Uzależnienia we współczesnym świecie

Uzależnienia we współczesnym świecie

Człowiek w każdym stuleciu miał do czynienia z substancjami uzależniającymi. Jednak informacje na ich temat nie były ogólnodostępne i często społeczeństwo nie było świadome, że niektóre środki mogą działać destrukcyjnie. Kiedyś do największych niebezpieczeństw należały nieposkromione żywioły, wojny, epidemie. Instynkt przetrwania był skierowany przeciw wrogim siłom natury, które zabijały tysiące osób i na które człowiek nie miał żadnego wpływu.

Współcześnie jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ujarzmić naturę, a także w niektórych przypadkach sterować procesami, które w niej zachodzą. Nadal zagrażają nam kataklizmy i niespodziewane choroby, ale potrafimy sobie z nimi w dużym stopniu radzić. W dzisiejszych czasach coraz częściej skupiamy się na problemach jednostki, a nie całego społeczeństwa.

Jesteśmy narażeni na szum informacji, które masowo docierają do nas poprzez różne media. Z każdej strony jesteśmy manipulowani i uczestniczymy w wojnie psychologicznej, która zagraża naszemu intelektowi i przez którą nie potrafimy samodzielnie myśleć. Uzależnienia prowadzą do zaburzenia naszego umysłu, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale także dla otoczenia. Nieumiarkowane spożywanie danej substancji czy notoryczne wykonywanie tych samych czynności to istota każdego uzależnienia.

Uzależnienia XXI wieku

 Główne uzależnienia naszej cywilizacji to:

– alkoholizm,

– uzależnienie od nikotyny,

– narkomania,

– pracoholizm,

– seksoholizm,

– zakupoholizm,

– uzależnienie od TV i Internetu,

– i inne.

Niebezpieczne okazuje się też spożywanie w nadmiarze niektórych potraw, które nie muszą posiadać w swoim składzie uzależniających substancji, ale uzależnia nas sama czynność jedzenia tych konkretnych produktów.

biznesgazeta.pl uzależnienia2

Niebezpieczne uzależnienie

Źle pojmowana wolność zasypuje nas śmieciami w postaci wyzywających i natarczywych reklam, propagujących różne używki, pornografię, itp. Współcześnie kładzie się nacisk na konsumpcjonizm, najważniejsze są dobra materialne. Duchowość nie jest już tak istotna, coraz częściej obnaża się naszą prywatność i ogranicza wolność osobistą. Przez to człowiek czuje się zagubiony i sięga po różnego rodzaju używki.

Uzależnienie jest o tyle niebezpieczne, że zaburza codzienny tryb i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Wielu uzależnionych nie potrafi się odnaleźć w rzeczywistości, wpadają w destrukcyjne stany, takie jak: depresja, samotność, z czasem psują się relacje z przyjaciółmi i rodziną, pojawiają się problemy zdrowotne i finansowe. Jak nie wpaść w uzależnienie? Przede wszystkim musimy kontrolować siebie i ograniczyć spożywanie substancji aktywnych.

Dobra marihuana?

 Legalizacja medyczna marihuany to popularny temat. Istnieją przypadki, gdy danemu pacjentowi, lekarz zaleci terapię olejem konopnym, który może okazać się zbawiennym w skutkach. Olej z konopi to antidotum dla chorujących, m.in. na Alzheimera, miażdżycę, nowotwory, stwardnienie rozsiane, a także AIDS.

Problem tkwi w tym, że nie wiadomo, w jaki sposób legalizacja wpłynie na rozwój narkomanii wśród społeczeństwa. Prawdą jest, że rzeczy zakazane smakują najlepiej, a legalizacja w ogromnym stopniu przyczyni się do popularności danego środka, przez którą straci on swoją „unikatowość” i być może zniechęci do tak masowej konsumpcji.

W Polsce uprawa marihuany jest nielegalna, jej posiadanie grozi utratą wolności do 3 lat, a handlowanie do 10-15 lat zniewolenia. Jednak możliwa i w pełni legalna jest sprzedaż nasion kolekcjonerskich (pełnoletnie osoby więcej na ten temat mogą przeczytać na stronie: https://ganjafarmer.com.pl).

Jedynie w Urugwaju można zupełnie legalnie hodować, sprzedawać i spożywać marihuanę (powstają nawet specjalne kluby palaczy marihuany). W Czechach i Holandii można zaopatrzyć się w marihuanę medyczną (za okazaniem recepty), sprzedawaną w każdej aptece.

Zwycięstwo tkwi w znalezieniu złotego środka. Powinniśmy rozgraniczyć złe właściwości danego środka od tych dobrych i czerpać z nich korzyści. Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba korzystać z tego z umiarem.

Jak się leczyć?

Wprowadzenie do organizmu środków odurzających zaburza prawidłowy przepływ impulsu nerwowego między neuronami. Zależy jaką substancję zażyjemy – wtedy poszczególne mechanizmy w naszym organizmie są albo spowolnione, albo przyspieszone.

Ciężko wyciągnąć uzależnionego z nałogu, ponieważ jego percepcja i świat, który on widzi jest postrzegany w zupełnie inny sposób, niż u osoby trzeźwo myślącej. Dlatego uzależnienie powinno się leczyć w odpowiednich warunkach, pod ustawiczną kontrolą medyczną (kompleksowe leczenie zapewnia, np. Prywatne Centrum Leczenia Uzależnień, www.terapie.net.pl). Samodzielne radzenie sobie z problemem może nie wystarczyć, a często nie przynosi żadnych efektów, a nawet pogarsza sytuację. Próby ograniczenia lub całkowitego zahamowania zachowań odbiegających od normy, mogą skutkować wzrostem niepokoju i irytacji. Dlatego warto jest spotkać się z ludźmi doświadczonymi, którzy odpowiedzą na pytania i wymienią się cennymi spostrzeżeniami. Istnieją także Internetowe pogramy leczenia uzależnień (skorzystaj z jak najlepszej obsługi: www.batfiber.pl).

Previous Płeć przełożonego ma duży wpływ na pracę zespołu
Next Dążenie do doskonałości i doskonałych zarobków, czyli polskie trendy na rynku szkoleń

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wartość polskiego rynku reklamowego przekroczy w tym roku 7 mld zł

W tym roku polski rynek reklamowy zanotuje nieco ponad 2-proc. wzrost, a jego wartość przekroczy 7 mld zł – wynika z prognoz firmy Zenith. Pieniądze reklamodawców wciąż najszerszym strumieniem płyną do

Wiadomości 0 Comments

Polacy nie zapłacą więcej za prąd. Rekompensaty popłyną z nowego funduszu

Zapowiadane na przyszły rok podwyżki cen prądu nie będą odczuwalne dla gospodarstw domowych – wynika z projektu ustawy powstającej w Ministerstwie Energii. Działania osłonowe obejmą też mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Wzrost cen zostanie pokryty

Wiadomości 0 Comments

Brexit obniży potencjał obronny Unii Europejskiej o jedną czwartą

Potencjał obronny Unii Europejskiej po brexicie może spaść nawet o jedną czwartą, pod znakiem zapytania stoi też dostęp brytyjskich firm do Europejskiego Funduszu Obronnego, podobnie jak uczestnictwo Wielkiej Brytanii w mechanizmie stałej

Wiadomości 0 Comments

PREXOUT: Miej kontrolę, sprawnie zarządzaj jutrem!

Czego potrzebują małe przedsiębiorstwa? Sprawnych systemów. Takich, które przekują myślenie w czyn. Kontrola, monitoring i zarządzanie – to fundament sukcesu. Tylko wykorzystując nowoczesne rozwiązania, będziesz mógł rozwijać swój biznes sprawnie

Wiadomości 0 Comments

Dentysta nie sadysta, czyli bezbolesne leczenie zębów

Dentysta-sadysta – mówi znane powiedzenie, ale czy jest ono słuszne? Czy wizyty w gabinecie stomatologicznym faktycznie należy się bać? Wbrew pozorom wywołujące gęsią skórkę borowanie lub leczenie kanałowe wcale nie

Wiadomości 0 Comments

Księgi wieczyste sprawdzisz online

Sprawdzenie ksiąg wieczystych nie wymaga już wychodzenia z domu. Można je sprawdzić online! Potrzebna księga wieczysta budynku na warszawskich Alejach Jerozolimskich? Poszukujesz informacji o nieruchomości przy ulicy Bohaterów Monte Cassino

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź