Odliczenie VAT – odpowiedzialność podatnika za nieuczciwych kontrahentów
Odliczenie podatku VAT od faktur zakupowych to standardowa, wynikająca z przepisów prawa procedura, z której korzystają przedsiębiorcy będący podatnikami VAT. Wydawałoby się, że to czynność całkowicie „bezpieczna” i niepodważalna przez fiskusa, a jednak…
Zarówno organy podatkowe, jak i sądy przyjęły do stosowania kontrowersyjną ideę powoływania się na dobrą wiarę podatnika w procedurze odliczania podatku VAT. Na czym ta koncepcja polega? Zgodnie z przepisami podatnik ma prawo do odliczenia VAT od faktury zakupu, gdy takową fakturę posiada, a po wtóre, gdy dostawa faktycznie została wykonana. Fiskus jednak dokonuje własnej oceny, czy podatnik dokonał odliczenia w dobrej wierze.
Jeżeli wystawca faktury dokonywał wyłudzeń podatku VAT, to podatnik nie powinien odliczyć takiej faktury. To jednak rodzi dodatkowe zadania dla kupujących, korzystających z odliczeń. Miast tylko złożyć stosowną deklarację, należałoby bowiem zająć się działalnością detektywistyczną, w celu sprawdzenia działalności kontrahenta.
To dość niebezpieczna praktyka urzędów, gdyż odbiera pewność obrotu gospodarczego. Trudno wyobrazić sobie, że przedsiębiorcy rzeczywiście ulegną zawoalowanej sugestii fiskusa i zaczną wyręczać organy ścigania.
Ponadto, trzeba zaznaczyć, iż długi czas, w którym możliwe jest dokonanie kontroli podatnika przez organa podatkowe, powoduje iż wiedza obecna urzędników fiskusa jest niewspółmiernie wyższa, niż wiedza podatnika, który kilka lat temu zakupił towar u określonego dostawcy. Zatem może być tak, że dziś fiskus posiada już wiedzę na temat wyłudzeń dokonywanych przez dostawcę, ale kilka lat wcześniej tej wiedzy nie posiadał, podobnie jak podatnik. Trudno więc zrozumieć podejście fiskusa do podatników w tym aspekcie.
Można nabrać przekonania, że jest to próba przerzucenia odpowiedzialności z osoby, która dokonywała wyłudzeń i nie odprowadziła podatku VAT na podatnika, od którego łatwo jest ten podatek odzyskać.
Może to Ci się spodoba
Nowelizacja ustawy o PIT i CIT utrudni wyprowadzanie zysków
27 października 2015r. Prezydent podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym PIT i CIT, która utrudni firmom powiązanym wyprowadzanie zysków za granicę. Wg zmienionych ustaw przedsiębiorstwa, których koszty lub przychody przekroczą
Firma w mieszkaniu – zwiększenie zysku przez amortyzację
Spora grupa przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie ma swoje liczne plusy, m.in. brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu, możliwość prowadzenia
Rząd uszczelnia ściągalność podatku VAT
Resort finansów systematycznie pracuje nad zatykaniem kolejnych luk w podatku VAT. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wskazuje jednak, że rządowe inicjatywy nie obejmują wszystkich ważnych obszarów, jak chociażby obłożenia odwróconym VAT-em obrotu twardymi dyskami.
Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki
Jeżeli wierzytelność z tytułu VAT powstała dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki, to naczelnik urzędu skarbowego słusznie wyegzekwował ją z majątku spółki, zamiast zgłosić sędziemu komisarzowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Czynności sprawdzające organów podatkowych mają ograniczyć ukrywanie dochodów przez osoby fizyczne
Czynności sprawdzające w zakresie dochodów nieujawnionych mają się przyczynić do zwalczania problemu ukrywania i nieopodatkowywania dochodów przez osoby fizyczne. Takie narzędzie umożliwia badanie stanu majątkowego podatnika bez wszczynania oficjalnych postępowań podatkowych. Czynności sprawdzające
Skanowane faktury kwestionowane przez fiskusa
Od 2014 r. przedsiębiorcy mogą przechowywać faktury w formie elektronicznej. Zgodnie z przepisami, faktury powinny być zarchiwizowane z zachowaniem podziału na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający ich łatwe odszukanie oraz
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post