Jak zaoszczędzić na koncie bankowym? To proste!

Jak zaoszczędzić na koncie bankowym? To proste!

Czy na koncie osobistym da się oszczędzić? Zdecydowanie tak! Jak wybrać rachunek, który ochroni portfel przed zbędnymi wydatkami i… ułatwi życie?

Współczesne konta osobiste nie służą już wyłącznie gromadzeniu pieniędzy, wykonywaniu przelewów i realizacji zleceń stałych. Dzisiejsze ROR-y sprawiają, że bankowość staje się łatwa i wygodna. Zapewniają dostęp do szerokiego wachlarza (również niestandardowych) usług, pomagają oszczędzać, a nawet… zapewniają wsparcie w banku w przypadku sytuacji losowych takich jak choroba czy włamanie.

Jak oszczędzić na koncie bankowym?

Jeśli chcesz oszczędzać na koncie bankowym, wyeliminuj koszty związane z prowadzeniem rachunku i popularnymi operacjami. Zanim wybierzesz ROR, sprawdź koniecznie, ile zapłacisz za:

  • jego otwarcie i prowadzenie,
  • wydanie i obsługę karty debetowej,
  • wypłaty pieniędzy z bankomatów (zarówno Twojego banku, jak i innych instytucji),
  • przelewy przez Internet, w aplikacji mobilnej i na numer telefonu,
  • realizację zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Jeśli regularnie realizujesz także inne, niestandardowe operacje (np. przelewy SEPA czy wypłaty z zagranicznych bankomatów), sprawdź, jakie opłaty naliczy za nie bank.

Ważne: czasem zdarza się, że bezwarunkowo bezpłatne konta bankowe zapewniają klientom możliwość wykonania jedynie podstawowych operacji. A te mogą okazać się niewystarczające dla bardziej wymagających konsumentów. Sposobem, który pozwala harmonijnie połączyć niskie koszty z szerokim wachlarzem usług, jest wybór konta z warunkami. Co to oznacza? Aby uniknąć opłat, należy spełnić określone wymagania banku. Może to być np. utrzymywanie na rachunku określonego salda czy konkretna liczba transakcji kartą. Pamiętaj jednak – wybór takiego ROR-u okaże się dobrym pomysłem wyłącznie w sytuacji, gdy spełnisz bankowe wymagania „przy okazji”, zupełnie bez wysiłku. Pracodawca przelewa wynagrodzenie na Twój rachunek? Z powodzeniem utrzymasz na koncie określone saldo. Płacisz głównie bezgotówkowo? Bez problemu wykonasz kilka transakcji kartą lub BLIK-iem. Jeśli będziesz musiał naprawdę się wysilić, by spełnić bankowe kryteria, z czasem Twoja motywacja spadnie. Bank naliczy dodatkowe koszty, a Ty, chcąc pozostać przy znanym już rachunku, „machniesz na nie ręką”.

Oszczędzanie na koncie – nie tylko brak opłat

Konto dla oszczędnych powinno nie tylko eliminować podstawowe koszty związane z jego użytkowaniem. Powinno również zapewniać klientom możliwość wygenerowania dodatkowych oszczędności. Przed podpisaniem umowy z bankiem upewnij się, czy razem z ROR-em otrzymasz:

  • dostęp do atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego i depozytów. Dla osób, które chcą oszczędzać bezpiecznie, maksymalnie ograniczając ryzyko utraty kapitału, odkładanie nadwyżek na koncie oszczędnościowym i lokacie to świetne rozwiązanie. Wyższe oprocentowanie takich produktów przełoży się na wyższe zyski i zwiększy motywację.
  • dostęp do programów partnerskich, systemów poleceń i moneyback. Jeśli z nich skorzystasz, oszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie. Robiąc zakupy w ulubionych sklepach lub polecając usługi swoim znajomym.
  • możliwość bankowania przez aplikację mobilną. Choć korzystanie z aplikacji nie przyniesie realnych wpływów na konto, pomoże oszczędzić czas. A ten jest w dzisiejszych czasach niezwykle cenny.

Dobry ROR pozwala dziś nie tylko swobodnie korzystać z produktów banku, ale także osiągać dodatkowe korzyści. Czy wiesz, że istnieją banki, które oferują swoim klientom dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej? Choroba dziecka, awaria sprzętu, włamanie? Jeden telefon do Centrum Alarmowego wystarczy, aby wezwać specjalistę. Choć takie polisy są zazwyczaj dodatkowo płatne (z reguły jednak nie więcej niż kilka złotych miesięcznie), pomagają ograniczyć finansowe konsekwencje zdarzeń losowych. Wybór konta z polisą, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, pomoże więc wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Previous Dlaczego warto sprawdzić swój PIT w nowej usłudze Twój e-PIT
Next Sejm pracuje nad uregulowaniem rynku kancelarii odszkodowawczych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Sprawozdanie BDO – kto powinien je składać?

BDO – co to jest? BDO to skrót odnoszący się do elektronicznego rejestru znajdującego się na rządowym portalu bdo.mos.gov.pl, a jego pełna nazwa brzmi „Baza Danych o Produktach i Opakowaniach

Wiadomości 0 Comments

Akcesoria fryzjerskie – co warto o nich wiedzieć?

Akcesoria fryzjerskie to bogata kategoria, która obejmuje sprzęt i produkty niezbędne w określonych technikach fryzjerskich. Znajdziesz tu również wszystko, co potrzebne do pracy w profesjonalnych salonach, jak i w domu.

Wiadomości 0 Comments

Analityka danych wciąż mało popularna. Firmy tracą w ten sposób narzędzie do zarabiania

Narzędzia do analizy danych pozwalają firmom lepiej kontrolować koszty i dostosowywać ofertę do potrzeb klientów, co przekłada się na zyski przedsiębiorców – przekonuje Wojciech Kryński z Ground Frost. Dostęp do wielu z tych

Wiadomości 0 Comments

Zerowy deficyt oznacza, że nie zwiększamy długu publicznego

Nie milkną komentarze po przyjęciu projektu przyszłorocznego budżetu, który zakłada zerowy deficyt, czyli dochody na poziomie wydatków. Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbiety Mączyńskiej jest on nie tylko realny, choć

Wiadomości 0 Comments

Ubezpieczenia coraz ważniejsze dla gospodarki

Branża ubezpieczeniowa odpowiada za 2 proc. polskiego PKB i 225 tys. miejsc pracy – wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, przygotowanego we współpracy z Deloitte. Sektor ma jednak znaczenie nie tylko dla gospodarki, lecz także

Wiadomości 0 Comments

Jak negocjować ceny nieruchomości?

Negocjowanie cen nieruchomości jest kluczowym elementem procesu zakupu, który może decydować o końcowym sukcesie transakcji. Właściwa strategia negocjacyjna nie tylko pozwala osiągnąć satysfakcjonującą cenę, ale również buduje podstawę do dobrych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź