Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?

Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?

Coraz więcej osób zachęconych spektakularnymi sukcesami autorów, którzy pojawiali się na rynku księgarskim „znikąd”, próbuje swoich sił pisząc własne książki. Kiedy książka już powstanie kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z wydawcą, który zajmie się jej dystrybucją. Trzeba pamiętać, że wydawca to przedsiębiorca, który zabezpiecza przede wszystkim własne interesy, zatem rolą autora jest zadbać o swoje finanse.

Skutki błędów przy zawieraniu umowy

Ograniczona liczba wydawców sprawia, że ci, którzy funkcjonują na rynku dyktują warunki twórcom chcącym wydawać kolejne tytuły. Ci, którzy obawiają się utratę wydawcy chętnego do współpracy niekiedy godzą się na nierówny rozkład praw i obowiązków stron kontraktu. Czasem akceptacja niekorzystnych zapisów w umowach jest też wynikiem niewiedzy.

Umowa zawierana z wydawcą jest podstawą do przeprowadzania rozliczeń pomiędzy nim, a autorem. Niekiedy zdarza się tak, że lekkomyślnie podpisany dokument zawiera zapisy bardzo niekorzystne dla twórcy. Tej sytuacji nie da się później odwrócić, a skutki mogą być bardzo przykre. Wydłużanie terminów wypłaty tantiem, opóźnienia w płatnościach i natychmiastowe działania egzekucyjne, gdy to twórca spóźni się z zapłatą za książki własnego autorstwa, nabyte po preferencyjnych cenach, w celu samodzielnej odsprzedaży czytelnikom.

Przedmiot umowy

W przypadku umów zawieranych pomiędzy autorem, a wydawnictwem jej przedmiotem  jest wyłączne prawo do wydawania utworu w postaci książkowej oraz wykorzystywania go na określonych w umowie polach eksploatacji. Za przeniesienie praw twórcy należy się wynagrodzenie.

Postanowienia dotyczące rozliczeń na rzecz autora

Zapisy dotyczące wypłaty tantiem powinny być jak najbardziej szczegółowe. Zatem należy zadbać by określony został

  • termin pierwszego rozliczenia od momentu wprowadzenia utworu do sprzedaży,
  • kolejne okresy rozliczeniowe, czyli co ile miesięcy będą dokonywane kolejne wpłaty z tytułu tantiem,
  • termin rozliczenia od momentu przekazania przez wydawnictwo rozliczenia.

Autor zawierający umowę z wydawnictwem powinien przyjrzeć się jej pod kątem zapisów umożliwiających wydawnictwu stosowanie innych terminów rozliczeń, niż te ustalone w dokumencie. Często pojawia się tu zapis o możliwości zmiany określonego sposobu rozliczania, co w praktyce uniemożliwia twórcy skuteczne domaganie się zapłaty tantiem w umówionych terminach. Takich klauzul nie należy akceptować.

Po kilku miesiącach od wejścia danej pozycji na rynek wydawnictwa najczęściej decydują się na obniżenie ceny książki, co za tym idzie obniżeniu ulega wysokość wypłacanego autorowi wynagrodzenia. Przepisy prawa autorskiego ograniczają możliwość obniżania tantiem w ten sposób, że przez rok od momentu wydania tytułu, wydawca nie ma prawa tego robić. Praktyka pokazuje jednak, że takie działania mają miejsce, dlatego trzeba zwrócić uwagę na zapisy umowy regulujące i tę kwestię.

Sprzedaż własnych książek a rozliczenia z wydawnictwem

Jeśli twórca chce skorzystać z zakupu swoich książek po preferencyjnych cenach, powinien położyć nacisk na proporcjonalne zasady rozliczeń w stosunku do tych, które obowiązują wydawcę. Rabat uzyskiwany przy zakupie książek przez ich twórcę wynosi na ogół 50% ich wartości. Jest to doskonały sposób na uzyskanie wyższych zysków, niż te oferowane przez wydawcę w postaci 10 % tantiem. Jednak trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze uda się sprzedać zakupioną ilość egzemplarzy w krótkim terminie, a przy niezbyt długich terminach zapłaty ustalonych w umowie, można na takiej sprzedaży więcej stracić, niż zyskać.

Dobrym rozwiązaniem jest negocjowanie warunków rozliczeń na rzecz wydawcy, by wyglądały one podobnie, jak rozliczenia na rzecz autora. Zatem, jeśli termin tantiem jest ustalony na 3 miesiące od momentu wprowadzenia utworu do sprzedaży, również autor powinien negocjować 3-miesięczny termin zapłaty za zakupione książki.

Ustalając sposób zapłaty za własne książki z 50% rabatem można spróbować uzyskać zgodę wydawcy na zawarcie w umowie zapisów, że należność wydawcy z tytułu sprzedaży książek ich autorowi zostanie potrącona z kwoty wynagrodzenia jemu należnego. Jest to bardzo dobry sposób na uniknięcie sytuacji, gdy wyznaczony twórcy termin zapłaty za książki już mija, a wydawnictwo opóźnia regulowanie swoich zobowiązań.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zwolnienie z akcyzy również dla oleju do mycia maszyn
Next Publicysta jako przedsiębiorca

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

ZUS przeprowadza w firmach ok. 80 tys. kontroli rocznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje przedsiębiorców. Rocznie przeprowadza około 80 tys. kontroli. Stoją one na straży praw ubezpieczonych, ale pomagają też płatnikom w realizacji ich obowiązków. Płatnicy mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu

Prawo dla firm

Dzięki rejestrom dłużników gminy mazowieckiego poprawią ściągalność alimentów

Już od 1 lipca życie dłużników alimentacyjnych stanie się trudniejsze. Jeśli ojca lub matkę wyręcza fundusz alimentacyjny, to ich dane trafią do wszystkich czterech działających w Polsce rejestrów dłużników prowadzonych przez

Lojalność partnerów biznesowych kluczem do sukcesu firmy

Wielu przedsiębiorców stawia w swoich działaniach przede wszystkim na reklamę produktów i usług, ponieważ w tym widzi najlepszą szansę na rozwój i pozyskiwanie klientów oraz kontrahentów. Niestety, taka działalność ma

Prawo dla firm 0 Comments

Czy reklama usług notarialnych jest zgodna z prawem?

Zawód notariusza kojarzy się z wieloma zobowiązaniami i odpowiedzialnymi decyzjami. Oprócz zwyczajnych, codziennych obowiązków zawodowych trzeba przestrzegać ustaw i działać w zgodzie z prawem. Innym utrudnieniem jest kompletny zakaz reklamowania

Prawo dla firm 8 komentarzy

Zmiana nazwy firmy – czy to możliwe?

Rejestrując działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy wskazać nazwę firmy. Jest to warunek konieczny do dokonania wpisu. Nazwa firmy nie może być tworzona w sposób

Czym charakteryzuje się umowa forfaitingu?

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zastosowanie umowy forfaitingu. Zachodzi między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. Dlaczego stosuje się tego rodzaju umowy? Czy rzeczywiście warto

1 Comment

  1. aner
    09 stycznia, 09:54 Reply
    Taką umowę dobrze jest spisać w obecności prawnika. Wtedy mamy pewność, że niczego nie przegapiliśmy.

Zostaw odpowiedź