Publicysta jako przedsiębiorca
Częstą praktyką stosowaną przez publicystów jest tworzenie treści na podstawie umów zlecenie, czy też umów o dzieło. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i korzystne pod względem finansowym. Wszystkie obowiązki związane z rozliczeniami wobec urzędów pozostawia się w gestii zlecającego pracę, a oszczędności w porównaniu z publicystami prowadzącymi własne firmy mogą być dość znaczne choćby dlatego, że nie trzeba odprowadzać co miesiąc składek ZUS, a przy tym można korzystać z 20-to i 50-cioprocentowych kosztów uzyskania przychodów (odpowiednio przy działalności wykonywanej osobiści i umowie o dzieło związaną z przeniesieniem praw autorskich do utworu).
Jeśli ktoś zajmują się działalnością publicystyczną dorywczo, od czasu do czasu, nie ma powodów, by ten stan rzeczy zmieniać, lecz gdy w grę wchodzi stała działalność mająca na celu zarobkowanie, wówczas publicysta może zostać uznany za przedsiębiorcę, a to może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Co decyduje o prowadzeniu działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 2 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm) przedsiębiorcą jest osoba, której aktywność ma charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły.
Działalność gospodarcza jest prowadzona w celu osiągnięcia zysku, przy czym nie jest ważne, czy zysk faktycznie się pojawi, lecz czy z charakteru działań wynika, że do osiągnięcia zysku dążono.
Działalność powinna polegać na wymianie pomiędzy kontrahentami lub podmiotem i konsumentami.
Przedsiębiorca działa w sposób zorganizowany, czyli wykorzystuje składniki swojego majątku do użytku w działalności zarobkowej.
Ciągły charakter wykonywanych działań to kolejny aspekt, który kwalifikuje je do zakresu działalności gospodarczej. Jeżeli publicysta ma zamiar stałego zarobkowania, czy też będzie pozostawał w gotowości do wykonywania czynności związanych publikacją tekstów za wynagrodzeniem to może zostać uznany za przedsiębiorcę. Aktywne poszukiwanie zleceń może spełniać przesłanki ciągłości działań.
Osoby, które zamierzają z publicystyki uczynić jedyne lub główne źródło zarobkowania powinny, co do zasady, założyć własną działalność gospodarczą. Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 601 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.), kto zaniecha obowiązku rejestracji działalności i prowadzi działalność zarobkową może narazić się na karę grzywny lub nawet ograniczenia wolności. Dla urzędników ocena, czy ktoś prowadził działalność gospodarczą, czy też nie, nie jest uzależniona od daty rejestracji firmy, lecz od charakteru działań, które wykonywał.
O czym należy pamiętać zakładając firmę?
Rejestr CEIDG
Pierwsze kroki należy skierować do urzędu gminy, by wpisać swoją działalność do Centralnej Ewidencji i Inforamcji o Działalności Gospodarczej. Aby zarejestrować działalność pod wskazanym adresem należy przedłożyć w urzędzie dokument, który poświadcza posiadane prawo do lokalu (mieszkania). Dobrze jest też przedtem przemyśleć nazwę swojej firmy, która w przypadku osób fizycznych powinna zawierać oprócz wybranej nazwy również imię i nazwisko przedsiębiorcy. Urzędnik poprosi też o wskazanie kodów PKD, które będą odzwierciedlać rodzaj prowadzonej działalności.
ZUS
Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Obowiązek odprowadzanie składek ZUS dotyczy każdego, lecz w rożnym zakresie, np. osoby pracujące na podstawie umowy o pracę mogą korzystać ze zwolnienia od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a jedyne odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby, które w ciagu ostatnich 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej mogą też skorzystać z preferencyjnej metody obliczania składek ZUS przez pierwsze 2 lata działalności.
Urząd skarbowy
Kolejnym urzędem, który będzie zainteresowany prowadzoną działalnością gospodarczą jest urząd skarbowy. Tu wybór opodatkowania pozostawia się podatnikom. Mimo, że interpretacje organów skarbowych wskazywały na brak możliwości kwalifikowania działalności wykonywanej osobiście do działalności gospodarczej, to Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 22 maja 2014 nr DD2/033/30/KBF/14/RD-474 przyznał, że podatnik uzyskujący przychody z działalności wykonywanej osobiście, może je również rozliczać w ramach działalności gospodarczej, o ile uzyskuje je w warunkach odpowiadających tej działalności, zgodnie z art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o PIT.
Jednocześnie warto pamiętać, że publicyści nie muszą rozliczać przychodu w ramach działalności gospodarczej, jeśli nie złożą zleceniodawcy oświadczenia, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
Osoby, których dochody z publicystyki są znacznej wysokości mogą zyskać na pracy we własnej firmie. Działalność wykonywaną osobiście można rozliczać tylko na zasadach ogólnych, a więc obowiązują dwie stawki 18% i 32%. Jeśli przedsiębiorca przekroczy limit uprawniający go do opodatkowania wg niższej stawki musi zapłacić 32% podatku od nadwyżki dochodów ponad wyznaczony limit. Działalność gospodarcza ma tę przewagę, że można skorzystać z wyboru podatku liniowego w wysokości 19% dochodów (w tym przypadku traci się jednak uprawnienie do dokonywania odliczeń od przychodu).
W zakresie opodatkowania oprócz podatku dochodowego, dla publicysty może być ważny również podatek VAT. W myśl ustawy o VAT, publicysta, który prowadzi działalność gospodarczą, tj. jego działalność ma charakter zarobkowy (bez względu na rezultat), ciągły i niezależny, musi wystawiać faktury VAT. Od 1 stycznia 2014r., nawet jeśli ze względu na stosunkowo niskie dochody z działalności nie jest on czynnym podatnikiem VAT, nie nalicza podatku do wartości netto sprzedaży, jest zobowiązany wystawiać faktury bez tego podatku (dawniej rachunki) z adnotacją „Sprzedawca zwolniony podmiotowo z podatku od towaru i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn.zm.)”.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Europejskie i polskie firmy rzadko pozyskują finansowanie z rynków kapitałowych
Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego ma pobudzić inwestycje firm poprzez większy dostęp do finansowania. Dziś w Europie 20 proc. finansowania pochodzi z rynku kapitałowego, a pozostała część z banków. W USA proporcje są odwrotne.
Z roku na rok rośnie liczba robotów w przemyśle. W 2017 roku może być ich na świecie ponad 2 miliony
W 2014 roku wdrożono ponad 200 tys. robotów przemysłowych. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacuje się, że w 2017 roku liczba robotów na świecie przekroczy 2 miliony. Maszyny są
Współpraca z agencją marketingową – działanie, które się opłaca
Każdy biznes to jak okręt na wzburzonym oceanie rynku. Można dryfować z nadzieją, że prąd sam doprowadzi do celu, ale można też obrać świadomy kurs i pewnie zmierzać w stronę
Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału
Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym
Jak wybrać odzież roboczą na lato w sklepie BHP?
Pracujesz latem na świeżym powietrzu? Jak często decydujesz się z tego powodu na kompromisy w kwestii bezpieczeństwa? Założenie na siebie całego przewidzianego prawem i zdrowym rozsądkiem ekwipunku nie jest wyzwaniem
Kiedy możliwe stosowanie kompensaty zobowiązań
Kiedy przedsiębiorca jest jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem swojego kontrahenta, a ten nie reguluje swojego zobowiązania w terminie, można skorzystać z możliwości kompensacji. Kompensata pozwala na umniejszenie własnego zobowiązania wobec nieterminowego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post