Zakup kryptowalut – jak robić to bezpiecznie?
Kryptowaluty niewątpliwie przyciągają nowych inwestorów perspektywą szybkiego zysku. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że rzeczywistość wygląda odmiennie. Nie każdy zakup krypto musi wiązać się z zyskami. Co więcej, jako sposób inwestowania tak inny od pozostałych dostępnych form, wymaga zachowania zupełnie odmiennych zasad bezpieczeństwa. Jak więc przeprowadzić bezpieczny zakup kryptowalut i właściwie w nie inwestować?
Jak inwestować w kryptowaluty?
Ogromny wzrost wartości bitcoina na przestrzeni ostatnich lat, a także pojawienie się na rynku wielu nowych walut, które generują własną wartość, niewątpliwie zachęca kolejne osoby do spróbowania swoich sił w inwestowaniu. Tu jednak pojawiają się dwa kluczowe pytania. Jak bezpiecznie kupić kryptowaluty i w jaki sposób inwestować?
Należy pamiętać, że kryptowaluty nie są regulowane – nie podlegają ingerencji rządu, a ich kurs może być naprawdę zmienny. Poza ingerencją rządu pozostają też same giełdy kryptowalutowe, czyli rozwiązanie najchętniej wybierane przez początkujących inwestorów.
Jednocześnie to właśnie giełdy są podatne na włamania i stanowią najbardziej atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Warto więc wybrać sprawdzoną platformę i zadbać o bezpieczeństwo własnych aktywów.
Czy kryptowaluty to dobra inwestycja długoterminowa?
W przypadku początkujących to właśnie perspektywa długoterminowej inwestycji w kryptowaluty jest najlepszym wyborem. Bez dużej znajomości rynku i świata kryptowalut trudno bowiem dorobić się na szybkim kupowaniu i sprzedawaniu krypto po korzystnych kursach.
Kryptowaluty niosą ze sobą większe ryzyko i są znacznie bardziej zmienne niż inwestycje w tradycyjne waluty lub akcje. Istnieje potencjał szybkiego zysku i ogromnego zwrotu z inwestycji, jednak tak samo szybko można stracić wszystko. Mówiąc o inwestycjach długoterminowych, należy przyjrzeć się kryptowalutom, które mają dobre perspektywy w długim czasie. Sprawdzić co unikalnego wnoszą na rynek i jak prezentują się na tle konkurencji. Dla inwestora długoterminowego niezbędna jest wnikliwa analiza. Zły dobór aktywów, może wstrzymać go z inwestycjami, które nigdy nie urosną.
Kryptowaluty – łatwy początek
Wydawałoby się, że technologia i koncepcja kryptowalut jest niezwykle skomplikowanym zagadnieniem. Jednak biorąc pod uwagę podstawowe zasady, można dość łatwo zdobyć niezbędną, podstawową wiedzę, a co za tym idzie – bezpiecznie kupować kryptowaluty i działać na giełdzie.
Ważne, aby inwestycje stanowiły tylko niewielką część portfela inwestycyjnego – szczególnie w przypadku osób początkujących. Wiele kryptowalut zachęcało do spekulacji, podbijając ceny, a następnie znikało. Dlatego warto na początku skupić się na bitcoinie i innych znanych kryptowalutach oraz wybrać zaufaną platformę. Potem pozostaje wpłacić niewielką kwotę i odkrywać specyfikę środowiska kryptograficznego, zgodnie z zasadą „inwestuj tylko tyle, ile jesteś w stanie stracić”
Inwestowanie w kryptowaluty – sposób na zminimalizowanie potencjalnych strat?
Inwestorzy posiadający długoterminowe inwestycje poszukują sposobów dywersyfikacji. Oznacza to, że chcą zminimalizować ryzyko strat, inwestując w różnego rodzaju instrumenty finansowe.
W tym przypadku, nasuwa się pomysł skierowania części strategii na kryptowaluty, ponieważ inwestowanie w waluty kryptograficzne zapewnia aktywa, które działają w innej sferze niż aktywa tradycyjnego rynku finansowego. Nie ma na nie wpływu sytuacja polityczna na świecie czy inflacja. A bezpieczny zakup i przechowywanie kryptowalut ma stanowić część portfela inwestora. Rynki kryptowalut otwarte są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i działają niezależnie od tradycyjnych giełd, dzięki temu obrót aktywami cyfrowymi, może odbywać się natychmiastowo, w każdym momencie.
Przejrzystość transakcji kryptowalutowych
Rynek kryptowalut pozwala na przeprowadzanie przejrzystych transakcji i chroni wszystkie strony, dzięki czemu inwestror może liczyć na bezpieczny zakup kryptowalut. Inaczej mówiąc, wszystkie transakcje są szyfrowane w księdze publicznej, której nie można zmienić ani zmanipulować. Dlatego istnieje mniejsze prawdopodobne ryzyko inwestycyjne, wynikające z fałszowania danych finansowych, nieprawidłowych wycen czy innych rozbieżności, które na tradycyjnych giełdach generują niekiedy miliardowe straty.
Największe ryzyko związane z inwestycjami w kryptowaluty zwykle dotyczy ewentualnej utraty dostępu do klucza prywatnego. Dla maksymalnego bezpieczeństwa nie należy więc trzymać pieniędzy na giełdzie, ale na specjalnym portfelu i to najlepiej tym offline, na który nie da się włamać z poziomu internetu. Oczywiście należy jeszcze zadbać o odpowiednie przechowywanie takiego klucza – jeśli zostanie zgubiony, można na zawsze utracić dostęp do swoich walut cyfrowych.
Zobacz też:
Bitcoin a bezpieczeństwo – o czym warto wiedzieć?
Ile kosztuje bitcoin? Jak często zmienia się jego wartość i gdzie sprawdzić aktualny kurs?
Może to Ci się spodoba
Sprzedaż ubezpieczeń smartfonów rośnie o 10 proc. rocznie
Według CBOS ponad Polaków korzysta obecnie ze smartfona. Coraz większa popularność tych urządzeń przekłada się na dynamiczne wzrosty sprzedaży ubezpieczeń na wypadek zniszczenia. Około 80 proc. przypadków uszkodzenia smartfonów dotyczy
Motywacja płacowa czy pozapłacowa – co wybrać?
Jak zdobyć najlepszych pracowników, czym ich przy sobie zatrzymać i w jaki sposób zachęcić ich do pracy – te kwestie spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Niektórym wydaje się, że
Pieczątki – tu liczy się precyzja
Firmowa pieczątka nie jest nowością. Przedsiębiorcy posługują się tym narzędziem od wielu lat. Dzięki niej, nie jest konieczne wypełnianie wielu pól na urzędowych formularzach i łatwiejsze jest adresowanie kopert. Z
O czym zapominają pożyczkobiorcy?
Jest kilka ważnych aspektów zobowiązania jakim jest pożyczka, niestety nie każdy o nich pamięta, co czasem może spowodować niepotrzebne problemy – jak ich uniknąć? Spłać zobowiązanie w wyznaczonym czasie Oczywiście
E-peers: kompetencje zamknięte w algorytmie
Jak skutecznie rozwijać swoją karierę, poszerzając posiadane kompetencje? Jak znaleźć lepszą pracę albo awansować dzięki rozwojowi umiejętności? To tylko część możliwości, które daje e-peers.com – portal i platforma komunikacyjna, pozwalająca
Obligacje korporacyjne w 2014 r. – niższe stopy cieszą emitentów, nie przeszkadzają inwestorom
Rekordowo niskie oficjalne stopy procentowe i związany z tym spadek rynkowego kosztu pieniądza, sprzyjał wzrostowi zainteresowania firm emisją obligacji. Ich oprocentowanie nadal było atrakcyjne dla inwestorów, w porównaniu z innymi
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post