Powierzenie dodatkowych obowiązków pracownikowi
Pracodawcy, którzy z różnych względów zmuszeni są do poszerzania obowiązków pracownika o dodatkowe zadania często spotykają się z niechęcią ze strony załogi. Czasem padają sugestie, że zmiany w zakresie obowiązków wymagają zawarcia porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Inną kwestią jest żądanie dodatkowego wynagrodzenia za wypełnianie obowiązków, które zostały powierzone pracownikowi dodatkowo.
Właścicielka biura rachunkowego postanowiła ograniczyć zatrudnienie i jednej z pracownic powierzyć dodatkowe obowiązki związane ze sporządzaniem deklaracji na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownica uważała, że taka zmiana wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Ponadto zażądała dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zmianą zakresu czynności.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest tak zorganizować pracę, aby zapewnić wykorzystanie czasu pracy pracownika (art. 94 pkt 2 k.p.). Pracodawca może powierzać pracownikowi różnego rodzaju obowiązki, jednak muszą być one związane z rodzajem wykonywanej przez niego pracy.
To pracodawca ustala zakres czynności pracownika. Jest to związane z pełnieniem władczej funkcji. Istotą stosunku pracy (zatrudnienia na podstawie umowy o pracę) jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Warto wspomnieć, że nadzór i kierowanie pracą załogi jest cechą charakterystyczną tego rodzaju zatrudnienia, w odróżnieniu od umowy zlecenie, w której taki nadzór i możliwość wydawania poleceń nie występuje.
Umowa o pracę nie musi zawierać szczegółowego wykazu czynności, do których zobowiązany jest pracownik. W praktyce sporządza się jednak dodatkowy dokument (angaż, zakres czynności) określający te zakres prac wykonywanych przez zatrudnioną osobę. Najczęściej taki katalog obowiązków nie jest jednak ściśle określony, lecz zawiera stwierdzenia o dużym stopniu ogólności. Ponadto często zawiera też klauzulę o obowiązku wykonywaniu innych poleceń przełożonego.
Zgodnie z prawem pracy (art. 100 par. 1 k.p.) inne polecenie, czy dodatkowe polecenie przełożonego może wychodzić poza rodzaj umówionej pracy.
Możliwości pracodawcy, co do poszerzenia zakresu obowiązków pracownika precyzuje liczne orzecznictwo sądowe. Przede wszystkim sądy potwierdzają uprawnienia pracodawcy dotyczące organizacji pracy. W wyroku z 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04, Sąd Najwyższy wskazał, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek właściwej organizacji pracy.
Wyrok Sądu Najwyższego z 7 listopada 1974 r., sygn. akt I PR 332/74 wskazuje, że zmiana zakresu czynności pracownika nie stanowi istotnej zmiany warunków pracy wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.
Taki pogląd sąd potwierdził w wyroku SN z 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II PK 216/2011. Zdaniem sądu ujęty formalnie zakres czynności pracownika z reguły nie stanowi zamkniętego katalogu jego obowiązków ze względu na możliwość wydania przez przełożonego polecenia.
Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2004 r., sygn. akt I PK 663/03 uznał, że w razie wydania polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy i nie ma obowiązku stosować art. 42 par. 4 k.p.
Z przytoczonych treści wyroków sądowych wynika jasno, że oczekiwania pracowników co do sporządzania dodatkowych aktów zmieniających warunki pracy oraz żądania zapłaty za zwiększoną listę obowiązków są bezzasadne. Warunkiem jednak jest, że realizacja dodatkowych zadań nie spowoduje niezgodnego z prawem wydłużenia czasu pracy pracownika.
Może to Ci się spodoba
Zagraniczne start-upy będą pracować nad rozwiązaniami dla polskiej energetyki i gazownictwa
Inwestowanie w młode spółki technologiczne to dźwignia rozwojowa dla polskiej gospodarki na kolejną dekadę – podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Dlatego rząd chce przyciągnąć zagraniczne start-upy na polski rynek, m.in. takimi
Od przyszłego roku duże firmy muszą sporządzać raporty społeczne
W przyszłym roku zacznie w Polsce obowiązywać znowelizowana ustawa o rachunkowości, która nałoży na duże przedsiębiorstwa obowiązek raportowania społecznego. W Polsce obejmie on około 300 dużych firm, które będą zobowiązane upubliczniać swoje
BHP – definicje i podstawowe informacje
Termin “BHP” jest powszechnie znany w polskim społeczeństwie, ale kilka ważnych informacji dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie przebiło się do świadomości ludzi. Dla przykładu: nie wszyscy wiedzą, że termin
Mocny laptop biznesowy w rozsądnej cenie
Rynek laptopów praktycznie z dnia na dzień rośnie, zaś tempo prezentacji nowości zadziwia nawet miłośników komputerów. Jak więc znaleźć wydajne urządzenie o biznesowym charakterze w rozsądnej cenie? Jest kilka modeli,
Pozytywna obecność w mediach przekłada się na reputację mark
Pozytywna obecność marki w mediach, na którą składa się wyrazisty, wiarygodny przekaz i współpraca z blogerami czy influencerami, to dziś jeden z podstawowych elementów budowania jej reputacji. Ta przekłada się na konkretne korzyści finansowe
Firmy coraz częściej szukają wsparcia finansowego
Zapotrzebowanie na pożyczki dla przedsiębiorstw rośnie. Alternatywą dla kredytów bankowych stało się finansowanie udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wsparcie udzielone rodzimym firmom w ciągu sześciu ostatnich lat sięgnęło 3,7 mld zł. Z pożyczek udzielonych
4 komentarze
anon
08 grudnia, 15:44ladna
15 grudnia, 19:24pawcio
17 grudnia, 20:16Tadeusz Korach
07 marca, 10:00