Handel samochodami a BDO – najważniejsze informacje
BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami. Wdrożony projekt Ministerstwa Środowiska powstał z intencją przeciwdziałania wszelkim nieprawidłowościom, wynikającym z dotychczasowym gospodarowaniem odpadami.
Zgodnie z rozporządzeniem importerzy samochodów są zobligowani do składania wniosków o wpis BDO. Wpis ten należało złożyć do końca 2019 roku. Obecnie każdy przedsiębiorca, który sprowadza do kraju pojazd (a także m.in. akumulatory czy oleje) musi pojawić się w rejestrze, aby otrzymać nadany, indywidualny numer BDO. W jaki sposób to robić? Jak dokładnie opisują to przepisy?
Przepisy BDO
Podstawowym aspektem, obowiązujący importerów, jest konieczność uiszczenia tzw. opłaty produktowej. Ustawa z 2001 roku dokładnie opisuje obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami. Ustawa z 2005 roku opisuje recykling pojazdów, które zostały *już wycofane z eksploatacji, a ustawa z 2013 – gospodarowanie opakowaniami.
W kontekście przepisów nie sposób pominąć kar, które nakłada się po kontrolach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedopełnienie obowiązku rejestracji wiąże się z karami administracyjnymi, karami grzywny, a w skrajnych przypadkach – karą aresztu.
Kluczowe jest więc dopilnowanie obowiązujących terminów i formalności, w tworzeniu i składaniu których pomóc może Biones.pl.
Ewidencja i rejestracja BDO
Systemy BDO funkcjonują od 2018 roku. Ich docelowym zadaniem jest gromadzić informacje o przedsiębiorstwach, na których nałożony jest obowiązek rejestrowania i ewidencjonowania poszczególnych działań. Od 2020 roku wszystkie te kroki składa się za pomocą formularzy dostępnych online.
Wspomniana już ewidencja BDO – składana w formie papierowej lub elektronicznej – docelowo powinna obejmować informacje, dotyczące m.in. ilości importowania aut, masy importowanych opon, ilości sprowadzonego oleju, masę sprzętu elektronicznego. Wszystkie te aspekty ewidencji należy gromadzić i prowadzić w sposób systematyczny, przechowując dokumenty przez co najmniej 5 lat.
Ewidencja umożliwia tworzenie corocznych raportów, które następnie importer składa do Urzędu Marszałkowskiego. BDO sprawozdanie należy składać w określonym odgórnie terminie (co roku, do 15.03).
A co, gdy nie dopilnujesz terminu?
Niedopilnowanie terminów i niespełnienie narzuconych wytycznych wiąże się z karami, które narzucił ustawodawca. W tym kontekście mowa o karze administracyjnej, wynoszącej od 1 000 do 1 000 000 złotych. Wśród najczęstszych prowodyrów przyznawanych kar, wymienia się m.in. prowadzenie działalności, które niw posiada wymaganego wpisu do rejestru, nieumieszczenie przyznanego, indywidualnego numeru BDO na dokumentach sprzedażowych.
Oprócz kary administracyjnej istnieje ryzyko kar grzywny, które dotyczyć mogą zaległości, naliczonych w ciągu 5 lat (wraz z odsetkami).
Co ważne – obowiązki BDO obowiązują każdego przedsiębiorcę, który importuje auto lub przyczepę. Dokładne informacje o rejestrze BDO, o karach i pomocy, którą można uzyskać znajdziesz na stronie Biones.pl.
Może to Ci się spodoba
W domowych finansach rządzą kobiety
Lepsza znajomość cen produktów sprawia, że większa odpowiedzialność za zakupy codzienne spoczywa na kobietach – wynika z raportu „Polka – strażniczka domowego budżetu” przygotowanego przez platformę MAM. W postawach Polaków widać jednak
Jak negocjować ceny nieruchomości?
Negocjowanie cen nieruchomości jest kluczowym elementem procesu zakupu, który może decydować o końcowym sukcesie transakcji. Właściwa strategia negocjacyjna nie tylko pozwala osiągnąć satysfakcjonującą cenę, ale również buduje podstawę do dobrych
Polska branża lotnicza w czołówce pod względem innowacyjności
Śląski Klaster Lotniczy – jako pierwszy klaster w Polsce – zdobył najwyższy certyfikat Gold Label, przyznawany przez Europejski Sekretariat ds. Analizy Klastrów (ESCA) za jakość zarządzania. To stawia go w szeregu z najlepszymi klastrami w Europie. Eksperci
Panna Cotta Voucher Group oraz Global Leads Group połączyły siły jako Savings United GmbH
10/10/2016 Hamburg i Berlin – Panna Cotta Vocher Group i Global Leads Group informują o swoim połączeniu. Fuzja ma na celu wzmocnienie pozycji obu firm na prężnie rozwijającym się rynku
Faktury mogą być lepszą inwestycją niż obligacje
Rośnie zainteresowanie nową formą inwestycji. Są nią faktury z odroczonym terminem płatności, które pod względem rentowności i poziomu ryzyka mogą stanowić alternatywę np. dla obligacji korporacyjnych. Mowa o faktoringu – czyli usłudze, która pojawiła się
Od czego zależy cena 1kW prądu?
Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Praktycznie wszystkie urządzenia w gospodarstwach domowych są zasilane prądem – sprzęt AGD, szeroko rozumiane audio-video, komputery, laptopy, tablety, telefony komórkowe czy smartfony. W
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post