Wypowiedzenie umowy o pracę, a okres wypowiedzenia
Jeżeli zawarłeś umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy, nie możesz jej jednostronnie wypowiedzieć przed upływem wyznaczonego terminu. Już wkrótce to ograniczenie ma zniknąć z polskiego prawa za sprawą kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy. Umowę zawartą na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy będzie można rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
Kiedy obowiązuje okres wypowiedzenia umowy?
Okres wypowiedzenia to czas, w którym strony umowy o pracę pozostają w stosunku pracy, od momentu złożenia wypowiedzenia, aż do chwili rozwiązania umowy. Zachowanie okresu wypowiedzenia, w przypadku rozwiązania umowy przez oświadczenie jednej ze stron, jest obowiązkiem zarówno pracodawcy, jak i pracownika (art. 30, §1, pkt 2 kp). Takiej konieczności nie ma, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje na mocy porozumienia stron (wówczas długość wypowiedzenia zależy od wspólnych ustaleń stron) oraz w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (prawo ogranicza możliwość rozwiązywania w ten sposób umów do przypadków określonych w art. 52-55 kp).
Okres wypowiedzenia jest przewidziany dla umów zawartych na okres próbny, na czas zastępstwa, umów na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy (pod warunkiem, że w umowie zawarta jest klauzula o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania) oraz umów na czas nieokreślony.
Nadchodzą zmiany w długości okresów wypowiedzenia
W obecnym stanie prawnym najlepsze warunki, pod względem długości okresu wypowiedzenia, przysługują pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony. Jeżeli pracodawca poinformuje ich o zamiarze rozwiązania umowy to czas, w którym pozostaną nadal w stosunku pracy wyniesie odpowiednio:
- 2 tygodnie – jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – jeżeli pracownik zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące – jeżeli pracownik zatrudniony był co najmniej 3 lata.
Na takie przywileje nie mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umowy zawartej na zastępstwo (tu okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze). W gorszej sytuacji są też pracownicy, którzy podjęli pracę na podstawie umowy zawartej na czas określony. W tym przypadku, o ile umowa zawarta na jest na czas dłuższy niż pół roku, a przy tym w umowie zawarta jest klauzula o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
Jeszcze w 2015 roku planowane jest wprowadzenie kolejnej zmiany Kodeksu pracy, dzięki której okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony będzie uzależniony od czasu przepracowanego u danego pracodawcy i zrównany z długością okresu wypowiedzenia obowiązującego w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Od kiedy zaczyna się i kiedy ma koniec okres wypowiedzenia
W przypadku dwutygodniowych okresów wypowiedzenia, wypowiedzenie zaczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę, po upływie 14 dni. Zatem, jeśli wypowiedzenie zostanie złożone np. w środę, to jego bieg zaczyna się od następującej po tym dniu niedzieli i kończy sobotę, po upływie dwóch tygodni.
Jedno- i trzymiesieczne okresy wypowiedzenia zawsze zaczynają się w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie zostało złożone i kończy po upływie jednego lub trzech miesięcy kalendarzowych. Nie ma znaczenia, w którym dniu miesiąca wypowiedzenie zostało złożone.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na zastępstwo liczy się od następnego dnia roboczego, po dniu złożenia wypowiedzenia. Wypowiedzenie trwa przez 3 dni robocze, czyli biegnie przez wszystkie dni poza niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy. Do dni roboczych zalicza się też soboty, nawet gdy dany pracownik w soboty nie pracuje.
Urlop na poszukiwanie pracy
Pracownikowi, któremu przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, należą się dni wolne na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 37, § 1 kp).
Jeżeli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub miesiąc, wówczas pracodawca musi udzielić 2 dni roboczych takiego urlopu. W przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, pracownikowi należą się wolne 3 dni robocze.
Dni wolne na poszukiwanie pracy należą się pracownikowi tylko wtedy, gdy to on otrzymał wypowiedzenie. Jeśli pracownik sam złożył wypowiedzenie, dni wolne nie należą mu się.
Aby skorzystać z takiego urlopu pracownik musi złożyć wniosek o przyznanie dni wolnych i wskazać w nim, które dni przeznaczy na poszukiwanie pracy. Przepisy nie określają, czy dni te powinny następować po sobie. Możliwe jest więc wskazanie dowolnie wybranych terminów.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
W 2019 roku rewolucja w rozliczaniu leasingu
Od 2019 roku firmy raportujące według MSSF czeka rewolucja w rozliczaniu leasingu. Nowe przepisy zlikwidują pojęcie leasingu operacyjnego w sprawozdaniach finansowych. Od przyszłego roku wszystkie umowy, które spełniają definicję leasingu, mają być
Co piąta firma ujawnia wysokość wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę
W zdecydowanej większości ogłoszeń o pracę wynagrodzenie nie jest ujawniane, ponieważ najczęściej uzależnione jest od doświadczenia danego pracownika.. Jednak 19 proc. firm decyduje się na upublicznienie oferowanych na danym stanowisku zarobków. Podanie
Płynność finansowa firm, a koronawirus. Jak zapobiegać upadłości przedsiębiorstw?
Czy przez epidemię Twoja firma ma problemy finansowe? Jak zapobiegać upadłości przedsiębiorstw? Skorzystaj z postępowania restrukturyzacyjnego! Problemy finansowe w dobie koronawirusa – ogłoszenie upadłości 2. Restrukturyzacja zamiast bankructwa: jak się zabrać
Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?
Coraz więcej osób zachęconych spektakularnymi sukcesami autorów, którzy pojawiali się na rynku księgarskim „znikąd”, próbuje swoich sił pisząc własne książki. Kiedy książka już powstanie kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z
Start-up DlaWas.Info
Co oferuje Państwa firma? Platforma Dlawas.info to grupa regionalnych portali informacyjno-rozrywkowych w każdym mieście powiatowym w kraju. Docelowo cała sieć liczyć będzie około 320 współpracujących ze sobą portali informacyjnych, po
System ERP – dlaczego warto go używać w małej firmie?
Coraz częściej nawet małe przedsiębiorstwa nie są w stanie dobrze funkcjonować bez wsparcia IT. Zaawansowane aplikacje stają się ważnymi narzędziami, które nie tylko ułatwiają planowanie biznesowych działań, ale także przyspieszają
1 Comment
wiki
07 sierpnia, 16:32