Zrównoważona produkcja: wyzwanie, któremu warto sprostać
Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed współczesnym przemysłem, jest przeciwdziałanie stale rosnącym kosztom produkcji. Krytyczny wpływ mają na to ceny energii, które często determinują konkurencyjność przedsiębiorstwa. Przemysł ma natomiast wiele narzędzi pozwalających z jednej strony ograniczyć jego energochłonność, a z drugiej stale podnosić produktywność. Celem jest osiągnięcie stanu zrównoważonej produkcji, co w dobie bardzo wysokich cen zakupu i wytworzenia energii nabiera szczególnego znaczenia.
Zrównoważona produkcja pozwala ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko
Z raportu opracowanego przez Environmental Protection Agency w USA wynika, że sektor przemysłowy jest odpowiedzialny za wyemitowanie ponad 20% szkodliwych gazów cieplarnianych. Oznacza to, że przemysł stanowi – pisząc kolokwialnie – jednego z głównych „trucicieli” naszej planety.
Na szczęście nie stoimy przed dylematem, czy dalej rozwijać naszą cywilizacją, bogacić się i opracowywać coraz lepsze technologie, czy zadbać o przyszłość Ziemi. Można pogodzić oba te priorytety, co też obserwujemy już w sektorze przemysłowych, zwłaszcza w USA i w krajach Zachodniej Europy. Wdrożone tam zmiany, które postępują także w Polsce, w ciągu najbliższych lat mogą znacznie ograniczyć negatywne konsekwencje działalności przemysłowej dla środowiska.
Założeniem zrównoważonej produkcji jest sięgnięcie po takie działania, które mają na celu zmniejszenie wpływu działalności produkcyjnej na klimat, przy jednoczesnym zapewnieniu rentowności produkcji i zaspokojeniu potrzeb społecznych. Obejmuje to przede wszystkim redukcję emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie ilości odpadów oraz ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych.
To warto wiedzieć:
Zrównoważona produkcja to nic innego jak przekształcenie tradycyjnego modelu produkcji w taki, który jest przyjazny dla środowiska, korzystny społecznie i umożliwia dalszy rozwój ekonomiczny.
To nie jest utopia
Realizacja przedstawionych założeń jest jak najbardziej możliwa i osiągalna w niedalekiej przyszłości. Coraz więcej przedsiębiorstw, i to nie tylko tych największych, wprowadza już technologie ograniczające negatywny wpływ przemysłu na środowisko.
Nowoczesne rozwiązania i technologie charakteryzujące Przemysł 4.0 umożliwiają z jednej strony zwiększenie efektywności produkcji i konkurencyjności, a z drugiej zapewniają optymalizację zużycia surowców i energii oraz redukcję odpadów.
Zrównoważona produkcja staje się coraz częstszym tematem dyskusji biznesowych. Rosnące ceny surowców i energii, koszty zatrudnienia oraz brak rąk do pracy stanowią kluczowe wyzwania, jakie stoją przed współczesnym przemysłem. Jednocześnie motywują przedsiębiorców do zainteresowania się tematem zrównoważonej produkcji, która powoli przestaje być tylko wyborem, a staje się koniecznością.
Firmy, które już zainwestowały w takie rozwiązania jak automatyzacja produkcji, w większości dostrzegają wymierne korzyści, na czele z obniżeniem kosztów i tym samym wzrostem konkurencyjności.
Realizacja idei zrównoważonej produkcji wymaga oczywiście odpowiedniego zaplecza technologicznego i doboru właściwych narzędzi. Trudno tutaj mówić o uniwersalnych rozwiązaniach, ponieważ każdy sektor przemysłu ma własną specyfikę, przedsiębiorstwa korzystają z różnych źródeł energii, są na różnych etapach automatyzacji itd.
Stąd bardzo ważne jest, aby dobór i wdrożenie technologii z zakresu zrównoważonej produkcji skonsultować z ekspertami w dziedzinie zarządzania procesami i integracji systemów IT oraz OT.
O poszczególnych narzędziach zrównoważonej produkcji, w tym idealnie dopasowanych do specyfiki branży automotive, przeczytasz na stronie internetowej https://racontrols.pl/zrownowazona-produkcja/. Znajdziesz na niej m.in. przykłady konkretnych korzyści, jakie przyniosło wdrożenie rozwiązań pneumatycznych firmy SMC, które mogą się przełożyć na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
Od czego zacząć wdrażanie rozwiązań z zakresu zrównoważonej produkcji przemysłowej?
Chcąc realnie obniżyć koszty funkcjonowania zakładu przemysłowego, za co w dzisiejszych czasach w głównej mierze odpowiada zużycie bardzo drogiej i stale drożejącej energii elektrycznej, należy skupić się na jakości jej wykorzystania oraz wyeliminować lub przynajmniej mocno ograniczyć zaburzenia pracy poszczególnych maszyn i urządzeń.
Na rynku są dziś technologie, w tym programistyczne, które odpowiednio dopasowane i prawidłowo zaimplementowane mogą w krótkim czasie przynieść zauważalny spadek kosztów funkcjonowania zakładu, przy jednoczesnym zachowaniu lub wręcz podniesieniu efektywności jego pracy.
Fachową pomoc w tym zakresie swoim klientom zapewnia RAControls, promotor innowacji w przemyśle i oficjalny dystrybutor zaawansowanych technologii z dziedziny zrównoważonej produkcji – w tym systemów zarządzania sprężonym powietrzem firmy SMC.
Ze szczegółami oferty RAControls zapoznasz się na stronie internetowej https://racontrols.pl/.
Może to Ci się spodoba
Zaostrza się walka o klienta na rynku telekomunikacyjnym. O wyborze operatora decyduje głównie cena
W Polsce działa już prawie 60 mln kart SIM, ale o klientów konkuruje stosunkowo duża liczba operatorów. Z tego powodu cenniki ofert już od dłuższego czasu znajdują się pod presją. Telekomy
Szkolenia Compliance – dla kogo?
Compliance to pojęcie znane w biznesie od lat, jednak dziś pojawiające się coraz częściej, szczególnie w kontekście planowanych zmian w prawie dotyczącym odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Znaczenie tej dziedziny z całą
Innowacyjne wzory kostki brukowej do nowoczesnych przestrzeni
Kostka brukowa od dawna jest popularnym materiałem wykorzystywanym w aranżacji przestrzeni zewnętrznych. Jednak w ostatnich latach przechodzi ona prawdziwą rewolucję, stając się nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także elementem o
Niskie ceny ropy naftowej zmniejszą inwestycje w instalacje poszukiwawcze i wydobywcze
Ceny ropy naftowej, które od połowy 2014 roku spadły o ok. 65 proc., komplikują perspektywy rozwoju branży offshore i energetycznej. Światowi producenci z tych sektorów byli zmuszeni do ograniczenia zatrudnienia o 200 tys. osób,
Nowa ustawa o obligacjach czeka na debiut
Złożony w lutym podpis Prezydenta RP zakończył legislacyjny etap prac nad nową ustawą o obligacjach. Jej przepisy, mające służyć rozwojowi rynku pozaskarbowych papierów dłużnych, wejdą w życie 1 lipca. Ustawa
Wartość polskiego rynku reklamowego przekroczy w tym roku 7 mld zł
W tym roku polski rynek reklamowy zanotuje nieco ponad 2-proc. wzrost, a jego wartość przekroczy 7 mld zł – wynika z prognoz firmy Zenith. Pieniądze reklamodawców wciąż najszerszym strumieniem płyną do
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post