godzin w studiach nagraniowych, dlatego stworzenie atmosfery, sprzyjającej twórczości jest niebagatelną sprawą. Współczesne studia są oświetlane w sposób sztuczny i naturalny. Wykorzystanie światła dziennego staje się coraz powszechniejsze.

Brak okien i naturalnego oświetlenia wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby do studia zostało wpuszczone światło słoneczne (lub księżycowe w nocy; może to mieć dodatkowy walor artystyczny). Ciekawym pomysłem jest aranżacja studia domowego na strychu i instalacja okien dachowych. Niektórym muzykom praca w nocy wzmacnia proces twórczy, stymuluje ich zmysły i pobudza wrażliwość.

Niesamowita atmosfera może być również stworzona przez sztuczne oświetlenie. W studiach  nagraniowych nie wskazane są kinkiety fluorescentne, które wydają szum i mogą być elektromagnetycznym problemem dla gitarzystów (w tym też basowych). Są one dopuszczalne, tylko w przypadku dużego studia z sufitem o wysokości na co najmniej 6 metrów.

Każde oświetlenie musi być tak dopasowane, aby umożliwić muzykowi czytanie z nut i wprawić go w odpowiedni humor. Praktyczną rzeczą jest zastosowanie lamp grzewczych, które nie tylko będą dodatkowym oświetleniem, ale także źródłem ciepła.

(Różne rodzaje oświetlenia dostępne pod adresem: www.lampyiswiatlo.pl)

 Ogrzewanie

 Warto wspomnieć o ociepleniu studia nagraniowego. Praca urządzeń ogrzewających pracownię muzyczną nie może wpływać na brzmienie nagranych rekordów – muszą być one wolne od zakłóceń akustycznych. Ocieplanie nie może też oddziaływać negatywnie na znajdujący się w studio sprzęt muzyczny oraz musi być komfortowe dla użytkowników.

W zależności od tego, gdzie w naszym domu będzie się znajdować studio nagraniowe, mamy do wyboru wiele piecyków (propozycje znajdziecie na stronie: www.caminettimontegrappa.pl).

 Jakie są zalety posiadania własnej pracowni muzycznej?

Niskie koszty utrzymania

Nie musimy płacić za udostępnione miejsce do nagrań, ani za pomoc specjalistów. Również, jeśli tworzyliśmy samodzielnie i gdy nasza praca przyniosła korzyści finansowe, nie musimy się nimi z nikim dzielić.

Komfort pracy

Wygoda nagrywania to podstawa, wpływająca na nasze dzieło. Kiedy wynajmujemy studio, często dopada nas trema, nerwy i presja. Nie możemy się skoncentrować, co negatywnie odbija się na efekcie naszych działań.

Żadnego deadline

Nie jesteśmy zmuszeni pracować pod czyjeś dyktando. Możemy tworzyć o dowolnej godzinie, w zależności od naszego czasu, możliwości, humoru i oczywiście natchnienia. Sami narzucamy sobie tempo pracy i nie musimy się obawiać naglących terminów.

Brak ograniczeń dla wyobraźni

 Nikt nie narzuca nam określonych ram, zasad, nie wymaga dopasowania się do aktualnych trendów muzycznych. Mamy wolną rękę, tworzymy kiedy chcemy i jak chcemy. Nie dotyczą nas żadne ograniczenia, gdy korzystamy z zaawansowanych cyfrowych stacji roboczych do obróbki dźwięku (DAW – Digital Audio Workstation).

Previous System viaTOLL w ciągu 5 lat zasilił Krajowy Fundusz Drogowy kwotą ponad 6,3 mld zł
Next Opłacalne stało się korzystanie z leasingu z wysoką wartością wykupu

Może to Ci się spodoba

Pracodawcy szukają sposobów na zatrzymanie pracowników tymczasowych. Część z nich przejdzie na etat

Z końcem listopada upływa 18-miesięczny limit długości zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. W wielu firmach, które opierają się w dużej mierze na pracownikach tymczasowych, może to oznaczać zmianę strategii zatrudnienia.

Przed świętami liczba przesyłek wzrasta o 70 proc. Firmy kurierskie szykują się do szczytu już od września

Blisko połowa Polaków zamierza w tym roku kupić prezenty przez internet – wynika z badania Deloitte. Wydatki w tym kanale wzrosną o 8,6 proc., podczas gdy budżet na prezenty w ogóle ma być tylko o 3,4 proc.

Zaledwie 3,5 proc. specjalistów i menadżerów jest bez pracy

Bezrobocie w Polsce na koniec roku wyniosło 8,3 proc. – wynika z szacunków resortu pracy. Wśród specjalistów i menadżerów poziom ten jest znacznie niższy – ok. 3,5 proc. Najlepsi kandydaci w tej grupie otrzymują

Duże zmiany w przepisach o ochronie danych. Firmy nie są gotowe na kompleksowe zarządzanie nimi

RODO wejdzie w życie już w piątek. Dostosowanie się do nowych przepisów całkowicie zmieni rolę branży IT w kontekście ochrony prywatności i będzie wymagać ścisłej współpracy wszystkich struktur organizacyjnych w firmie. Część z nich wciąż nie jest

Rewolucja KSeF nieodwołalnie od 1 lipca 2024 roku!

Choć Ministerstwo Finansów nie widzi żadnych przeszkód, aby Krajowy System e-Faktur wystartował zgodnie z planem 1 lipca 2024 roku, to wciąż wielu przedsiębiorców jest nieprzygotowanych na zmiany i ryzykuje, włącznie

Prawa autorskie – jak rozliczyć pracę twórczą w ramach umowy o pracę?

Prawa autorskie w kontekście podatków większości z nas kojarzą się z 50%-owymi kosztami uzyskania przychodu. Nie trzeba dodawać, że jest to wskaźnik bardzo korzystnie wpływający na wysokość wynagrodzenia netto pracownika.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź