Wykładzina czy dywan? Co wybrać? Zalety i wady

Wykładzina czy dywan? Co wybrać? Zalety i wady

Projektując wnętrze mieszkania zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Zależy nam na kolorze farby, rozmieszczeniu elementów dekoracyjnych, a także na rodzaju dywanu lub wykładziny. Dywany i wykładziny są chętnie wybierane w mieszkaniach zarówno ze względów dekoracyjnych, jak i praktycznych. Różnią się one jednak zasadniczo pod wieloma względami. Co powinieneś wybrać? Dywan czy wykładzinę? Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?

Dywan czy wykładzina – kiedyś i dziś

Wykładziny były tańszą alternatywą dla dywanów jeszcze nie tak dawno temu. Były popularne w sypialniach dziecięcych, ponieważ zapewniały amortyzację w razie upadku i były niedrogie.

W salonach stosowano wykładziny, aby zadowolić gości i domowników. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Dostępność wielu kolorów i popularność modnych wzorów sprawiły, że dywany stały się domową marką.

To sprawiło, że wybieramy wykładziny do dekoracji pomieszczeń, nie jako alternatywę, ale jako uzupełnienie aranżacji. Dywany wracają do mody i można je spotkać w wielu wnętrzach. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów ze względu na ich uniwersalność i możliwość dopasowania do każdej aranżacji. Są praktyczne, chronią podłogi laminowane przed nadmiernym zużyciem, izolują akustycznie i regulują wilgotność. Co wybrać?

Wykładzina – zalety i wady

Choć uwielbiamy elegancki wygląd gołych podłóg, takich jak gres czy naturalne drewno, są w naszym domu pomieszczenia, w których wolimy ciepło i przytulność. Do takich pomieszczeń należą sypialnia, pokój dzienny oraz pokój dziecięcy lub pokój wnuków.

W takich sytuacjach najlepszym wyborem jest wykładzina dywanowa. Łatwo się ją układa i można ją przyciąć do naszych potrzeb. Dodaje ciepła do pomieszczenia i jest miękka dla naszych stóp. Wykładzina dywanowa ma wiele zalet. Można nią pokryć całą podłogę, eliminując ryzyko poślizgnięcia się. Zapewnia również wygłuszenie i ukrycie pęknięć w podłodze.

Wykładziny dywanowe są również bardziej przystępne niż dywany pod względem kosztów. Instalacja stałego dywanu wiąże się z pewnymi wadami. Te dywany mogą stać się pożywką dla brudu, który może być trudny do usunięcia. Najlepiej jest wynająć profesjonalny serwis sprzątający i często je czyścić, aby nie stały się siedliskiem bakterii i roztoczy. Jest to szczególnie ważne, jeśli dywan znajduje się w sypialni dziecka lub jeśli zwierzęta domowe są częstymi użytkownikami. Miejsca o wysokiej wilgotności nie są dobre dla wykładziny.

Sprawdź: Jak wybrać idealna wykładzinę do domu

Dywan – zalety i wady

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji dywanów. Dywany, w przeciwieństwie do wykładzin, nie wymagają specjalnej instalacji. Łatwo jest je położyć tam, gdzie są potrzebne lub gdzie ładnie wyglądają. Następnie po prostu zwijamy ją i przenosimy. Ułatwia to utrzymanie jej w czystości.

Chociaż ważne jest, aby przy wyborze wykładziny wybrać gotowy wzór, dostępnych jest wiele opcji. Mogą one dodać wnętrzu elegancji i charakteru. Dobrej jakości dywany są nadal niedrogie i mogą być używane jako główny element dekoracyjny. Inne, mniejsze akcesoria mogą być dodane. Są one również praktyczne i mogą być stosowane w przedpokoju lub długim korytarzu łączącym pokoje. Chronią podłogę przed zużyciem i zapewniają ciepło dla stóp.

Wykładzina dywanowa ma jednak swoje wady. Wykładzina nie jest trwała i może ślizgać się po podłożu, co może doprowadzić do upadku. Dywany nie są zalecane do pokoi dziecięcych. Mogą się ślizgać na podłodze i spowodować upadek. Ponieważ zbierają kurz, dywany o długim runie nie sprawdzą się w domach alergików. Futrzane zwierzęta domowe będą wymagały częstego odkurzania i profesjonalnego prania.

Które z nich wybrać?

Możemy stwierdzić, że zarówno dywany, jak i wykładziny mają swoje wady i zalety. Wybór dywanu lub wykładziny będzie zależał od naszych preferencji i potrzeb. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne.

Previous Jakie były prawdziwe relacje między Jeffreyem Epsteinem a Billem Gatesem?
Next Produkcja elementów plastikowych – jak wybrać najlepszą firmę?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Maciej Fiedler – od garażu do produkcji na cały świat – historia sukcesu

Maciej Fiedler od zera stworzył jedną z najbardziej innowacyjnych polskich firm – FIBARO – producenta systemu smart home, który eksportuje swoje produkty do ponad stu krajów i jest jednym z

Wiadomości 6 komentarzy

Firmy prowadzone przez kobiety są bardziej stabilne

Wciąż więcej mężczyzn niż kobiet prowadzi własny biznes, jednak to firmy prowadzone przez płeć piękną są w lepszej sytuacji. Kobiety to również większe optymistki. Co trzecia uważa, że najbliższe miesiące przyniosą poprawę

Wiadomości 0 Comments

Gdzie naprawić iPhone’a?

Urządzenia marki Apple są cenione ze względu na wysoką jakość i wydajność. Ich użytkownicy korzystają z iPhonów lub MacBooków nawet przez 10 lat i więcej! W przypadku większości sprzętów elektronicznych

Wiadomości 1Comments

Obligacyjne konwenanty

Relacje między emitentem obligacji, a ich nabywcami, czyli udzielającymi pożyczki, niejednokrotnie nie sprowadzają się jedynie do prostego określenia podstawowych parametrów emisji, czyli kwoty pożyczki, oprocentowania i terminu jej zwrotu oraz

Wiadomości 0 Comments

Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie

Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych.

Wiadomości 0 Comments

Przybywa inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce

Rośnie zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Po rekordowym 2015 roku wciąż utrzymuje się dynamiczny rozwój. Całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku przekroczył 2 mld euro, co oznacza 2,5-krotny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź