Czy wpłacając zaliczkę powinniśmy otrzymać fakturę?

Czy wpłacając zaliczkę powinniśmy otrzymać fakturę?

Niejednokrotnie nabywcy wpłacają zaliczkę na poczet usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg firmy i stanowi asekuracje w momencie nie wykonania odbioru zamówionych dóbr po ich realnym wykonaniu.

Według rozporządzenia o podatku VAT, obowiązkowy podatek od zaliczek, rat i przedpłat trzeba odliczyć w chwili ich otrzymania, a nie rzeczywistego wywiązania sie stron z umowy kupna-sprzedaży. Pozostała część podatku zostanie uwzględniona w momencie otrzymania reszty środków, już po wykonaniu zlecenia na rzecz klienta.

Podstawą do ustalenia podatku VAT jest faktura charakteryzująca transakcję pomiędzy zainteresowanymi stronami. Definiuje to, iż dla przedpłaty należy wykreować taki rachunek, by odprowadzony podatek miał podstawę prawną. Tworząc fakturę po wywiązaniu się ze zlecenia i uiszczeniu zaliczki, należy zmniejszyć konieczną kwotę o wartość przedpłaty i podać niższą zaliczkę na rzecz podatku dochodowego.

Na dostarczenie dokumentu potwierdzającego transakcje przedsiębiorstwo wykonujące zadania ma tydzień. Oznacza to, iż po upływie tego terminu nabywca ma prawo żądać wypisania faktury w trybie natychmiastowym. Pamiętajmy, że o stawce podatku decyduje grupa do której należy zlecone zadanie bądź typ zakupionych dóbr.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czym są koszty uzyskania przychodu?
Next Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?

Może to Ci się spodoba

Za kilka miesięcy mechanizm podzielonej płatności VAT ma być obowiązkowy

Ze split payment, czyli mechanizmem podzielonej płatności VAT, zetknął się mniej więcej co czwarty podatnik VAT, czyli ok. 400 tys. przedsiębiorców w Polsce. Aktywnie korzysta z tego jednak trochę ponad połowa z nich.

Podatki 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Jakie nowości w metodzie kasowej?

W styczniu ubiegłego roku wdrożono poważne zmiany w metodzie kasowej. Przede wszystkim zlikwidowano termin 3 miesięcy, po zakończeniu których przedsiębiorca był zmuszony opłacić podatek VAT mimo, że kontrahent nie przekazał

Kiedy otrzymamy ulgę prorodzinną?

Otrzymanie pieniędzy z racji prorodzinnej metody określania podatku VAT jest obarczone limitem przychodu, jaki dziecko może uzyskać w danym roku podatkowym. Wątpliwości budzą się w sytuacji wliczania do limitu kwot

Podatki 0 Comments

Zwrot podatku VAT – co zrobić, gdy cierpliwość się kończy?

Złożenie do urzędu skarbowego wniosku o zwrot podatku VAT powoduje stres po dwóch stronach barykady. Fiskus niechętnie żegna się ze środkami na swoim koncie bankowym, a podatnik liczy się z

Kiedy przedsiębiorca musi wykonać spis z natury?

Biznesmen, który wszczął procedury likwidacji prowadzonej jednostki gospodarczej, jest zobowiązany stworzyć spis z natury towarów wchodzących w skład majątku firmy. Ten rejestr obejmuje produkty i usługi obarczone obowiązkiem odliczenia podatku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź