Czym jest Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych?

Czym jest Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych?

Ustawa dotycząca Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych została zmodernizowana i poprawiona prawie pięć lat temu. Czy od tamtego czasu rzeczywiście coś się zmieniło? Jak obecnie korzystają z niego samorządy terytorialne?

Od ponad 11 lat w Polsce działa Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK). Został powołany w odniesieniu do ustawy z grudnia 2013 roku. Wśród wielu podejmowanych działań za najważniejsze uważa się udzielanie preferencyjnego wsparcia kredytowego (finansowanie również z środków europejskich) na realizację projektów komunalnych, które są organizowane przez jednostki gminne oraz powiatowe.

Fundusz swoją siedzibę ma w Banku Gospodarstwa Krajowego i działa jako odrębna instytucja z indywidualnym planem budżetowym, bilansem oraz wykresem przychodów i rozchodów. Pieniądze na rzecz FRIK pochodzą z budżetu państwa (w kwocie określonej przez ustawę budżetową), odsetek na lokatach oraz papierów wartościowych.

Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych przekazuje środki na kredyty preferencyjne, opłacenie dokumentacji projektowej i inwestycyjnej, przygotowanie wniosków, zakup obligacji, spłatę kredytów oraz w związku z prowadzoną działalnością (między innymi pensje dla urzędników, pełna obsługa systemu, skuteczna realizacja procedur).

Zazwyczaj kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów zamieszczonych w projekcie inwestycyjnym i stanowi około pół miliona złotych na jedno przedsięwzięcie.

Z badań wynika, że przemiany gospodarcze w Polsce spowodowały, że środki pochodzące z Funduszu nie są wykorzystywane w 100%. Za główny powód uważa się ograniczoną liczbę beneficjentów oraz zbyt wygórowane warunki. Są to dane przygotowane przez Najwyższą Izbę Kontroli i opierają się na statystykach z 2009 roku.

W pierwotnej formie Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych był źle dostosowanych do polskiej rzeczywistości. Nie przewidywał żadnych zmian, negocjacji oraz skupiał się na niewielkich projektach. To utrudniało dostęp do ciekawych form finansowania i 500 tys. zł przestało wystarczać na realizację wszystkich formalności. Oprócz tego poważne trudności fundowano powiatom oraz ich związkom, które nie mogły uczestniczyć w działaniach.

Nic więc dziwnego, że ustawodawca postanowić wprowadzić zmiany i przyłączył powiaty. Poza tym powiększono katalogi kosztów sporządzenia dokumentacji inwestycyjnej oraz kwotę kredytu podniesiono do miliona złotych. Było to jednoznaczne z wydłużeniem okresy kredytowania oraz ułatwieniem dostępu. Procedury administracyjne zostały poprawione, aby podmioty częściej ubiegały się o dodatkowe środki i uzyskiwały potrzebną pomoc.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kto płaci za awarię wodociągowo-kanalizacyjną?
Next Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Może to Ci się spodoba

Małe gospodarstwa rolne – formy unijnego wsparcie w 2015 roku

UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej od dawna pomaga małym gospodarstwom rolnym odnaleźć się na runku. Zdaje sobie sprawę, że przetrwać mogą tylko te, które będą przynosiły zysk. Właśnie celem

Jak chronić logo firmy od strony prawnej?

W dobie rozkwitu e-commerce-u wiele firm zadaje sobie pytanie w jaki sposób mogą skutecznie ochronić swoje logo. Okazuje się, że sprawa nie jest tak oczywista na jaką wygląda. Wiele osób

Prezenty dla pracowników na święta

Święta kojarzą się głównie z obdarowywaniem upominkami najbliższych, ale zwyczaj ten staje się coraz bardziej popularny w biurach. Nie bez przyczyny praca bywa nazywana drugim domem. Prezenty firmowe dla pracowników

Firma 1Comments

Zadbaj o swoje dokumenty

Dokumenty znajdują się niemal w każdej firmie. Rozrost przedsiębiorstwa może wiązać się z ich przesadnym nagromadzeniem, co z kolei bardzo często doprowadza do chaosu utrudniającego pracę. Sprawdź w jaki sposób

Polskie firmy zbrojeniowe chcą dostarczać wojsku kompletne i zintegrowane systemy

Chcemy dostarczać kompletne, zintegrowane systemy, bo w nich jest przyszłość firm zbrojeniowych – mówi Krzysztof Skrzypiński, dyrektor ds. rozwoju GRUPA WB. TOPAZ, czyli kompletny system dowodzenia i rozpoznania, przeznaczony do wsparcia działań

Branża konferencji i targów rośnie w siłę

Rynek spotkań w Polsce ma się coraz lepiej, o czym świadczy rokroczny wzrost liczby tego typu wydarzeń. Do 2022 roku zaplanowanych jest co najmniej 145 międzynarodowych konferencji i targów, które mają się odbyć

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź