Crowdsourcing – czym są usługi crowdsourcingowe?

Crowdsourcing – czym są usługi crowdsourcingowe?

Poszukiwanie nowych, alternatywnych rozwiązań jest konieczne do rozwoju każdej firmy. W wielu przedsiębiorstwach opiera się to na „burzy mózgów” – dzięki temu każdy pracownik może mieć istotny wpływ na wydarzenia w  firmie. Coraz częściej przedsiębiorcy sięgają jednak po zupełnie nowe metody – jedną z nich jest crowdsourcing. W tym przypadku wykorzystuje się pomysły znacznie szerszej grupy niż pracownicy firmy; crowdsourcing bazuje bowiem na zbiorowej mądrości i potencjale tłumu.

Crowdsourcing stanowi połączenie dwóch wyrazów – „crowd” (z ang. tłum) oraz sourcing – czerpanie. Już sama etymologia wyraźnie sugeruje, na czym polega metoda crowdsourcingu. To dosłownie czerpanie, pobieranie wiedzy z tłumu; w przeciwieństwie do „burzy mózgów” wykorzystywana jest większa grupa osób, najczęściej nie powiązanych ze sobą i nie będących specjalistami w określonej dziedzinie.  To jednocześnie oddelegowanie części obowiązków, które przypadały wcześniej pracownikom firmy, na zupełnie inne jednostki. Crowdsourcing może także posłużyć do twórczego rozwiązywania problemów.

Początki crowdsourcingu

Ze względu na charakter crowdsourcingu (komunikacja na linii przedsiębiorstwo – społeczeństwo za pośrednictwem sieci) zjawisko jest automatycznie utożsamiane z rozwojem Internetu. Sięganie po „mądrość tłumu”, czyli czerpanie idei i pomysłów wprost od społeczeństwa, miało jednak miejsce już w XVII w. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, crowdsourcing stosował chociażby… Napoleon Bonaparte, który ogłosił otwarty konkurs, którego celem było rozwiązanie problemu dostarczania świeżej żywności dla armii. Nagrodą było 12 000 franków. Najlepszym projektem okazała się … konserwa. To dobitnie pokazuje, że nawet wybitne jednostki czy świetnie zorganizowane grupy mogą skorzystać na pomysłowości jednostek niezaangażowanych bezpośrednio w sprawę.

Za pierwszy współczesny projekt crowdsourcingowy można uznać Wikipedię, która powstała w 2001 r. To doskonały przykład na to, jak jeden projekt może być współtworzony przez szeroką grupę ludzi.

Crowdsourcing, czyli odpowiedź na zmieniające się trendy

Firmy wybierają zazwyczaj jedną ze strategii rozwiązywania problemów – opierają się albo na zasobach własnych (czyli pomysłach swoich pracowników, wypracowanych podczas wspomnianej już „burzy mózgów”), albo zlecają opracowanie rozwiązania zewnętrznym agencjom . Alternatywą może być skorzystanie z crowdsourcingu; w takim wypadku firmy korzystają na ogół ze specjalnych platform, na których umieszczają zagadnienie wymagające analizy. Całość przybiera formę konkursu –rozwiązania zaproponowane przez uczestników bardzo często są wdrażane w życie, a ich autorzy są nagradzani (niekiedy proponowana jest im nawet stała współpraca).

Win-win:  każdy osiąga określone korzyści

O ile korzyści, które może osiągnąć firma decydująca się na crowdsourcing, są oczywiste, o tyle nie zawsze jasne są zalety tego rozwiązania dla samych uczestników. Okazuje się jednak, że autorzy, którzy zamieszczą na platformie swoje projekty, również mogą skorzystać na swojej aktywności. Po pierwsze, mogą zaprezentować szerszej publiczności własne pomysły; to z kolei może być niezwykle korzystne szczególnie w przypadku  osób, które dopiero budują wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Dopracowany, profesjonalny projekt może zatem przyciągnąć uwagę innych firm, poszukujących specjalistów z określonego zakresu.

Po drugie, pomysły wdrożone w życie są na ogół odpowiednio nagradzane (w tym finansowo), a niekiedy firma jest gotowa nawiązać z autorem najlepszego rozwiązania stałą współpracę.

Crowdsourcing to nie tylko rozwiązywanie problemów

Większość firm wykorzystuje crowdsourcing do rozwiązywania problemów lub udoskonalenia istniejących już projektów. Okazuje się jednak, że to nie jedyne zjawiska, z którymi należy utożsamiać crowdsourcing; to także zachęcenie społeczeństwa do kreatywności i współtworzenia nowych zjawisk ekonomicznych. Według Seana Moffita, ekonomisty, crowdsourcing może przejawiać się nawet w 14 obszarach – także w finansowaniu społecznościowym, alternatywnych systemach monetarnych (np. bitcoin) czy nawet angażowaniu mieszkańców przez samorząd lokalny. Niektóre platformy powstały specjalnie po to, by umożliwić ich użytkownikom wymianę idei i pomysłów, a następnie – kooperację we wprowadzaniu stworzonych projektów w życie.

