Dywidenda dla podmiotu powiązanego w CIT

Dywidenda dla podmiotu powiązanego w CIT

Wypłacana dywidenda co do zasady podlega opodatkowaniu wg stawki 19%. Podmioty, które zamierzają korzystać ze zwolnień w zakresie podatku muszą upewnić się, czy spełniają warunki stawiane przed nimi określone w ustawie o CIT.

Aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego dotarła sprawa pewnej spółki, która postanowiła wypłacić podmiotowi powiązanemu dywidendę jednocześnie korzystając ze zwolnienia na mocy przepisów art. 22 ust. 4 w zw. z art. 22 ust. 4c pkt 3 ustawy o CIT. Podmiot, który miał otrzymać dywidendę to zakład  w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT oraz w rozumieniu art. 5 polsko – niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o CIT art. 22 ust. 4 pkt 3 spółka otrzymująca dywidendę musi posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, która dywidendę wypłaca. W sprawie spółki, której dotyczył problem, ten warunek nie został spełniony. Zatem dywidenda nie może być zwolniona z opodatkowania.

Podmiot, który zamierzał wypłacić dywidendę odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a na poparcie swojego stanowiska przytoczyła ekspertyzę prawną, wg której wymóg, który wskazał Dyrektor Izby Skarbowej jest sprzeczny z dyrektywą 90/435. Zdaniem spółki przepisy powinny być rozumiane jednolicie zarówno wtedy, gdy dywidenda jest przekazywana w kraju, jak i za granicę.

WSA w Krakowie miał odmienne zdanie niż spółka. Sąd uznał, że przepisy unijne nie mają zastosowania w sprawie. Przepisy te odnoszą się do transgranicznego przepływu środków, natomiast w sprawie uczestniczą dwa podmioty, które mają swą siedzibę w Polsce. Dyrektywa miałaby zastosowanie, gdyby przepływ kapitału odbył się pomiędzy podatnikami z różnych państw Unii Europejskiej.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 lipca 2015 r., (sygn. akt II FSK 1394/13) podzielił zarówno stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej, jak i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd wskazał, że zwolnienie dywidendy z opodatkowania może być zastosowane wyłącznie w przypadkach spełniających przesłanki z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Jeśli przesłankę spełnia zakład spółki dominującej, a nie ona sama, to wymów płynący z ustawy o CIT nie jest spełniony, tym samym zwolnienie z opodatkowania nie powinno mieć miejsca.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki
Next VAT-marża – używany towar, czyli jaki?

Może to Ci się spodoba

Urząd Skarbowy 0 Comments

Zaliczka dla biura podróży – moment obowiązku podatkowego

Marża jako forma opodatkowania VAT biur podróży to rozwiązanie uwzględniające specyfikę działalności tych podmiotów. Niekiedy konieczność ustalania marży może być jednak kłopotliwa. Tak dzieje się w przypadku uzyskania od klienta

Podatki 0 Comments

Ponad 460 tys. Ukraińców płaci składki na ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci rekordowa liczba cudzoziemców – blisko 680 tys. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, prawie 464 tys., a według ostrożnych szacunków w Polsce przebywa ich ponad milion.

Podatki 0 Comments

Odliczenie VAT – odpowiedzialność podatnika za nieuczciwych kontrahentów

Odliczenie podatku VAT od faktur zakupowych to standardowa, wynikająca z przepisów prawa procedura, z której korzystają przedsiębiorcy będący podatnikami VAT. Wydawałoby się, że to czynność całkowicie „bezpieczna” i niepodważalna przez

Koszty 0 Comments

Włączenie mieszkania do majątku firmy – korzyści i ryzyko

Wizja zwiększenia kosztów firmy o amortyzację mieszkania i wydatki na media jest niezwykle kusząca dla przedsiębiorców, którzy swoją działalność prowadzą we własnych czterech ścianach. Ale czy wszystko złoto, co się

Podatki 0 Comments

W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet

Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też

Podatki 0 Comments

Zaproponowana reforma podatkowa negatywnie oceniana przez pracodawców

W ramach Polskiego Ładu rząd chce zmienić limity kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Według Pracodawców RP nie jest to jednak projekt przemyślany. Skorzystają z niego tylko najubożsi pracujący i emeryci, natomiast

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź