Wypłata odszkodowania z OC sprawcy – co warto wiedzieć

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy – co warto wiedzieć

Po upływie miesiąca możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC poszkodowanego w wypadku drogowym. Aby to zrobić, należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne informacje i skontaktować się z rzeczoznawcą. Bezpośrednia likwidacja szkód może być dostępna w przypadku kolizji w celu uzyskania odszkodowania.

Jeśli wiesz, jak postępować, uzyskanie odszkodowania za kolizję może być szybkie i łatwe. O ile logika podpowiadałaby, że należy skontaktować się z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym (w przypadku szkody), o tyle faktyczny ciężar załatwienia formalności związanych z wypłatą odszkodowania spada na barki towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym związany jest sprawca. Powinniśmy zatem skontaktować się z jego przedstawicielami.

  • Dane do wniosku o likwidację szkody

Aby uzyskać odszkodowanie, ubezpieczyciel musi posiadać dane o wszystkich uczestnikach kolizji lub wypadku, ich pojazdach oraz numer polisy OC sprawcy. Okoliczności zdarzenia muszą być znane ubezpieczycielowi. Można to zrobić w formie oświadczenia, które podpisują uczestnicy. Jeśli nie są oni w stanie się porozumieć, konieczne jest, aby ubezpieczyciel wezwał policję. Przeprowadzi ona dochodzenie w sprawie zdarzenia i ustali sprawcę. Warto poszukać świadków wypadku, którzy mogą uwiarygodnić zeznania pozostałych stron. Jeśli ktoś ucierpiał w wypadku, warto zadzwonić na policję.

  • Skontaktuj się z rzeczoznawcą

Ubezpieczyciel musi wypłacić nam odszkodowanie za szkodę od momentu, w którym powiadomimy ubezpieczyciela sprawcy. W pierwszej kolejności należy wysłać do poszkodowanego rzeczoznawcę. Udokumentuje on skutki kolizji, a następnie przygotuje kosztorys. AXA umożliwia przeprowadzenie oględzin online bez konieczności udziału rzeczoznawcy.

Rzeczoznawcy powinni uwzględnić w kosztorysie koszt części oryginalnych, zwłaszcza jeśli samochód jest jeszcze objęty gwarancją. Jeśli właściciel samochodu wyrazi na to zgodę lub uszkodzone części nie były oryginalne w momencie wypadku, koszt części zamiennych nie może być uwzględniony w wycenie OC.

Dowiedz się: Jak ustalana jest wysokość odszkodowania z OC sprawcy wypadku?

  • Odszkodowanie

W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody, poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. W razie wątpliwości termin ten może zostać wydłużony do 90 dni. W rzadkich przypadkach, gdy odszkodowanie zostanie zasądzone w sprawie cywilnej lub karnej, o terminie wypłaty zadecyduje sąd.

Poszkodowany może wybrać pomiędzy rozliczeniem gotówkowym i bezgotówkowym. W pierwszej kolejności poszkodowanemu wypłacane jest odszkodowanie. Rozliczenie bezgotówkowe polega na wskazaniu warsztatu, w którym samochód zostanie naprawiony. Ubezpieczyciel rozlicza się z tym warsztatem.

  • Odszkodowanie i uszczerbek na zdrowiu

Przepisy te mają zastosowanie również w sytuacji, gdy w wyniku wypadku poszkodowana zostanie każda osoba uczestnicząca w zdarzeniu. Nie dotyczy to tylko kierowcy pojazdu. Dotyczy to również pasażerów. W takim przypadku poszkodowanemu również przysługuje odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Może ono obejmować całkowite koszty leczenia (hospitalizacja, rehabilitacja, leki), a także koszty życia w gorszym miejscu. Przykładem może być konieczność wynajęcia opiekunki do dziecka podczas hospitalizacji.

  • Odszkodowanie za szkodę bezpośrednią

Likwidacja szkód bezpośrednich (BLS) może być opcją, jeśli mamy do czynienia tylko z kolizją. W takich przypadkach możemy zgłosić się do naszego ubezpieczyciela, który załatwi sprawę bez naszego udziału. Jest to możliwe w przypadku drobnych kolizji, w wyniku których nie ma osób poszkodowanych. Formalności są o wiele prostsze. Dzięki temu możemy uzyskać odszkodowanie szybciej niż w przypadku standardowego okresu oczekiwania.

Najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy jest posiadanie dokładnej dokumentacji szkody i znajomość przepisów. Można również odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.

Previous Dlaczego warto skorzystać z usług firmy rekrutacyjnej przy poszukiwaniu pracy?
Next Ogrodzenia betonowe ciągle w modzie. Jakie są ich zalety?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek pracy zaczyna należeć do pracownika

Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Rząd w swojej prognozie założył, że pod koniec przyszłego roku wyniesie niewiele ponad 8 proc. Rynek pracy zaczyna zatem należeć do zatrudnionych, których głos podczas negocjowania umów

Wiadomości 0 Comments

Nieuczciwej konkurencji mówimy stanowcze „nie”!

Z początkiem tego miesiąca działalność rozpoczęło Stowarzyszenie FAIR MARKET INSTITUTE. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych ograniczeniem nieuczciwych praktyk gospodarczych. Aktywność FAIR MARKET INSTITUTE będzie skupiała się

Wiadomości 0 Comments

Badanie Vendor Due Diligence – jakie przynosi korzyści?

Część funkcjonujących na rynku spółek będzie w przyszłości miała nowych właścicieli lub inwestorów. Każda tak duża inwestycja wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Dobre przygotowanie całej transakcji sprzedaży pozwala je zminimalizować

Wiadomości 0 Comments

Alibiuro – materiały biurowe

Praca w biurze jest na pewno wygodniejsza niż liczne prace fizyczne, jednak jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ od właściwego wykonywania obowiązków zależą na przykład finanse całego przedsiębiorstwa oraz powodzenie współpracy z

Wiadomości 0 Comments

Na co zwrócić uwagę przy wyborze funduszu inwestycyjnego ?

Przed dokonaniem wyboru funduszu inwestycyjnego dobrze jest zdobyć rzetelne informacje o prowadzącym go Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Warto przeanalizować również bieżącą i historyczną wycenę tego funduszu. Należy ponadto wybrać fundusz,

Wiadomości 0 Comments

Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia

Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu – dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi – jest jednak większy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post