Czy warto uruchomić mały tartak?
Rynek drzewny jest w Polsce bardzo trudny i często przynosi więcej strat niż zysków. Mimo tego wiele osób wybiera taki rodzaj działalności, ponieważ istnieje szansa na uzyskanie wysokiego dochodu. Jak uruchomić własny tartak?
W Polsce 25% całkowitej powierzchni zajmują tereny leśne. Uważane są za zbawienne, ponieważ nieustannie wykorzystuje je ponad 8 tys. firm. Ze statystyki wynika zatem, że przemysł drzewny jest opłacalny i może przynieść powodzenie biznesowe. Okazuje się jednak, że praca jest bardzo ciężka, a zarobki wcale nie takie wysokie. Najtrudniejsze jest uzyskanie niezbędnych surowców (główne drewna). Przeciągające się kłopoty są w stanie zniszczyć przedsiębiorstwo i wpędzić w poważne tarapaty finansowe. Z tego właśnie powodu interes powinien być prowadzony przez osoby doświadczone, świadome i odpowiedzialne.
W 2013 roku rynek drzewny był źródłem dochodu dla 7800 przedsiębiorstw. Od tamtego czasu ponad tysiąc z różnych powodów rezygnowało z dalszego funkcjonowania lub brało pod uwagę taką możliwość. Prowadzenie tartaku wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego tak wiele firm traci panowanie nad interesem i poszukuje innych sposobów na utrzymanie. Najwięcej do powiedzenia o aktualnej sytuacji ma Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, która poszukuje sposobów na wyjście z kryzysu.
Poważne trudności z uzyskaniem surowców mają nie tylko polscy właściciele. Szacuje się, że rentowność rynkowa spada gwałtownie i niedługo sięgnie zera. O problemie informuje Kanada, Japonia oraz USA. Mimo tego, że drewno jest dużo tańsze to i tak posiadanie tartaku mija się z celem.
Ale to nie koniec. Przedsiębiorcy muszą ciągle inwestować w drogie maszyny i urządzenia, naprawę i eksploatacje. Na początek warto kupić podstawowy sprzęt, aby rozpocząć wstępne działania. Zazwyczaj jednak ceny są tak kosmiczne, że nikt nie myśli o fabrycznie nowych oraz nieużywanych modelach. Łączny koszt zakupu tartaków, traków stacjonarnych i mobilnych, wózków widłowych, ostrzarek oraz ładowarek to ponad 300 tys. zł. Jest to naprawdę spory wydatek, a gwarancji sukcesu nie ma. Można zatem powiedzieć, że właściciele otwierający małe tartaki są pewni swego lub bardzo odważni.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jak wybrać dobrą lokatę? Poradnik na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty!
Jeszcze rok temu znalezienie lokaty z oprocentowaniem na poziomie 7% lub 8% nie było możliwe. Miała na to wpływ sytuacja na rynku finansowym, przez którą banki nie oferowały atrakcyjnego oprocentowania.
Mikroprzedsiębiorcy chętnie wynajmują wspólną przestrzeń biurową. W Polsce jest 145 takich miejsc
W Polsce działa 145 biur coworkingowych. Ze wspólnych nowoczesnych przestrzeni biurowych, które oferują nie tylko dostęp do biurek, lecz także m.in. do sal konferencyjnych czy internetu, coraz chętniej korzystają start-upy i freelancerzy.
Jak wybrać firmę pożyczkową?
Szybko potrzebujesz dodatkowych pieniędzy i dlatego chcesz skorzystać z chwilówki? Aby darmowa pożyczka przez internet nie okazała się bardzo kosztowna, dowiedz się, jak sprawdzić pożyczkodawcę. Zajmie Ci to tylko chwilę.
Jak zarabiać na pustej przestrzeni magazynowej?
Magazyn jest dla właściciela zakładu produkcyjnego bądź hurtowni podstawowym miejscem składowania ładunków. Zdarza się, iż nakład produkcji towarów w określonym czasie jest mniejszy, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się
Połowa firm znajduje się w rękach polskich właścicieli
Ponad połowa firm zarejestrowanych w Polsce ma polskich właścicieli – wynika z badań Bisnode. Udział rodzimego kapitału spada wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstwa. Wśród największych zaledwie 38 proc. znajduje się w polskich rękach.
Duże marki w ogniu krytyki w mediach społecznościowych
Większość firm choć raz doświadczyła kryzysu wizerunkowego. Choć nie zawsze przekłada się on na spadek obrotów, kluczowa w jego zażegnaniu jest odpowiednia strategia, szczególnie w mediach społecznościowych. W kwietniu przekonała się o tym sieć
2 komentarze
mejk
20 grudnia, 11:49lucio
16 sierpnia, 18:54