Złoto i monety bulionowe oraz lokacyjne

Złoto i monety bulionowe oraz lokacyjne

Monety bulionowe, zwane też monetami lokacyjnymi, są jedną z najpopularniejszych inwestycji w złoto, jakie obecnie możemy obserwować na rynku. Dzięki nim można zostać inwestorem inwestującym w złoto, jak również cieszyć się ich wyglądem – wyjaśnia pracownik mennica-krakowska.pl

Wartość numizmatyczna

Wartość numizmatyczna to wartość monety wynikająca z tego, że jest monetą. Jej wartość przejawia się głównie względem możliwości jej kolekcjonowania wynikającej z jej rzadkości występowania. W przypadku monet bulionowych chodzi przede wszystkim o kruszec, z którego dane monety zostały wykonane. W takich monetach nie ma ani ciekawych wstawek z kamieni szlachetnych czy interesujących nadruków. Zamiast tego jest nienaganna staranność wykonania i idealne dopasowanie do standardów zapewniających, że w monecie znajduje się dokładnie określona ilość złota.

Krugerrandy

Najpopularniejszą od wielu lat monetą bulionową jest zdecydowanie południowoafrykański krugerrand. Wiele krajów jeszcze stosunkowo do niedawna zakazywało ich wwożenia w swoje granice ze względu na politykę apartheidu RPA. Efekt był odwrotny, ponieważ takie działania tylko przysparzały im popularności wśród inwestorów i przeniosły je do świadomości kultury masowej.

Nazwa monet wywodzi się od Paula Krugera, prezydenta Republiki Transwalu, kolonii burskiej. W czasie sprawowania przez niego władzy na terenie dzisiejszego RPA odkryto gigantyczne pokłady złota, które po dziś dzień są jednym z głównych źródeł dewiz dla kraju. Odkrycie złota doprowadziło do szeregu tak zwanych wojen burskich z Imperium Brytyjskim, które w historii zapisały się głównie zastosowanymi po raz pierwszy obozami koncentracyjnymi i wykorzystaniem komandosów jako samodzielnych jednostek bojowych po stronie burskiej. Drugi człon nazwy monet związany jest z randem, czyli walutą południowoafrykańską, chociaż można spotkać się także z interpretacjami, że jest to odwołanie się do łańcucha górskiego, Wiwatersrand, gdzie znajduje się 40% złóż złota RPA.

Bicie monet

Krugerrand jako moneta pojawił się w 1967 roku. Miały być prawnym środkiem płatniczym tego kraju i były o tyle dziwne, że nie posiadają swojego nominału. Zamiast niego widnieje na nich zawartość złota, od którego bezpośrednio biorą swoją wartość.

Złoto jest miękkie i łatwo się ściera, przez co monety zaprojektowane jako środek płatniczy nie powinny być wykonywane z czystego kruszcu. Spowodowało to, że krugerrand, jako jedyna moneta bulionowa na świecie, posiada domieszkę miedzi na poziomie 8,3333%. Dodaje mu to twardości oraz lekko zabarwia na kolor pomarańczowy. Krugerrand jest też trochę cięższy od typowej monety bulionowej, gdyż moneta taka musi zawierać jedną uncję trojańską złota, co razem z domieszką miedzi sprawia, ż zamiast typowych 31,1035g krugerrand waży 33.93 gramy.

Od początku swojego istnienia krugerrand posiada na awersie wizerunek Paula Krugera, a na rewersie symbol kraju – antylopę bok. Monety można kupić w „nominale” 1/2, 1/4 i 1/10 uncji trojańskiej złota. Wszystkie te monety charakteryzują się wysoką płynnością.

Previous Luki w zabezpieczeniach urządzeń połączonych z internetem furtką dla cyberprzestępców
Next Aplikacje do namierzania telefonów komórkowych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dzięki programowi Rodzina 500 plus może wzrosnąć zdolność kredytowa Polaków

Mieszkanie większe o nawet 30 mkw. będzie mogła kupić na kredyt rodzina z trójką dzieci, gdy ruszy program 500+. Oznacza on bowiem 1000 zł więcej dochodu netto na miesiąc, co zwiększa zdolność

Wiadomości 0 Comments

Ograniczenie handlu w niedziele szansą dla sklepów internetowych

Polacy powoli przyzwyczajają się do robienia zakupów przed weekendem. Co więcej, w obawie przed zamkniętymi sklepami w niedzielę robią zakupy na zapas. Według danych GUS w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 17,9 proc. względem

Wiadomości 0 Comments

Zamachy w Brukseli nie wpłyną w dłuższym terminie na rynki finansowe

Zamachy terrorystyczne wpływają na rynki finansowe jedynie w krótkim terminie, bo w dłuższym okresie inwestorzy zwracają uwagę głównie na czynniki fundamentalne – wyjaśnia Jarosław Janecki z Société Générale. Widoczne było to m.in. po

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post