Oznacza to, że crowdsourcing nie musi być wykorzystywany wyłącznie w przedsiębiorstwach; w szerszym ujęciu to zjawisko, które może objąć swym zasięgiem naprawdę rozległe obszary.

Zalety crowdsourcingu

Pierwszą i niepodważalną zaletą crowdsourcingu jest zwiększenie liczby możliwych rozwiązań – zaangażowanie znacznie większej liczby osób zapewnia otrzymanie wielu różnorodnych projektów, spośród których łatwiej wybrać ostateczny, pasujący do koncepcji firmy lub organizacji. Korzyścią dla przedsiębiorstw korzystających z crowdsourcingu jest również zmniejszenie kosztów; o ile wszyscy pracownicy firmy zaangażowani w projekt (niezależnie od efektów) muszą otrzymać wynagrodzenie, o tyle w sytuacji zbierania pomysłów od różnych osób wynagrodzenie dostaje jedynie autor najlepszej koncepcji. Warto wspomnieć także o budowaniu relacji na linii firma (marka) odbiorca – potencjalny klient może zaangażować się w tworzenie nowych rozwiązań dla danego przedsiębiorstwa, co prawdopodobnie sprawi, że chętniej sięgnie po jego produkt lub oferowaną usługę.

Nie wiesz jak przeprowadzić crowdsourcing? Wynajmij firmę zewnętrzną

Niektórzy przedsiębiorcy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw crowdsourcingu, jednak nie potrafią tego zrealizować od strony technicznej. Rozwiązaniem może być wynajęcie firmy zewnętrznej, specjalizującej się w zbieraniu pomysłów i idei od zaangażowanych jednostek. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest MillionYou – to pierwsza w Polsce i jedna z najstarszych spółek w Europie, która zajmuje się właśnie crowdsourcingiem na potrzeby innych firm (więcej informacji o działalności MillionYou można uzyskać pod adresem http://www.ey.com/pl/pl/services/advisory/crowdsourcing/crowdsourcing-uslugi ). Wynajęcie firmy zewnętrznej gwarantuje przeprowadzenie crowdsourcingu w sposób profesjonalny, z użyciem wszystkich dostępnych narzędzi.  To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla firm, które po raz pierwszy zamierzają skorzystać z pomysłów i koncepcji osób innych niż pracownicy przedsiębiorstwa.

Previous Prowadzisz sklep online? Nawiąż współpracę z kurierem!
Next Polskie firmy coraz śmielej wychodzą na zagraniczne rynki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Salon samochodowy, warsztat, tor quadowy – szerokie zastosowanie hal stalowych

Konstrukcje stalowe znane są z tego, że powstają szybko. Niewiele się jednak mówi o ich uniwersalnym zastosowaniu, dzięki któremu hale ze stali mogą znaleźć swoje miejsce w bardzo różnych biznesach.

Wiadomości 0 Comments

Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach może spaść do zera. Będzie to możliwe dzięki nowym technologiom

Co roku na drogach całego świata ginie ponad 1,25 miliona osób. Zdecydowana większość wszystkich wypadków to efekt błędu człowieka. Odkąd w samochodach osobowych w Europie obowiązkowo montowane są systemy wspomagania hamowania, liczba

Wiadomości 0 Comments

Jak wygląda praca kuriera?

Użytkownicy, którzy kupują w sieci nie wyobrażają sobie transakcji bez opcji wykorzystania usług kurierskich. To ostatnio bardzo rozpowszechniona forma dostarczania towarów i na pewno posiada wielu zwolenników. Na co dzień

Wiadomości 1Comments

10 sposobów na dobrą atmosferę w pracy

Sukces w pracy zależy nie tylko od zaangażowania, talentu czy ambicji pracownika. Wpływa na to również życzliwe otoczenie biurowe, w którym ludzie się lubią, szanują i wspierają. Jeśli choć jedna

Wiadomości 0 Comments

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono

Wiadomości 0 Comments

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował już w Polsce 8,5 mld euro

Działalność na rynkach zagranicznych prowadzi ponad 15 tys. polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana większość operuje w krajach Europy Zachodniej, ale uwaga krajowych firm coraz częściej znów zwraca się w stronę Ukrainy. Zdaniem Grzegorza Zielińskiego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź