Powierzenie dodatkowych obowiązków pracownikowi
Pracodawcy, którzy z różnych względów zmuszeni są do poszerzania obowiązków pracownika o dodatkowe zadania często spotykają się z niechęcią ze strony załogi. Czasem padają sugestie, że zmiany w zakresie obowiązków wymagają zawarcia porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Inną kwestią jest żądanie dodatkowego wynagrodzenia za wypełnianie obowiązków, które zostały powierzone pracownikowi dodatkowo.
Właścicielka biura rachunkowego postanowiła ograniczyć zatrudnienie i jednej z pracownic powierzyć dodatkowe obowiązki związane ze sporządzaniem deklaracji na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownica uważała, że taka zmiana wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Ponadto zażądała dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zmianą zakresu czynności.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest tak zorganizować pracę, aby zapewnić wykorzystanie czasu pracy pracownika (art. 94 pkt 2 k.p.). Pracodawca może powierzać pracownikowi różnego rodzaju obowiązki, jednak muszą być one związane z rodzajem wykonywanej przez niego pracy.
To pracodawca ustala zakres czynności pracownika. Jest to związane z pełnieniem władczej funkcji. Istotą stosunku pracy (zatrudnienia na podstawie umowy o pracę) jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Warto wspomnieć, że nadzór i kierowanie pracą załogi jest cechą charakterystyczną tego rodzaju zatrudnienia, w odróżnieniu od umowy zlecenie, w której taki nadzór i możliwość wydawania poleceń nie występuje.
Umowa o pracę nie musi zawierać szczegółowego wykazu czynności, do których zobowiązany jest pracownik. W praktyce sporządza się jednak dodatkowy dokument (angaż, zakres czynności) określający te zakres prac wykonywanych przez zatrudnioną osobę. Najczęściej taki katalog obowiązków nie jest jednak ściśle określony, lecz zawiera stwierdzenia o dużym stopniu ogólności. Ponadto często zawiera też klauzulę o obowiązku wykonywaniu innych poleceń przełożonego.
Zgodnie z prawem pracy (art. 100 par. 1 k.p.) inne polecenie, czy dodatkowe polecenie przełożonego może wychodzić poza rodzaj umówionej pracy.
Możliwości pracodawcy, co do poszerzenia zakresu obowiązków pracownika precyzuje liczne orzecznictwo sądowe. Przede wszystkim sądy potwierdzają uprawnienia pracodawcy dotyczące organizacji pracy. W wyroku z 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04, Sąd Najwyższy wskazał, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek właściwej organizacji pracy.
Wyrok Sądu Najwyższego z 7 listopada 1974 r., sygn. akt I PR 332/74 wskazuje, że zmiana zakresu czynności pracownika nie stanowi istotnej zmiany warunków pracy wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.
Taki pogląd sąd potwierdził w wyroku SN z 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II PK 216/2011. Zdaniem sądu ujęty formalnie zakres czynności pracownika z reguły nie stanowi zamkniętego katalogu jego obowiązków ze względu na możliwość wydania przez przełożonego polecenia.
Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2004 r., sygn. akt I PK 663/03 uznał, że w razie wydania polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy i nie ma obowiązku stosować art. 42 par. 4 k.p.
Z przytoczonych treści wyroków sądowych wynika jasno, że oczekiwania pracowników co do sporządzania dodatkowych aktów zmieniających warunki pracy oraz żądania zapłaty za zwiększoną listę obowiązków są bezzasadne. Warunkiem jednak jest, że realizacja dodatkowych zadań nie spowoduje niezgodnego z prawem wydłużenia czasu pracy pracownika.
Może to Ci się spodoba
Co powinna zawierać kompleksowa oferta pozycjonowania stron
Skuteczność pozycjonowania zależy od efektywności działań podejmowanych w celu wprowadzenia strony internetowej na wysokie pozycje. Pojawia się jednak pytanie, o jakie działania chodzi? Jakie czynności powinny obejmować oferty na pozycjonowanie,
Coraz silniejszy wpływ konsumentów na działanie firm i kształtowanie marek. Duży nacisk kładą oni zwłaszcza na ekologię
Konsumenci stają się dziś recenzentami, a nawet współtwórcami marek – oceniają eksperci przy okazji przypadającego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta. Istotnym narzędziem w ich rękach są media społecznościowe. Szczególnie przedstawiciele pokolenia
Praca biurowa. Jak sobie ją ułatwiać, jak rozwiązywać problem rozmów z klientami w biurze.
Współczesne biura, z uwagi na ich wielkość i sposób organizacji pracy (tzw. open space) nie są idealnym miejscem do twórczej pracy w ciszy i spokojnych rozmów zarówno ze współpracownikami, jak
Malejące bezrobocie wymusza zmiany w rekrutacjach
Na przestrzeni ostatnich lat procesy rekrutacyjne uległy dużej zmianie. Wpłynęły na to m.in. nowe technologie i media społecznościowe, które są obecnie głównym źródłem ofert pracy. Nie bez wpływu jest również sytuacja
Autonomiczne drony zmienią rynek pracy. Wkrótce mogą zastąpić pracowników ochrony
Drony latające bez udziału operatora są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w wojskowości, lecz również w usługach cywilnych. Niedawno ruszyły pierwsze regularne, długodystansowe loty między Warszawą a Pułtuskiem i Sochaczewem. Coraz częściej drony stosowane
Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Liczba wakatów wzrosła przez pandemię i pracę zdalną
Rynek IT security rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa najlepiej obrazują liczby. Siedem wolnych miejsc pracy na jednego kandydata, średnie wynagrodzenie na poziomie 15 tys. zł
4 komentarze
anon
08 grudnia, 15:44ladna
15 grudnia, 19:24pawcio
17 grudnia, 20:16Tadeusz Korach
07 marca, 10:00