Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Niedoświadczony właściciel małej firmy często prowadzi swoją działalność gospodarczą samodzielnie. W początkowej fazie jest w stanie sam załatwiać wszystkie sprawy i nawet dobrze sobie radzi. Jednak wraz z rozwojem nowego biznesu jest coraz trudniej. Na jakich zasadach powinien przyjąć pierwszego pracownika? Którą formę zatrudnienia wybrać na początek: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Poszukania godnego pracownika to bardzo trudna sprawa. Szczególnie wtedy, gdy pracodawca nie ma żadnej wprawy w tym temacie i po raz pierwszy będzie poszukiwał rzetelnego i odpowiedzialnego pracownika. Oczywiście powinien doskonale wiedzieć, czego oczekuje od potencjalnych kandydatów i co może zaproponować. Oprócz wysokości wynagrodzenia i pakietów socjalnych powinien dokładnie określić typ umowy. Wybrać może spośród trzech bardzo popularnych propozycji: umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Każda ma swoje wady i zalety, dlatego decyzja powinna być świadoma i dobrze przemyślana.

Analizę warto rozpocząć od umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie i umowa o dzieło), które różnią się diametralnie. Przede wszystkim umowa zlecenie została skonstruowana tak, aby pracownik bym zobowiązany do wykonywania konkretnych obowiązków, np. sprzątania pomieszczeń biurowych i otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie. Jest to czynność, która powinna być wykonywana przez określony czas (np. miesiąc) i w ustalonych wcześniej godzinach. Natomiast umowa o dzieło skupia się na efekcie pracy, np. namalowanie obrazu. Nacisk kładzie się na wynik, a nie sam fakt włożonego czasu i poświęcenia. Wynagrodzenie ustalane jest odgórnie i może podlegać negocjacjom.

Trzeba również podkreślić zasady odprowadzania podatków w obu przypadkach. Umowa zlecenie jest opodatkowania przez ZUS i pracodawca powinien odprowadzać wszystkie składki. Obowiązek nie dotyczy studentów, praktykantów czy posiadających dwa etaty. W przypadku umowy o dzieło nie ma konieczności regulowania podatków.

Umowy cywilnoprawne są sporządzane w odniesieniu do Kodeksu cywilnego i oznacza to, że zatrudniony nie musi wcale otrzymywać minimalnej pensji krajowej (nie ma limitów płacowych), urlopów wypoczynkowych oraz wychowawczych, dopłat za pracę w godzinach nocnych lub nadliczbowych oraz ochrony przez utratą pracy. Innymi słowy umowa zlecenie i umowa o dzieło są bardzo niestabilne, nie gwarantuje praktycznie żadnych świadczeń i pomocy w razie wypadku oraz narażają na utratę źródła utrzymania z dnia na dzień bez żadnej rekompensaty.

Początkujący przedsiębiorca, który posiada duży dylemat, powinien przeanalizować swoją sytuację oraz proponowane stanowisko. Umowa musi być dostosowana do wykonywanych obowiązków, oczekiwań, wykształcenia i doświadczenia, dyspozycyjności oraz powinna zostać dopasowana do charakteru i branży prowadzonej działalności.

Umowa o pracę natomiast to bardzo poważne zobowiązanie i duża odpowiedzialność. Pracownik zatrudniony na takich zasadach ma dużo więcej praw, związuje się z przedsiębiorcą na dłużej i może oczekiwać pomocy finansowej w krytycznej sytuacji.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wszystko o zasiłkach chorobowych
Next Nowoczesna telefonia również dla mikrofirm

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 3 komentarze

Dlaczego pracodawca powinien poszukać stażysty?

Obecnie wiele firm ma ogromne problemy ze przyjęciem dobrego pracownika. Często na ogłoszenie odpowiadają osoby o małych umiejętnościach, bez wyższego wykształcenia i wygórowanymi oczekiwaniami pieniężnymi. Czy w związku z tym

Zatrudnienie 0 Comments

ZFRON – odzież a wyposażenie stanowiska dla osób niepełnosprawnych

Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne i korzystający z funduszy ZFRON mogą mieć wątpliwości, które wydatki są uznawane jako pomoc de minis.  Ustawodawca nie wymienił literalnie wydatków kwalifikowanych, a pozostawiając katalog otwarty

Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy pracownik, który ma pracę pragnie, aby nieustannie powiększać swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samodoskonalić. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często umożliwiają swojej kadrze szkolenia lub kursy

Wszystko o zasiłkach chorobowych

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma prawo do kilku istotnych świadczeń. Wśród nich znajduje się zasiłek chorobowy, który wypłacany jest na podstawie zwolnienia lekarskiego. W jaki sposób

Zatrudnienie 0 Comments

Wyjazd firmowy okazją do podniesienia kwalifikacji?

W naszym kraju nie brakuje firm zatrudniających bardzo wiele osób. Każdy pracodawca musi zdawać sobie sprawę, że droga do sukcesu jest zazwyczaj długa i kręta. Nie oznacza to jednak, że

Wynagrodzenie 0 Comments

Wypowiedzenie porozumienia o wydłużeniu okresów rozliczeniowych

Od kiedy Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła swoją ocenę porozumień o wydłużaniu okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy nie milkną komentarze na ten temat. W opinii PIP pracownicy powinni mieć możliwość wypowiedzenia

2 komentarze

  1. misiek
    10 sierpnia, 13:10 Reply
    Poszukania godnego pracownika to bardzo trudna sprawa. Wielu ludzi po prostu rezygnuje z pracy po pierwszym tygodniu, czy 2 dniach.
  2. miseka
    13 sierpnia, 16:16 Reply
    Trzeba podkreślić zasady odprowadzania podatków w obu przypadkach. Chociaż to nie zmienia faktu, że powinien każdy dostawać umowę o pracę.

Zostaw odpowiedź