Jak nowoczesne technologie wspierają biznes?

Jak nowoczesne technologie wspierają biznes?

Technologie nie tylko ułatwiają prowadzenie biznesu, ale także zmieniają go. Mają wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwami oraz na podejmowanie strategicznych decyzji. Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę bez dostępu do zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesne technologie i internet zdominowały wiele obszarów ludzkiej aktywności, w tym również tę związaną z zarządzaniem i prowadzeniem biznesu. Dziś trudno sobie wyobrazić firmę, która chce się rozwijać i zdobywać przewagę konkurencyjną bez wdrażania innowacyjnych rozwiązań. A jednak w Polsce bywa z tym różnie, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wynika z raportu DELab UW, nasza gospodarka zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o poziom ucyfrowienia. Ma to swoje potwierdzenie w danych DESI i Eurostatu – polski sektor MŚP, który dominuje w naszym kraju, ma duży kłopot z wdrażaniem rozwiązań związanych z nowoczesną technologią. Tymczasem te przedsiębiorstwa, którym się to udało, osiągają lepsze wyniki finansowe i zdobywają silniejszą pozycję na rynku. Rozwiązania cyfrowe pozwalają takim firmom przyspieszać i upraszczać procesy decyzyjne oraz zarządcze, ułatwiają analitykę biznesową i dokonywanie transakcji, pozwalają budować silniejsze relacje z otoczeniem biznesowym i ułatwiają dotarcie do nowych klientów oraz rynków.

Okiełznać dane

Współczesny biznes coraz częściej operuje ogromnymi ilościami danych. Przetworzenie ich bez zaawansowanych systemów informatycznych jest praktycznie niemożliwe. Big Data odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. Firma analityczna Gartner przewiduje nawet, że do 2020 r. 80% procesów biznesowych zostanie zmodernizowanych za sprawą Big Data, a w ciągu najbliższych kilku lat 73% przedsiębiorstw na świecie zamierza znacznie zwiększyć wydatki na analizowanie wielkich zbiorów danych (źródło: http://www.gartner.com/newsroom/id/3130817). Tymczasem w Polsce, jak podaje Inlet, zaledwie 18% firm wykorzystuje rozwiązania Big Data i jest to wynik najgorszy w całej Europie Środkowej (w Czechach, na przykład, jest to 33% przedsiębiorstw).

Big Data rozszerza granicę tradycyjnego biznesu i umożliwia skuteczne zdobywanie nowych segmentów rynkowych. Dzięki analizie dużej ilości danych, firmy potrafią podejmować trafne i szybkie decyzje oraz uzyskują precyzyjny obraz swoich klientów. Przykładem może tu być Kredito24.pl, które za pomocą specjalnych algorytmów i rozwiązań informatycznych, analizujących ogromną ilość danych, potrafi błyskawicznie weryfikować wiarygodność klientów.

Technologie mobilne i chmura

Bez wątpienia technologie mobilne rozwijają się obecnie w błyskawicznym tempie, a urządzenia przenośne są już w powszechnym użytkowaniu i coraz częściej stają się wręcz niezastąpione w funkcjonowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw. Firmy, które nie są ograniczane sieciową infrastrukturą IT i wdrożyły rozwiązania mobilne, efektywniej wykorzystują swój potencjał informacyjny i biznesowy. W Cisco Connected World Technology Report można przeczytać, że technologie mobilne już zmieniają biznes, a wkrótce mogą stać się kluczowymi rozwiązaniami technologicznymi w wielu przedsiębiorstwach. Przewiduje się nawet, że do roku 2020 najważniejszym urządzeniem podłączonym do internetu będzie smartfon, a pracownicy będą praktycznie cały czas dostępni bez względu na miejsce ich przebywania w danej chwili. Technologie mobilne pomagają zwiększyć efektywność pracy, skrócić obieg dokumentów i wyeliminować „robotę papierkową”, a przede wszystkim zapewniają lepszą komunikację.

Coraz większe znaczenie w biznesie zyskuje również technologia Cloud Computing. Niestety także i w tej dziedzinie polskie przedsiębiorstwa odbiegają od innych państw Unii Europejskiej. Cztery razy mniej polskich firm korzysta z chmury obliczeniowej niż ma to miejsce w pozostałych krajach Wspólnoty. Jak się okazuje, jest to spowodowane głównie niską wiedzą biznesu na temat Cloud Computing. Korzystanie z chmury obliczeniowej to przede wszystkim nieograniczony dostęp do danych i programów z każdego zakątka świata, brak konieczności instalowania i aktualizowania oprogramowania, a tym samym ograniczenie wydatków na kosztowne licencje. Nie trzeba również zatrudniać specjalistów IT, a można mieć dostęp do zaawansowanych rozwiązań informatycznych, dzięki którym działa się na rynku skuteczniej i łatwiej zdobywa się przewagę konkurencyjną.

Przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii i mają wobec nich wysokie oczekiwania. Współczesne rozwiązania telekomunikacyjne i z obszaru IT mają już nie tylko wspierać biznes, ale powinny także wskazywać nowe kierunki rozwoju i pomagać w innowacyjności.

Previous Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?
Next Płatniku, bądź zawsze na bieżąco z przepisami i skorzystaj z programu e-pity Płatnik

Może to Ci się spodoba

Dzięki audytowi energetycznemu firmy mogą zaoszczędzić 10 proc. kosztów energii

Dostosowanie się do zaleceń po audycie energetycznym może przynieść firmom oszczędność zużycia energii na poziomie 5–10 proc. – wynika z obserwacji firmy Enetech. Co więcej, zwykle nie wiąże się to ze znacznymi

Prowadzisz sklep online? Nawiąż współpracę z kurierem!

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i sprzedajesz fizyczne produkty, to potrzebujesz wysyłać  klientom zakupione przez nich przedmioty. Niezależnie od tego, czy wystawiasz asortyment na serwisach aukcyjnych, czy też rozbudowujesz własna e-sklep

Nowoczesne biuro stało się atutem w wyścigu o wykwalifikowanych pracowników

Dobrze skomunikowana siedziba firmy i nowoczesne, dobrze zaaranżowane biuro są przewagą w wyścigu o wykwalifikowanych pracowników. Dotyczy to zwłaszcza sektora usług dla biznesu BPO i SSC, który generuje zwiększony popyt na powierzchnie biurowe i notuje dynamiczny

Wirtualna rzeczywistość może zwiększyć efektywność pracowników. Inwestuje w nią coraz więcej firm

Kolejne miesiące na rynku IT upłyną pod znakiem wirtualnej rzeczywistości, internetu rzeczy i machine learningu. Po nowe technologie coraz częściej sięgają firmy, które w ten sposób chcą zwiększać efektywność pracowników i eliminować błędy.

Comarch IBARD – sposób na udostępnianie szyfrowanych plików w Internecie

Szyfrowanie udostępnianych plików w sieci, to gwarancja, że zawarte w nich dane wrażliwe nie trafią w niepowołane ręce. Zobacz, jakie możliwości W zakresie udostępniania i szyfrowania dokumentów w pracy zdalnej

Dodatek funkcyjny – jak go uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym?

Pracownica ma przyznany dodatek funkcyjny w okresie 1 marca – 30 czerwca 2019 r. Korzysta z urlopu wypoczynkowego w kwietniu. Czy ten dodatek wliczać jej do wynagrodzenia urlopowego jako składnik

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź